ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2014
ÎNSCRIS: 13.07.13
AUG-2014

Aquapark & Delfinariu Troy Aqua

O zi la Delphinariu & Aquapark Troy, Belek

In timpul sejurului nostru la hotelul Riu Kaya Belek, am petrecut o zi la Delfinariul si Aquaparkul Troy. Inițial am vrut sa mergem doar la Delfinariu, dar n-am mai putut scoate copiii de acolo si am intrat si la Aquapark.

De la hotel la Troy, care este situat in incinta hotelului Rixos, am luat un taxi (36€ dus-întors) si am facut cam 15 minute.

Am luat biletele, pachet Delfinariu + Aquapark= 160€ (2 adulti + 2 copii). Mie mi s-a părut foarte piperat prețul, pentru ceea ce ofereau. Prețul este strict numai pentru biletul de intrare, nu include mâncare sau băutura. Ni s-au pus brățările pe baza cărora puteai intra si la Aquapark am primit si doua chei pentru dulapurile de la vestiare (unul pentru femei si unul pentru bărbați), si am intrat.

Spectacolul a avut trei părți, cu pauza între ele, in care vânzătorii de înghețată, suveniruri, sucuri, pop corn, poze care se făceau copiilor fara sa întrebe mai întâi, si apoi te imbiiau sa le cumperi, cu 10€, daca nu ma înșel.

Prima parte a fost susținuta de 2 balene albe, beluga. A doua parte de o morsa, iar partea a treia de 3 delfini. Personal, noua ne-au plăcut balenele, dar show-ul morsei a fost foarte haios. Delfinii au "pictat " chiar si un " tablou", care a fost cumpărat la licitație intr-una din pauze, cu 175 de dolari, de un rus (pai de cine altcineva, noi eram singurii romani de acolo, iar restul ruși). Apropo de ruși, absolut tot era scris in limba rusa, toată lumea vorbea rusa, de aveai impresia ca esti in Rusia.

Sincer, spectacolul nu mi s-a părut cine stie ce.

Dupa terminarea spectacolului, am intrat la Aquapark. La intrare esti întâmpinat de însuși Ahile, ca un preambul la ce te așteaptă înăuntru. Uriașele porți, pe care grecii nu au reușit sa le deschidă, te impresionează prin mărimea si măreția lor. Care de lupta, coifuri, lance, spade, amfore, erau peste tot in parc, si dădea impresia unui câmp de lupta. Chiar te uitai dupa Brad Pitt si ceilalți luptători.

Uriașul Cal Troian, domina întregul parc. Numeroase topogane se incolaceau prin el si in jurul lui. Uriașele topogane - Kamikaze sau Phantom, la care se urca cu liftul, de înălțimea unei clădiri cu 3-4 etaje. Alt topogan care te ducea de jos in sus, cu jet puternic de apa. Răul leneș, pe care erau zeci de colaci si înconjura parcul, avea câteva cascade, care mie mi-au plăcut mult. Piscinele, una pentru copii, si una pentru adulti (care avea si valuri), foarte curate, si apa calda.

O alta piscina sau mai exact un loc unde se făceau valuri foarte puternice, si te puteai "da" cu placa pentru7€/5min. A încercat si fi-miu, dar placa nu voia nicicum sa stea sub el. Oricum, el cică s-a distrat.

Șezlonguri erau suficiente, si deși era foarte multă lume, si noi am ajuns destul de târziu, pe la 12:30, am găsit ușor locuri, si erau destule libere. Pe langa șezlonguri, sub copaci, am găsit si câteva hamace extrem de confortabile.

Aveau niste acvarii mari, in care iti pui picioarele, si peștișorii " pedichiuriști" iti fac cea mai tare pedichiura, pentru 10$ / 10 min. La început, senzația e ciudata, dar când te obișnuiești cu rontaitorii de piele moarta, e chiar super fain.

Restaurantele 4 la număr - 3 in incinta parcului si 1 afara, aveau toate meniul si prețurile in limba rusa. Bineînțeles ca ospătarii vorbeau numai rusa (si turca) si ne-a luat vreo15 minute sa comandam cate un Hamburger, care e Hamburger in orice limba!!! Altceva nu mai aveau, poate doar omleta (la ora 4pm). Cred ca a costat 6-8$ nu mai stiu exact. Băuturile (cola, Sprite, fara alcoolice) in jur de 3-4$. Porumb fiert 2€. Daca ne-a luat 15 min. sa comandam, am așteptat 45 min (fara nici o exagerare) sa ni se aducă 3 hamburgeri, in condițiile in care eram singurii clienți din restaurant. Atunci ne-am dat seama de ce au insistat sa plătim înainte, altfel am fi plecat si nu așteptam 45 min.

Mai erau si 2 vitaminbar unde se făceau cocteiluri din fructele pe care le doreai. Plus doua standuri cu caserole cu fructe (căpșuni, struguri, pepene roșu si galben, ananas)

Magazinele cu suveniruri, nelipsite, ca peste tot in Turcia, dar cu prețuri in lb rusa. Chiar au si prețuri preferențiale pentru ruși. De exemplu erau esarfe la 5$/ bucata sau 3buc/10€. Am vrut sa luam 6 cu 20€. Când a realizat ca nu suntem ruși, ne-a cerut 24 €, pretinzând ca nu a înțeles. Bineînțeles ca nu le-am mai cumpărat.

In incinta parcului, mai aveau un acvariu, unde innotau rechini, unde se plătea biletul separat -10$. Nu am intrat acolo, deci nu prea stiu ce si cum.

Una peste alta, ne-am distrat, ne-am simțit bine, dar cum spuneam si la început, prețurile sunt mult prea mari.

Trimis de Coca Dosky in 01.10.14 02:17:46
Validat / Publicat: 01.10.14 03:03:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coca Dosky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 [fără descriere]

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

webmasterX [01.10.14 05:52:56] »

Mutat în rubrica "Delfinariu & Aquapark Troy Aqua, BELEK" (nou-creată pe sait)

Coca Dosky [04.10.14 02:29:44] »

Multumesc frumos pentru voturi si pentru superbonus.

calatorul [18.09.15 16:33:38] »

Interesant, am retinut.

calatorul, Coca Dosky