ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
REGIM MASĂ Md
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12

Baylan Hotel [Basmane]3

Cazare buna in Izmir

Hotelul este situat în cartierul Basmane, la distanță de o plimbare pe jos de malul mării si cartierul Konak. Este de asemeni situat foarte aproape de gară, pe o stradă cu multe hoteluri. Restaurante, magazine la câțiva pași.

Hotelul are parcare gratuită în curte, cu barieră și portar. Foarte amabil, omul ne-a spălat mașina cu un furtun, când a văzut că venim cu bagaje repede a ieșit să mute o mașină care ne bloca la ieșire.

Parcarea deși destul de mare, se parchează pe mai multe rânduri, portarul având posibilitatea să mute mașinile. Am observat că hotelul este frecventat de persoane care cred că vin cu anumită treabă în Izmir, nu muncitori (am văzut și hoteluri de muncitori pe străzile adiacente). Dimineața îi vedeam la micul dejun îmbrăcați ca de birou și cu geantă diplomat. De asemeni erau în parcare multe mașini de serviciu cu însemnele anumitor companii.

Hotelul are o curte interioară, o terasă cu un mic bar, câteva mese și un mic bazinaș cu broscuțe țestoase.

Recepția destul de mare, 2 persoane tot timpul la recepție, unul sare imediat să te ajute cu bagajele, un bar și din nou căteva mese cu fotolii. De aici se intră în salonul în care se servește micul dejun. Am înțeles că se poate servi și cina și prânzul dacă sunt anunțați din timp la prețul de 6 respectiv 8 Euro / persoană. Nu am fost interesați așa că nu știu în ce constă aceste mese.

Tot în hol la intrare există un dispozitiv de lustruit pantofi.

Hotelul are lift dar nu l-am folosit pentru că eram cazați la primul etaj.

În momentul în care am făcut noi rezervarea nu mai erau camere cu 4 paturi. Nu am insistat și am făcut rezervare la 3 zicând că ne vom descurca la fața locului. Când am ajuns la cazare le-am spus care este situația iar domnul de la recepție ne-a spus că nu este nici o problemă, vom avea un pat suplimentar în cameră fără să ne coste nimic deși copilul are 7 ani împliniți. Nu am fost taxați în plus nici măcar pentru micul dejun al copilului.

Camera mare, nu am simțit vreun disconfort din cauza patului suplimentar. Mai aveam 2 fotolii, o masuță, încă o măsuță cu oglindă și un taburet. TV LCD cu lumină încastrată în spate, un stativ pentru haine, un dulap mare, minibar și deasupra fierbător de apă, plicuri de ceai, cafea zahăr și 4 ape din partea casei. Paturile confortabile, curate, am dormit bine.

Baia – mare, cabină cu duș, articole sanitare reînoite zilnic, papuci, prosoape reînoite zilnic. Dacă e să găsesc ceva negativ ar fi un ușor miros care vedea de la canalizare, dar nu era puternic.

Aerul condiționat bine poziționat, funcționa bine. WiFi acceptabil.

Micul dejun era de la ora 7 (la alte hoteluri de la 8 sau 8.30 și pentru noi în general e cam târziu). Salonul cu aer condiționat, micul dejun bufet destul de variat, inclusiv prăjiturele, biscuiți, fructe, pateuri cu brânză calde.

Noi am stat 3 nopți și îl recomand pentru: poziționare, parcare gratuită, curățenie, amabilitatea personalului, micul dejun suficient.

Nu îl recomand celor care vor mai mult.

Trimis de Gabise in 02.09.14 22:06:15
Validat / Publicat: 02.09.14 23:19:09

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

webmaster33 [02.09.14 22:42:08] »

Gabise [02.09.14 23:00:30] »

@webmaster33: E OK.

Dan&Ema [03.09.14 07:59:35] »

Mi s-a facut dor de izmir, marea egee, bazarele turcesti

intr-un camping in zona cu ani in urma fiica administratorului a devenit mamica si a numi-o pe fetita denizli care in turca inseamna mare

ege denizli - marea egee

Dan&Ema, Gabise