ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2014
ÎNSCRIS: 28.05.10
SEP-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 15/13

Merită (re) încercat...

În drum spre casă, la finalul concediului petrecut la Ersan Resort & Spa - Bodrum pentru că nu-mi place să parcurg distanțe mai mari de 1.000km /zi, aveam nevoie de o cazare intermediară pentru o noapte. Cum nu mai eram condiționat de sosirea la o anumită oră, am încercat să împart drumul în două părți cât de cât egale pentru a evita greșeala facută acum 2 ani: cazare la Hotel Balta- Edirne la care am ajuns foarte târziu, prea târziu pentru a mai putea căuta altceva la ora aia.

Analizând harta, traseul, zona aleasă a fost Canakkale /Eceabat/Gelibolu. Review-uri multe, păreri pro/contra, zone aglomerate... hmm hai să mai căutam. Găsesc pe google maps marcate câteva locații de cazare mai retrase și mă apuc de trimis mailuri. După analiza răspunsurilor am ales Kalanora Resort Hotel [Gelibolu] .

Resort... hmm pompos! De fapt este vorba de un complex de vile - trase la indigo, parcă erau clonate - situat între Eceabat și Gelibolu, pe malul Mării Marmara. De ce l-am ales? Poziționarea - departe de tumultul celor două orașe de tranzit și șosea, piscina și apropierea de malul mării - am gândit că a doua zi mai prind ''piticaniile'' o ultimă scaldă. Nu a fost să fie pentru că a doua zi a fost nor, ba chiar a și plouat în zonă.

Camera: de la bun început am solicitat apartament, pe care l-am și primit - trei camere separate (cerusem cu două). Din câte mi-am dat seama vila în care am fost cazați era singura compartimentată astfel - 2 apartamente - restul având câte 4 camere duble.

La parter era un hol mic pe care se afla un frigider - mare/nou, o mică debara. Se urca pe scară, iar la etaj erau cele trei camere și baia. De aici pe o scară neterminată se ajungea în pod (nelocuibil).

Camerele interioare cu intrare separată fiecare, măricele, 2 cu un pat de o persoană, una cu pat dublu, curate - se vedeau mici urme de praf pe ici pe colo, însă nu deranjant. Dotarea era la nivel basic: pat, masuță/noptieră, dulap, aer condiționat. Nu există - cel puțin în această vilă - accesorii/chicinetă pentru preparat masa.

În camerele cu 1 pat erau televizoare LCD (mici, max 21''), în camera dublă un amărât de CRT (sport). De funcționat funcționau clar, dar de folosit nu le-am folosit așa că nu stiu ce ați putea viziona la ele.

Două din camere aveau un mic balcon - dotat cu o masă, blat de PFL un pic umflat de apă și 2 scaune - unul cu vedere la piscină, altul la parcare. Ușile către balcoane și geamurile aveau plase antiinsecte.

Baia măricică - ca una de bloc la noi - apă caldă asigurată cu boiler, duș cu perdea, prosoape, papuci de unică folosință, instalațiile purtau urma calcarului din apă, curată per total.

A doua zi, dimineață, analizând mai cu atenție interiorul și exteriorul vilei am tras concluzia că: ori era neterminată, ori era în reamenajare (în debaraua de la parter erau niște scule, iar intrarea în pod era mascată cu o ușă improvizată din niște scânduri) - deși complexul pare construit recent. Aș fi preferat să mi se spună acest lucru încă de la rezervare, însă nu aș fi renunțat... Cred însă că pentru sezonul de anul viitor totul o să fie gata, celelalte vile erau ok și nu am văzut indicii care să mă facă să cred că nu sunt finalizate 100%. Pentru acest motiv voi depuncta un pic capitolele SERVICII/CAZARE.

Masa: în mail am solicitat demipensiune pentru că ajungeam undeva după ora 22 și nu aveam chef la acea ora să caut ''haleală'' în zonă. Mi s-a spus că nu oferă decât micdejun, restul se poate comanda în restaurantul care deservește locația - clădire separată. Am ajuns pe la 23 și am plecat până în 12 așa că nu vă pot da detalii despre prețuri/meniu extracazare. Dotare aveau, deci cred că făceau față cerintelor.

Micdejun-ul tipic turcesc, simplu însă suficient pentru masa de dimineață: brânză, cașcaval, mezel, roșii, măsline, dulceață, unt, ceai, iaurt, cafea (bună), sucuri (la doză, sau la cutie), ouă fierte sau omletă la alegere, deci nu bufet suedez - meniu fix. Se putea servi în restaurant, pe terasă sau în gradina interioară. Per total suficient.

În seara cazării pe la ora 24 am observat persoane care părăseau restaurantul cărând instrumente muzicale. Nu știu dacă a fost o petrecere locală - fiind sâmbătă - sau oferă program ambiental pentru turiști.

Parcare: locuri suficiente, mare. Mașina se putea lăsa în parcarea principală în fața restaurantului - unde este și recepția - sau în fața vilei unde sunteți cazați. Fiind vorba de o proprietate îngrădită nu se pune problema securității. Deci o bilă albă având în vedere ca nu am mai stat să cărăm bagajele în cameră.

Piscină/plajă: nu ne-am putut bucura de ele din cauza vremii însă le consider principalul atu pentru alegerea cazării în aceasta locație. Piscina era măricică, apa curată/cristal, șezlonguri și umbrele suficiente. Plaja și marea la maxim 200m, judecând după pozele din satelit înclin să cred că e practicabilă - nu o avea nisipul cel mai fin, dar nici pietroaie nu par a fi in zonă.

Internetul: era disponibil (WI-FI) în tot complexul și surprinzător funcționa și acoperea întreaga zonă foarte bine.

Nu știu ce ar mai fi de adăugat - dacă este cazul voi răspunde eventualelor întrebări -, personal consider că este o cazare bună, departe de gălăgia și aglomerația celor două orașe de tranzit preferate de majoritatea turiștilor (Canakkale și Eceabat).

Trimis de Nasshu in 18.09.14 10:59:54
Validat / Publicat: 18.09.14 14:00:37

VIZUALIZĂRI: 1938 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila în care am fost cazați - compartimentare 2 apartamente.

[18.09.14 14:25:25]

Foarte bună (&completă, detaliată) recomandare

NasshuAUTOR REVIEW
[18.09.14 14:58:37]

@webmasterXa, acolo este.

Dan&Ema
[19.09.14 10:49:49]

Mi-ai rascolit amintiri.

La h balta in edirne am ajuns si eu o data pe la 2 - 3 dimineata si am luat o cazare sa prind cateva pre de somn

la cannakkale imi amintescmomentele de asteptat la feribot si de traversare a canalului / stramtorii cu bisnitarii de parfumuri cu momentele cand te puteai intinde din toate incheieturile dupa ore de condus si inaintea altor ore de condus. Nu am ramas niciodata peste noapte insa.

util review

Dan&Ema