ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2009
    PREȚ SEJUR 350 EUR ?

AUTORUL NU ar recomanda

Pela Maria Hotel3

Creta - o dezamagire...

sincer, nu a fost ce asteptam eu... Tipa de la agentie ne-a spus ca are plaja de nisip, iar cind am ajuns acolo am constatat ca hotelul era in spatele altor hoteluri catre mare, iar plaja nici nu exista in zona (era faleza, iar apoi niste pietroaie mari la citeva sute de metri, si plin de arici de mare). Asa ca fiind cu un copil de 1 an si jumatate, am inchiriat o masina, cu care mergeam intre 5-10 km ca sa gasim plaja cu nisip.

Camera care am avut-o noi era cu mobila foarte veche, yala de la usa era stricata, apa la piscina era rece, erau multi olandezi beti toata ziua in hotel...

Mincarea a fost destul de buna si diversificata.

Trimis de allyy* in 08.12.09 19:56:25
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpyc Beach, Paralia Caterini

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (allyy*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P05 portul statiunii

ECOURI la acest review

Dragos [09.12.09 19:11:52] »

Un titlu foarte nefericit ales, pentru că pentru voi nu Creta a fost dezamăgirea, ci ţeapa dată de agenţia din România...

Piscine cu apa caldă nu am prea găsit pe nicăieri pe unde am umblat, chit că erau în plin soare! (poate să fie ici-colo câte una dintre cele interioare, pe timp de iarnă), aşadar ar fi bine să ţii seama de asta în viitor, când vei lua în calcul existenţa acesteia la destinaţia aleasă.

Aia cu olandezii chiar că e naşpa... dar norocul vostru că nu erau englezoaice sau ruşi! (ma rog, dacă se poate chema 'noroc')... de asta e util să citeşti câte ceva înainte să alegi destinaţia vacanţei; şi de asta vă felicit pentru împărtăşirea impresiilor, să aibe şi alţii de unde trage învăţăminte.

mario 110 [09.12.09 19:31:05] »

la pretul asta, cu avionul si toate taxele incluse? la ce va asteptati?

Dragos [10.12.09 00:17:09] »

nu cred ca pretul e neaparat un criteriu de evaluare a serviciilor oferite de o agentie sau hotel. nu ca nu ar conta! dar mai ales o agentie are posibilitatea de a beneficia de oferte promotionale, preturi de low-cost la transportul aerian, etc.

dar daca un hotel are pretentii (si incadrarea) de 3 *, atunci e firesc sa mentionezi pe un sait de recenzii turistice faptul ca are clienti certati cu disciplina/ordinea/buna-crestere, ca are mobilierul cam jerpelit si ce mai ai vazut pe acolo si nu te-a multumit. nu cu astfel de remarci (ce vrei la banii astia? ) vom educa turistii si/sau hotelierii si restauratorii!

chiar si la banii aia, omul are niste drepturi!

allyy* [10.12.09 08:12:05] »

Eu sint convinsa ca in hotel existau si camere cu mobilier mai nou, si poate chiar mai mari. Cind am rugat-o pe receptionera sa ne schimbe camera, mi-a zis ca nu mai are nici una libera...

Referitor la agentie, estevorba de Paralela 45, care este o agentie mare, dar tipa care ne-a dat noua informatiile nici macar nua fost in Creta. Cind ne-am intors acasa m-am dus la ea si i-am spus ca nu a fost nimic adevarat din ce mi-a spus ea, si a recunoscut ca nu a fost acolo. Ce sa mai zic? Oricum de atunci nu am mai luat bilete de la ei. Eu am fost in Creta in 2006, iar atunci chiar nu am gasit nici un review despre acest hotel. Oricum conditiile plajei nu s-au modificat de atunci pentru ca nu exista plaja. Din cite am vazut eu, doar hotelurile de 4 sau 5* de acolo au plaja privata, din nisip.

Inca ceva ce m-a nemultumit: eu am fost de mai multe ori in Grecia, dar in partea continentala, iar in Creta totul era mult mai scump decit in restul tarii: benzina, mincarea, serviciile de inchiriere, totul!

Dragos [10.12.09 10:31:35] »

in general pe insule lucrurile sunt mai scumpe; nu e asa mare abundenta (alt raport cerere/oferta) si, in plus, trebuie aduse toate cu vaporul...

TRISTAN [10.12.09 12:30:13] »

Da Allyy, ai perfecta dreptate si te asigur (ceea ce nu este deloc imbucurator) ca nu esti singura persoana care a fost dezamagita de agentia de turism. Am patit-o si noi in 2008. Am fost in circuit cu autocarul in Creta (Hersonissos ). Hotelul departe de plaja, o camera vai de ea, cladirea de vis-a-vis la o lungime de brat iar meniul (demipensiune) fff slab.

In schimb, cand am mers pe cont propriu, facand rezervari on-line, nu am dat niciodata gres.

allyy* [11.12.09 10:33:59] »

Acum exista posibilitatea sa vezi dinainte hotelul pe net, sa afli parerile altora... mai ales a romanilor, ca pe tripadvisor degeaba ne uitam la ce le place nemtilor sau olandezilor, ca noi nu avem aceleasi gusturi cu ei.

Inca o data felicitari Cornel pentru acest site!

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    allyy*, Dragos, mario 110, TRISTAN