ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2014
ÎNSCRIS: 22.08.14
AUG-2014

Un sejur placut la hotel Megara

Am cumparat in martie 2014 pentru august 2014 un sejur de 7 nopti la hotelul Megara, din statiunea Laganas, Zakynthos. Inainte de a plati sejurul, ne-am documentat cat de mult am putut despre acest hotel, pentru a nu ne ne lua nimic prin surpindere la fata locului. Am gasit informatii pe alte site-uri de profil, dar nu aici, astfel incat am hotarat sa scriu cate ceva ce poate fi de folos si altora care ar putea considera acest hotel ca o optiune pentru o vacanta viitoare.

Hotelul este pozitionat intr-o zona linistita a statiunii Laganas, cunoscuta ca fiind o destinatie mai mult pentru tineri amatori de distractii nocturne. Se afla pe un deal, intr-o plantatie de maslini. Distanta pana la plaja este foarte convenabila, 5 minute de mers pe jos. Foarte aproape se gasesc supermarket-uri de unde se pot cumpara diverse.

Hotelul este clasificat ca avand 2 stele, desi este vandut de agentiile noastre ca avand 3 stele. Din punct de vedere al conditiilor de cazare, nu este departe de alte hoteluri de 3 stele din Grecia. Camera este foarte mare, au loc lejer 3 paturi, pentru cei care merg in vacanta cu un copil mai mare. Dotarile camerei sunt la nivel "basic", dar este suficient pentru cei care nu cauta neaparat luxul si merg in vacante pentru a isi petrece timp pe plaja si in imprejurimi, nu in camera. Camera are si o chicineta, dotata cu plita, farfurii, tacamuri, etc. A fost foarte utila pentru noi, care suntem obisnuiti sa ne bem cafeaua pe balcon, inainte de a cobori la micul dejun. Hotelul are 3 niveluri (P+2), iar camerele de la etaj au toate vedere spre mare, fiind situat pe deal, asa cum am spus.

Curtea hotelului este foarte draguta, un loc placut pentru a bea o cafea sau o bere cand te intorci de la plaja. Au si un mini loc de joaca amenajat pentru copii. Piscina are o dimensiune decenta si este foarte curata, in fiecare seara sunt introduse substante de curatare a apei.

Diferenta fata de hotelurile de 3 stele o fac serviciile de masa. Noi am avut mic dejun, care a fost foarte slab si in fiecare zi acelasi, respectiv ou fiert, rosii, castraveti, cereale, lapte, gem, margarina, pepene, cafea. Pentru cei care sunt obisnuiti sa ia un mic dejun frugal sau deloc, nu este o problema, dar pentru cei care obisnuiesc sa manance mult dimineata, poate fi.

Nu in ultimul rand, as vrea sa mentionez familia care administreaza hotelul. Sunt niste oameni foarte prietenosi si saritori, stau de vorba cu toti turistii, ofera recomandari foarte bune despre ce se poate face pe insula si in statiune, locuri in care sa mergi sau taverne unde sa mananci. De asemenea, au raspuns cu promptitudine tuturor solicitarilor noastre, fie ca a fost vorba despre un pat suplimentar in camera sau sa ne faca clatite, desi nu aveau in meniu, dar copii aveau pofta :).

In concluzie, pot spune ca a fost o alegere foarte buna acest hotel, din toate punctele de vedere si il recomand cu incredere celor care stiu ce inseamna Grecia, care cauta conditii de cazare decente, dar nu lux, care doresc o zona linistita a statiunii, si nu aglomeratia din centru si pe care nu ii deranjeaza sa mearga 5 minute pe jos pana la plaja.

Trimis de lauraliliana in 22.08.14 10:43:31
Validat / Publicat: 22.08.14 14:02:01

VIZUALIZĂRI: 1594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauraliliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera de la et 2
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[22.08.14 14:01:49]

Foarte bun review de debut.

@lauraliliana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Megara Hotel [Laganas], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

lauralilianaAUTOR REVIEW
    [22.08.14 14:28:05]

@webmasterX: Da, pozitionarea pe harta este corecta.

lauraliliana