ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2014
ÎNSCRIS: 05.10.14
JUL-2013

La Siesta, un hotel decent. Vom reveni.

Ma gandisem sa nu fac review-uri despre vacante din ani anteriori, dar pentru ca am fost in Tenerife in 2013 si am stat la hotelul La Siesta 4 stele care are doar 2 impresii si acelea foarte vechi, 2007 si 2008, m-am decis sa-i fac un updade dupa 5 ani si sa scriu despre el.

Hotelul. Hotelul La Siesta este situat in statiunea Playa de las Americas. Am stat aici timp de 7 zile (total insuficient la cate sunt de vazut) in perioada 31.07 - 07.08.2013 la un pret de 792 € / persoana adica 1584 € per total, transport avion charter, taxe incluse, transfer aeroport, camera twin in regim HB (sau DP, cum preferati) si am avut de ales intre micul dejun si una din cele 2 mese principale, pranzul sau cina, noi optand pentru micul dejun si cina in ideea ca avand trasee de facut, n-avea rost sa fim legati de hotel pentru masa de pranz. Am vazut ca in 2014 preturile pe sejur ale acestui hotel (si probabil la toate), au crescut semificativ pentru aceiasi perioada a anului, de la 792 € / pers / 7 nopti in 2013, la 1041 € / pers / 7 nopti in 2014 (mai mult cu 250 €!!), cresterea datorandu-se probabil crizei prin care trec tarile din Orientul Mijlociu, in special Egiptul si Tunisia, doua tari foarte cautate si cu mare potential turistic, dar care in urma evenimentelor violente din zona au fost ocolite de turistii care s-au reorientat spre alte destinatii, inclusiv Tenerife. Dar sa revenim.

Hotelul renovat in totalitate in 2004, este construit pe 3 laturi ale unui patrat in interiorul caruia se afla piscina (nu foarte mare, dar putin aglomerata) si o mica oaza de verdeata. Foarte curat atat in camere si holuri, cat si in exterioare, este un hotel bun, linistit, destul de departe de barurile, cluburile si discotecile galagioase din Veronicas Strip, situat la 15 km de aeroportul Tenerife Sur si la 300 m de cea mai apropiata plaja, dar noi am fost pe plaja El Camison de la hotel Cleopatra Palace care este mult mai buna dar cam la 1 km de La Siesta, bine asta doar de 2 ori cat am reusit si noi sa facem plaja, ca in rest eram pe coclauri. Fumatul este interzis in toate zonele, atat cele private cat si cele publice. Hotelul mai dispune de un snack-bar langa piscina, sala de fitness, SPA si centru wellness, jacuzzi si masaj, sauna si hamam, teren de tenis, mese de biliard si tenis de masa, loc de joaca pentru copii. Tot langa piscina, exista si o mica terasa unde seara de la ora 20,00 la 21,00 este program pentru copii, iar de la 21,00 la 24,00 se organizeaza programe distractive pentru adulti, cu muzica, dans si diverse concursuri care necesita interactiunea turistilor. Hotelul are 4 etaje, este dotat cu lifturi si are facilitati pentru persoane cu handicap. WI-FI cu semnal foarte bun, dar contra cost, 1,6 € pe zi :( , in fine, asta e politica hotelului .

Cazarea. Camerele sunt mari ~ 35 m, accesul in camera se face pe baza de card electromagnetic, iar ca si dotari aveam asa: gresie pe jos, 2 paturi single lipite intre ele mari si comode, 2 noptiere cu veiozele aferente, o canapea dubla cu masuta, un birou cu 2 scaune, masuta pentru bagaje, dressing cu 12 umerase avand pe cele 2 usi oglinzi integrale, aer conditionat in sistem centralizat, telefon, televizor LCD cu diagonala de ~70 cm, frigider cu minibar si seif acestea din urma fiind contra cost. Baia utilata modern, dotata cu cada, uscator de par, articole de toaleta gratuite si completate la timp, mai multe prosoape de diferite marimi. Lenjeria paturilor a fost schimbata dupa primele 3 zile petrecute aici. Pe balcon exista un uscator de rufe si pentru relaxare, masuta cu doua scaune.

Masa. Mesele sunt de tip bufet suedez. Turistii acestui hotel sunt in proportie de peste 80 % englezi, asa ca meniurile sunt logic, concepute pentru satisfacerea gusturilor acestora.

Micul dejun. Este unul tipic englezesc si aici este necesara o mica paranteza. Trebuie sa stiti ca majoritatea englezilor considera micul dejun ca fiind cea mai importanta masa a zilei, asa ca... Haideti sa vedem si ce contine: mezeluri de 5-6 feluri, branza de vaca si oaie, oua (prajite, fierte si omleta), eggs and bacon (omleta cu sunca prajita), carnati prajiti, peste, crenvursti, legume (castraveti, rosii, ceapa, ardei gras), cereale de mai multe feluri, paine, produse de patiserie (croissante foarte bune), unt, unt de arahide, miere, gemuri diferite la caserole, lapte, cafea (destul de buna), capucino, latte, ceaiuri diverse pliculete, sucuri (nu v-as sfatui, au gust ciudat), alune de padure prajite si crude (super bune, miam miam). Ca fapt divers, dimineata la micul dejun la intrarea in restaurant, erau tavi pline cu pahare cu sampanie din care englezii chiar serveau la greu, probabil si asta facand parte din traditionalul lor mic dejun. Oau...

Cina. La cina, aveam de ales intre: friptura de vaca sau porc (gratar sau prajita), peste (gratar, prajit sau marinat), diverse garnituri - cartofi (prajiti pai, copti, fierti sau piure), orez, boabe de porumb fiert, legume fierte (mazare, morcovi, fasole verde), spaghete, 3-4 tipuri de sosuri cu carne sau cu perisoare, iar ca desert inghetata (vreo 10 sortimente) foarte buna, cozonac (cu rahat, nuca), saleuri si pateute, fursecuri de 3-4 feluri, diverse creme (sarlote) la paharele de plastic mici si 4-5 sortimente de prajituri cu crema. Fructe la ambele mese: struguri, piersici, mere, pere, pepene galben si rosu, banane si portocale.

Am avut si 3 seri tematice: spaniola, portugheza si mexicana cu mancaruri traditionale specifice zonei respective. Atentie, orice bautura consumata la masa de seara, (chiar si apa) se plateste :( , din nou politica hotelului. Sticla de apa plata era 2 € asa ca in fiecare seara a trebuit sa lasam 4 € la masa (de fapt pe camera, plata se face la sfarsit). Bauturile alcoolice la restaurant sau la bar scumpe, cel mai ieftin vin la 750 ml era 16,70 €, asa ca mai bine treceti la munca de jos si duceti-va sa luati apa, vin, bere, tarie, racoritoare sau orice altceva doriti, de la cele cateva magazinase de pe langa hotel :) .

Cand am facut rezervarea la acest hotel, ne-am gandit ca ne trebuie doar o cazare decenta, nu una foarte scumpa, pentru ca noi venam aici in primul rand ca sa vizitam insula si nu sa ramanem in hotel pentru plaja. Si nu am gresit in privinta asta, pentru ca La Siesta este intradevar un hotel bun, desi poate nu chiar de 4 stele, eu l-as vedea mai repede de un 3+ (asta conform standardelor mele), curat, cazarea buna, masa acceptabila, personal foarte amabil iar raportul servicii - calitate - pret decent fata de tarifele practicate in insula.

Toate acestea ma fac sa pot recomanda hotelul La Siesta acelora dintre dvs care cauta un loc decent si linistit, nu neaparat luxos, fara riscul ca cei care veti ajunge aici sa fiti dezamagiti de calitatea serviciilor a mesei sau a cazarii, acum fiind in cunostinta de cauza... Dar bineinteles considerand ca aceasta locatie corespunde cerintelor si standardelor dvs.

Inchei in speranta ca aceste informatii despre un hotel mai putin cautat de romani, v-ar putea fi folositoare pentru o posibila viitoare cazare in Hotel La Siesta / Playa de las Americas / Tenerife.

Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

P. S. 1 - Si din ciclul trasee de vacanta, pentru a vedea si o locatie mai putin vizitata in Tenerife, cititi daca vreti si review-ul meu: "Un mic orasel omis din traseele turistice."

P. S. 2 - Dupa cum probabil stiti deja, Tenerife, de fapt intregul Arhipelag al Insulelor Canare, sunt scutite de taxe. Un Duty-Free imens, dar mai convenabil ca cele din aeroporturi. Este un paradis al cumparaturilor ieftine, dar si al produselor contrafacute. Atentie mare, pentru ca totusi un produs original nu va putea ajunge niciodata la ¼ din pretul practicat in UE cu toata lipsa TVA-ului. Daca intalniti preturi la sfert fata de ce a-ti vazut prin UE, acel produs sigur este contrafacut. O logica de bun simt, va va spune ca un produs original de sa zicem 500 e in UE, il veti putea achizitiona in Tenerife la pretul de 350-400 (scazand o cota medie a TVA de ~20%), dar nu mai jos de atat. Daca este sub = FAKE.

Si in ideea ca poate va intereseaza si celelalte teritorii din UE scutite de TVA, va prezint in continuare :

Directiva 2006/112/CE a Consiliului din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata (TVA) .

Sfera de aplicare teritoriala.

TVA-ul intracomunitar nu se aplica urmatoarelor teritorii terte:

•Insula Heligoland, teritoriul Busingen, Ceuta, Melilla, Livigno, Campione d’Italia şi apele italiene ale Lacului Lugano (teritorii care nu fac parte din teritoriul vamal al Uniunii).

•Muntele Athos, Insulele Canare, teritoriile franceze de peste mari, Insulele Aland si Insulele anglo-normande (teritorii care fac parte din teritoriul vamal al Uniunii).

•Conform Tratatului, TVA nu se aplica nici in Gibraltar sau in acea parte din teritoriul Ciprului care nu se afla sub controlul efectiv al guvernului Republicii Cipru. Aceste regiuni sunt considerate teritorii terte.

Deoarece Principatul Monaco, Insula Man si zonele Akrotiri şi Dhekelia aflate sub suveranitatea Regatului Unit nu sunt considerate tari terte, TVA se aplica pe aceste teritorii.

Trimis de vega06 in 09.11.14 20:03:23
Validat / Publicat: 10.11.14 00:02:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Playa de las Americas - Hotelul La Siesta. Aici avem interiorul hotelului Vulcano (lobby-ul). Arata intr-un mare fel.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 106.74 EUR pe cameră

[09.11.14 23:35:43]

@vega06 - Foarte bun, excelent review.

Am totuşi două nelămuriri

1. Nu ai fost cumva în 2013?

Si din ciclul trasee de vacanta, pentru a vedea si o locatie mai putin vizitata in Tenerife, cititi daca vreti si review-ul meu: "Un mic orasel omis din traseele turistice. "

NU am găsit review-ul indicat în usercardul tău. Să-l fi încărcat eventual pe un alt cont??

[09.11.14 23:44:18]

vega06AUTOR REVIEW
    [09.11.14 23:47:12]

@webmaster -

Ba da, scuze, acum m-am uitat pe biletele de avion. Eram convins ca am fost anul asta, pentru ca amintirile au ramas foarte vii. Cateva minute si rectific. Sorry din nou. N-a fost rea intentie.

Reviewul al 2-lea este in 8 luni, 3 saptamani si cateva zile. Curand (cred ca maine) se va naste la termen . Deci inca nu-i publicat.

Hotelul este correct punctat. Dar ca si chestii de fineturi, intrarea in hotel nu-I acolo unde ai pus-o. Este pe Avenuda Rafael Puig Liuvina, in partea stanga de pozitia actuala a cursorului.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa Siesta Hotel: