ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2014
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
SEP-2014

Snorkeling in Corfu

Plăcerea snorkeling am descoperit-o tot în Corfu cu 5 ani în urmă. De aceea abia așteptam să mă întorc în apele super limpezi de la Paleokastritsa. De fapt alegerea pentru a treia oară a destinației Corfu în detrimentul insulei Kefalonia a fost determinată în mare măsură de aceste amintiri.

Dacă citiți impresiile mele mai recente despre snorkelingul în Lefkada și Thassos veți vedea că am avut întotdeauna ca referință supremă peisajul marin de la Paleokastritsa.

In Corfu am fost la jumătatea lui septembrie, deci aproape de închiderea sezonului. In cele 12 zile ale sejourului nostru temperatura a fost în medie de +25C (doar în două zile au fost +27C, dar am avut și două zile cu +20C maxima). Cu toate acestea apa a fost caldă peste tot (adică pe toate părțile insulei) având probabil +23-24C, inclusiv la Paleokastritsa unde se știe că în august poți prinde perioade unde apa să aibă max. +20C.

De la început trebuie să vă spun că apa în Corfu nu mi s-a mai părut atât de limpede precum mi-o aminteam din urmă cu 3 și 5 ani. Având în minte mult mai proaspătă comparația cu marea din Thassos (unde am fost în iulie 2014) consider că media generală privind limpezimea apei este în favoarea Thassos-ului, cel puțin în opinia mea.

Este adevărat că la sosirea noastră în Corfu au fost 4 zile de vreme innorată, cu vând destul de puternic mai ales pe coasta de vest și cu ceva ploaie în averse cu cantități semnificative de apă. Poate acestea să fi fost motivele pentru care apa la mal, adică la adâncimi de până la 2-3 metri nu a fost „crystal clear” cum se spune.

Evident că nimeni nu se așteaptă la Sidari unde fundul este argilos ca apa să fie limpede.

Dar și pe alte multe plaje, pentru care aveam în amintire termenul de comparație de acum 3 și 5 ani, lucrurile parcă nu au mai fost la fel. In apă era o suspensie de particole a căror proveniență nu știu dacă mi-am explicat-o corect, dar care evident reduceau vizibilitatea.

Evident că dacă nu privești prin sticla unei măști de scufundare apa și se pare foarte limpede, comparativ cu Marea Neagră. Când ai însă masca pe figură poți să-ți dai destul de ușor seama de diferența între vizibilitatea sub apă în apropierea țărmului (1-3 m adâncime) și cea existentă la adâncimi mai mari (6-10 m).

Este clar că valurile și curenții aferenți, cu toate că valurile nu erau mari iar curenții doar în anumite locuri își făceau simțită prezența, reușeau să agite depunerile de pe fundul apei în apropierea plajelor. Problema cred că este tocmai existența acestor sedimente cu aspect mâlos care acum acoperă pietrele și stâncile de pe multe plaje, mai ales pe coasta de vest.

Senzația mea este că ar putea fi vorba de un fenomen generat de poluare pentru că extinderea, aspectul, grosimea stratului, pentru aceste sedimente este relativ uniformă. Recunosc că nu am stat să analizez aceste depuneri de foarte apropape dar este foarte posibil ca natura lor să nu fie minerală ci vegetală, având în vedere modul de fixare pe stânci, chiar și pe cele verticale și faptul că nu sunt șterse/spălate complet sub acțiunea valurilor. O proveniență vegetală favorizată de un anumit tip de poluare (probilă) a apei mi s-ar părea varianta cea mai plauzibilă.

Aș fi fost curios dacă după 3-4 zile de calm (fără vânt semnificativ), în care prezența valurilor să fie minimă (mare calmă) aceste particole din apă dispar, decantându-se înapoi pe fundul apei. In cele 12 zile ale noastre nu a existat o astfel de perioadă (cu toate că vremea s-a ameliorat substanțial în cea de a doua săptămână) și nici eu nu am mers de două ori pe acceași plajă la interval de câteva zile pentru a vedea dacă există vreo schimbare.

Poate primesc un feedback de la cei care au făcut snorkeling vara asta în Corfu și care au observat dacă la apă mai adâncă (atunci când se duceau mai în larg) apa era mai limpede decât în apropierea malurilor stâncoase care mărginesc plajele și unde se face de obicei snorkeling.

Si acum, punctual, caracterizările mele privind calitatea snorkelingului pe plajele pe care am fost. Ordonarea plajelor este cronologică și nu geografică sau alfabetică. Noi am pendulat de pe coasta de est pe cea de vest în funcție de prognoza meteo din ziua respectivă, ținând mai ales cont de direcția și viteza vântului, astfel încât să avem plaje cât mai adăpostite.

1. Paleokastritsa Agios Pedro & Ampelaki beach – west

•Apa neasteptat de calda pt Paleokastritsa, dar nu a fost atât de limpede pe cât mă așteptam, posibil din cauza ploilor de acum două zile;

•Am facut ~ 1.5 ore snorkeling în două reprise, pe lângă stâncăriile din drepta pt. a ajunge și la cealaltă plajă aflată în dreapta “după colț” (Ampelaki beach);

•Peisajul submarin cu pietre și stânci peste tot. Către west, spre plaja Ampelaki apar oaze de nisip pe fund. Tot acolo și peisajul marin a fost mai interesant;

•Au fost pesti maricei, dar parcă in Thassos erau mai numeroși.

•Nota 3 din 5

2. Sidari beach – nord

•Am fost pe plaja cea mai vestică și cea mai slab amenajată, dar destul de liberă;

•Nimeni nu se așteaptă ca la Sidari apa să fie limpede din cauza fundului argilos, deci nu am făcut snorkeling;

•Ceea ce este interesant aici este că dacă ai peste 1,75 m înălțime poți ajunge la cele două stânci emerse fără să înnoți mai mult de 10-15 metri. Trebuie însă să nimerești și să te menții pe pragurile de stâncă care merg către cele două “insulițe”.

3. Kassiopi beach – nordest

•Am fost pe plaja din dreapta (est) a promontoriului. Plaja mai aglomerată decât mă așteptam dar am gasit totuși umbrele;

•Apa lipede dar datorita valurilor erau ceva suspensii de nisip în apa în apropierea malului. Din cauza valurilor destul de mari nu s-a putut face snorkel “în liniște” decât sub protecția malului din stânga

•Snorkelit circa 1 ora, în două reprize

•Peisaj marin mediocru, avantajat de apa limpede

•La umbră a fost răcoare din cauza vântului rece, care după ora 15.00 a început să sufle cu putere;

•Nota 3 din 5

4.Liapades beach - west

•Am ajuns pe plajă pe la 15.00, după ce trecusem pe la Pelekas beach unde nu se putea sta din cauza vântului. Cu toate că bătea vântul tare din vest nu erau valuri;

•Mai întâi snorkeling pe partea dreapta circa 1 ora. Peisajul submarin nu a fost prea grozav și nici pești prea mulți;

•Apa limpede dar nu cristal;

•Am făcut o pauză și pe la 17.00 am intrat din nou. Am imbracat neoprenul de 0.5 mm pt. că venise un curent care a băgat apă foarte rece în golf;

•Snorkeling pe partea stinga circa ¾ oră. Mult mai multi pești și peisajul submarin mult mai ofertant. A fost zona cea mai bună de până acum;

•Plecat de pe plaja la 18.00;

•Nota 4 din 5 (pentru partea din stânga a golfului)

5.Agni beach - est

•Acostat cu barca la ponton in Agni în jur de 15.00;

•Apa limpede dar peisaj submarin mediocru cu ceva pești;

•Făcut snorkeling circa 1,5 ore;

•Plaja foarte liniștită. A fost prima zi in care la ora 16.00 era călduț și foarte plăcut pe plajă

•16.45 plecat de la Agni ca să ajungem la Nissaki să predăm barca cu motor închiriată

•Nota 3 din 5 (punctaj acordat în special pentru limpezimea apei)

6.Glifada beach - west

•Ajuns pe la 12,00;

•Apa curata dar peisajul marin nu mi s-a mai parut mare lucru. E totusi ok combinația de stânca cu nisip curat unde te poți odihni;

•Facut circa 1 ora de snorkrling;

•Cu toate ca nu bătea foarte tare, vântul era recișor și când ieșeai din apă anula efectul soarelui;

•14.30 ne-am mutat pe plaja de la Ermonas;

•Nota 3,5 din 5

7.Ermonas beach – west

•Făcut snorkeling pe latura din dreapta;

•La ieșirea din golf erau valuri destul de mari care se spărgeau de stânci;

•Peisaj marin interesantț dar destul de slab cu peștii;

•In apropierea plajei era multa suspensie de nisip în apa, ceea ce scădea vizibilitatea. Mai in larg era totuși OK;

•Stâncile mergeau și în larg către zona centrala a golfului;

•Am facut snorkeling 1,5 ore;

•Golful de la Ermones s-a dovedit a fi mult mai bine adapostit de vint si ca urmare a fost mult mai cald;

•17.30 mers să mâncăm la taverna de lânga locul de parcare.

•Nota 4 din 5

8.Kalamaki beach – est

•Kaminaki este o plajă mică, după Nissaki (mergând către nord)

•Coborârea la plaja din șosea este foarte abruptă (și evident îngustă) și în full sezon s-ar putea să nu găsiți loc foarte aproape de plajă. Noi am găsit loc de parcare chiar la marginea plajei;

•Facut snorkeling pe ambele părții ale plajei. Peisajul marin nu a fost nemaipomenit. Stâncă este numai în lungul malului.

•Apa a fost limpede și soarele destul de puternic +27C

•14.45 plecat spre o alta plaja.

• Nota 3 din 5

9.Houhoulia beach – est (lângă portulețul Koulura)

•Plaja neamenajata si mica. Era deja 16.00 ăi 1/3 din plajă avea umbra de la copaci;

•Snorkeling pe latura din stânga.

•Foarte anost pt. că în zona stincilor de pe mal apa este foarte mică, iar pe centrul golfului era iarbă de mare.

•Apa limpede și calduță. A fost o dupamasă plăcută exceptând calitatea snorkelingului

•17.30 plecat de pe plaja

•Nota 1 din 5

10.Paleokastritsa Agia Triada beach – west

•14.30 Am fost pe plaja mare din est. Am coborit cu masina până la nivelul plajei în curtea tavernei aflate la marginea plajei. Chiar și în sezon s-ar putea să găsiți loc de parcare aici pt. că (în mod inexplicabil) turiștii prefer sa-și lase mașinile sus în șosea decât să-și assume că vor bea un frappe pe terasa respective. Culmea este că fiind singura tavernă, mulți ajung totuși să consume ceva acolo, dar mașina a rămas la 200-250 de metri sus în șosea;

•Apa caldă cu ceva valuri la mal. Apa la mal puțin tulbure, dar in larg ok.

•Peisaj submarin foarte bun. Păcat că nu a fost soare ca sa iasă niște poze bune.

•Facut snorkeling aprox. 1,5 ore

•Stat pe plaja pina la 17.00

•Nota 4 din 5

11.Paleokastritsa Agios Spiridon beach – west

•13.30 Pina am ajuns la Paleokastritsa s-a înseninat și s-a făcut foarte cald;

•Am fost pe a doua plaja din est, cea care este în partea stângă a parcării mari de la Paleokastritsa.

•Umbrele și sezlonguri foarte obosite și care au costat 10€ setul (cel mai scump preț întâlnit de noi în Corfu în această perioadă).

•De parcat am parcat chiar lânga plajă, în parcarea tavernei de acolo. Ulterior am constatat ca mai există o parcare în partea din stânga a plajei, lângă tavern aflată în acea zonă;

•Apa foarte caldă;

•Snorkeling în partea stângă a golfului. Am traversat și la stâncile de pe partea dreaptă dar acolo nu mai era soare;

•Peisaj submarin excelent după “pintenul” mare de pe latura stânga. Acolo apa a fost limpede și foarte adâncă;

•Din păcate spre largul golfului erau valuri destul de mari și haotice ca direcție care antrenau și un curent destul de puternic. Nu te simțeai în siguranță când te apropiai de peretele de stâncă;

•A fost cel mai bun loc de snorkeling găsit de mine pina acum in Corfu. Stânca curată, fără depuneri, pești mari, vizibilitate excelentă. Sunt stânci mari și la distanță fața de mal;

•In jumatatea golfului dinspre plaje apa era destul de tulbure pt. că piatra și stânca de pe fund aveau depuneri mari de sedimente iar valul antrena aceste depuneri;

•Facut doua runde de snorkeling, în total circa 2,5 ore;

•17.30 plecat de pe plaja

•Nota 5 din 5 (punctaj acordat pentru partea stângă zona dinspre ieșirea din golf unde adâncimea apei este mare – peste 6-10 m și apa devine “crystal clear”)

Pozele au fost făcute cu un aparat „Fujifilm FINEPIX XP70” varianta cea mai ieftină de aparat foto care poate face poze și filma full HD sub apă, dar cu scor mare la review-urile de specialitate. Initial cochetam cu achiziția unui „GoPro Hero 3 Silver”, dar prețul ar fi fost dublu și pentru cât folosesc eu filmări în acțiune am considerat că GoPro este prea scump. La acest moment sunt super mulțumit de acest „Fujifilm Finepix XP 70”, care este un aparat foto normal dar etanș până la adâncimi de 10 m și de asemenea și șoc rezistent. Evident că are și două funcții special pentru pozat sub apă, funcții pe care le-am utilizat tot timpul la snorkeling. Am găsit la Dechatlon și o centură elastică cu buzunar și fermoar (destinată purtării telefonului mobil de cei care fac jogging) care s-a dovedit excelentă de purtat telefonul la brâu atunci când vrei să ai ambele mâini libere.

Singura problemă remarcată la acest aparat este cea a picăturilor de apă de obiectiv, atunci când scoți aparatul din apă și încerci să faci poze în exterior. Deasemenea pot rămâne pete de sare pe obiectiv dacă nu l-ați clătit după ce ați terminat utilizarea lui subacvatică. Banuiesc că aceeași problemă este la orice aparat utilizat și subacvatic. Dacă nu aveți nevoie de ochelari de citit (ca mine) lucrurile sunt foarte simple pt. că veți seziza pe display petele de pe imagine datorate picăturilor de pe obiectiv și veți clăti în apa de mare sau veți șterge obiectivul. De preferat este ca după ce ați terminat partida de scufundare să clătiți aparatul cu apă dulce pentru a îndepărta sarea.

Trimis de ebirsan in 04.10.14 22:17:21
Validat / Publicat: 05.10.14 00:09:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Kassiopi beach

[05.10.14 00:08:04]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru acest subiect & această destinaţie.

Michi
[05.10.14 09:00:12]

Omul cât trăieşte învaţă. Mi-au scăpat celelalte două reviewuri şi habar n-aveam de cuvântul snorkeling. Felicitări pentru modul atrăgător în care ai scris acest altfel de review. Pozele sunt deosebite.

ebirsanAUTOR REVIEW
[05.10.14 10:13:01]

@Michi - Este reconfortant sa vezi ca cineva care nu are acest hobby a avut rabdare sa citeasca un articol atat de lung.

Snorkeling-ul nu are limita de virsta si ar putea fi practicat chiar si de cei care nu stiu sa innoate daca au putin curaj si cineva care sa-i instruiasca la inceput.

Asa ca cine stie, ori ce pasiune are un declick de inceput!

Michi
[05.10.14 12:43:12]

@ebirsan - Răbdare să citesc am avut pentru că m-a antrenat reviewul dar răbdare să mai învăţ lucruri noi, canci! Mă cantonez în ceeace ştiu cu satisfacţia că dacă clăpăresc la tastatură, caut pe net sau dau un SMS este ultra suficient pentru grupa de vârstă din care fac parte. Nu mai sunt receptivă la nou. Dealtfel nici n-am încercat vreodată să învăţ să înnot.Toate lucrurile la vremea lor!

luciaoradea
[02.03.15 07:41:08]

Felicitari pentru review! Superb! Îmi pare rău că am dat de el atât de tarziu, dar îmi pare bine ca l-am găsit. Am să le citesc și pe celelalte.

Și noi am fost în Corfu anul trecut, dar în august. E interesant să citesc despre plajele pe care am fost văzute din altă perspectivă.

Foarte frumoase pozele subacvatice. Dacă nu sunt indiscreta, cât a costat aparatul foto? Snorkeling facem și noi, dar așa, ca amatori. Nu avem costume și nici alt fel de echipament în afară de mască, tub și ochelari.

ebirsanAUTOR REVIEW
[02.03.15 08:11:06]

Sper ca nu incalcam regulile ADMIN daca dam detalii despre anumite echipamente.

Am ales aparatul foto cel mai ieftin cu review-uri bune pt. o mini action camera cu capabilitati subacvatice. Fuji Finepix XP60, aprox. 600 lei pt ca l-am luat la "sfirșitul vieții" lui comerciale. Acum se mai gasesc variantele mai noi si evident mai scumpe, de la XP70 in sus.

Am cochetat initial cu idea unui GoPro dar am considerat ca pt. cit folosesc eu un aparat tip action camera e prea scump. Pe de alta parte eu sunt interest mai mult de poze decit de filmulete, dar XP60 face si filme HD f. f. OK pt. un amator.

Multe din pozele subacvatice le-am postat pe Google Earth (Panoramio) așa că acolo pot fi vizualizate la o rezoluție mai bună.

luciaoradea
[02.03.15 09:01:44]

@ebirsan -

mulțumesc pentru detalii. Nu mi se pare scump. Vom lua în considerare o achiziție de genul ăsta pentru concediul de vara aceasta. Cred ca merita.

Nasshu
[02.03.15 09:26:56]

@luciaoradea -

Cred ca merita.

Merita, si eu am tot acest tip de aparat special cumparat pentru fotografii si filmari subacvatice.

Pot spune ca se ''comporta'' foarte bine la contactul cu apa, fiind in garantie l-am testat /folosit destul de intens pentru a ma convinge daca e sau nu chiar asa rezistent la apa.

In cadrul review-lui vezi impresii, am pus citeva link-uri catre filme facute cu acest aparat.

[03.12.17 09:53:08]

Mutat în rubrica "Snorkeling în Corfu, CORFU" (nou-creată pe sait)

ebirsan, luciaoradea, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂSnorkeling în Corfu: