ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2009
ÎNSCRIS: 04.10.09
MAY-2006
single

Latakia - orasul aurului

Latakia este printre primele trei mari orase ale Siriei, ca populatie, si cel mai mare port la Marea Mediterana. Este un oras care imbina vechiul cu noul, aici regasindu-se cartiere noi, cu blocuri inalte, dar si foarte multe cladiri vechi, apartinand vechilor familii musulmane sunnite. De fapt acestia sunt cei mai multi in Latakia, peste 70 la suta din populatie, restul fiind crestini. Pe langa numeroasele moschei, se regasesc multe biserici, o catedrala catolica si una ortodoxa.

Nu este un oras foarte curat, din cauza tarabelor intinse de-a lungul bulevardelor, exista foarte multe gunoaie pe care nimeni nu le ridica, hartii, sticle din plastic, resturi de alimente.

In schimb bulevardele sunt strajuite de palmieri uriasi, cu generoase spatii verzi pe mijlocul bulevardelor. In fata primariei, gasim unul dintre cele mai mari parcuri, cu foarte multe flori si vegetatie mediteraniana.

Am vizitat muzeul de istorie, nu foarte mare ca marime, dar destul de condensat ca informatie si exponate. Aici sunt expuse arme din perioada romanilor, a fatimizilor si a imperiului otoman, dar si multe vase ceramice, costume si bijuterii din diverse epoci. Bijuteriile mi s-au parut foarte frumos lucrate, cu diamante ornamentale. Erau si foarte bine pazite, nu prea te puteai apropia prea mult.

Dar ceea ce m-a surprins foarte mult, a fost multitudinea de magazine cu bijuterii. Practic, strazi intregi unde nu gasesti decat aur. Si aur de 18 karate, foarte bine lucrat si ieftin. Sau asa mi s-a parut mie in 2006 cand am fost. Dar ceea ce este cel mai important referitor la magazinele cu bijuterii, este fapul ca nu gaseai in doua magazine acelasi model. Era imposibil sa nu gasesti ceva ce ti-ar fi placut.

Foarte multe magazine, multe dintre ele pe trotuare, predomina comertul, iar pielaria la mare cautare. Nu mi-a placut faptul ca zona centrala este foarte aglomerata cu magazine si tarabe, este foarte multa mizerie si este foarte multa lume saraca care cerseste si te agata. Multe restaurante la colt de strada, unde se servesc preparate din vita si pui, orez si foarte multe legume, multe pisici, (curios, n-am vazut nici un caine acolo) care stau sub mese asteptand sa le pice ceva. Magazinele alimentare si cele de legume fructe, sunt amplasate strategic, la capatul strazilor, aici gaseai absolut orice, insa conditiile de depozitare erau critice, pe trotuar direct, in soarele mediteranian, printre gunoaie si foarte multe pisici.

Am ramas surprins sa observ in parcul primariei ca Latakia este infratita cu orasul meu, adica Constanta.

Am fost pentru cateva minute si in Catedrala ortodoxa, o cladire impunatoare, construita relativ recent.

Mancarea si racoritoarele sunt ieftine, hainele si incaltamintea de asemeni. Pielaria mi s-a parut mai scumpa, totusi in comparatie cu preturile noastre, se merita sa cumparam de acolo.

Am sa postez si cateva fotografii pentru a va da mai bine seama cum este acolo. Totusi ca un sfat, incercati sa nu intrebati copii pe strada de anumite locatii de interes. Greu veti scapa de ei, chiar daca le dati si un dolar.

Trimis de pepsi70ro in 10.12.09 14:00:06

VIZUALIZĂRI: 4843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Cea mai mare moschee din Latakia

mmierla [10.12.09 20:41:29] »

Buna seara.

Pepsi70ro ai fost cu avionul? in excursie cu vreo agentie? cam cat te-a costat? ai stat la hotel? asteptam pozele.

pepsi70ro [10.12.09 20:44:40] »

Cu vaporul.

mmierla [10.12.09 20:46:01] »

multumesc frumos.

Diaura* [27.10.10 15:22:17] »

Cred ca fiecare tara araba are cate un astfel de oras, asa cum fiecare oras mare are cate o strada a aurului.

Katyella [29.12.11 11:42:32] »

Abia astept sa aiba un sfarsit pozitiv acest razboi civil si sa ajung si eu in Lattaquie

Superbe pozele cu moscheea si cu orasul

Diaura*, Katyella, mmierla, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂDescopera Siria: