ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 27.06.12
AUG-2014

O vacanta OK!

Doar ce am ajuns din vacanta cazati la El Greco. Vila este Ok daca va doriti un sejur linistit.

Statiunea relativ noua (nu foarte multe terase, baruri sau aglomeratie). Daca vrei ceva mai multa aglomeratie poti merge in Asprovalta (1,5 KM) seamana un pic cu Eforie Nord. Am avut avantajul ca am mers cu masina si am foat foarte flexibili.

Patru din 5 zile le-am petrecut la cele 4 plaje situate la 18KM de vila, imediat dupa Olympiada. Golfuri exotice, apa turqoise... intr-un cuvant SUPERB. Primele 2 seri am luat masa la taverna vilei (a mai detaliat cineva pareri despre aceasta taverna), insa daca mai cauti si alte terase, o sa vedeti ca nu este foarte bine sa mananci la taverna El Greco (eu nu o recomand-scump si nu este asa calitate). Am mancat la alte terase la acelas pret mult mai bine facuta mancarea (aici ma refer la creveti, midii si alte fructe de mare).

Despre plaja din dreptul vilei nu va pot spune decat ca este modesta (pietricele, ceva boscheti, nu se ocupa nimeni de ea)

Trimis de wega77 in 20.08.14 16:53:49
Validat / Publicat: 20.08.14 20:42:23

VIZUALIZĂRI: 6503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wega77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja dupa Olympiada-1!

[20.08.14 17:02:38]

@wega77: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[21.08.14 11:03:21]

@webmasterX: da, coordonatele sunt perfecte

snr
[22.08.14 12:19:20]

@wega77: Buna!

Pe 30.08 avem rezervare la vila.

Poti sa-mi spui te rog ce taverne recomanzi?

Eventual si preturi?

Multumesc

[22.08.14 14:47:46]

@wega77: salut, te rog sa-mi spui pe ce traseu ai fost? , daca poti sa ne spui locuri unde sa putem sa mancam (mergem si noi la el greco), si pe plaja de la Olimpiada exista sexlonguri si cum este apa (ma refer la adancime mergem cu copii) si plaja este cu pietricile sau nisip. multumesc frumos

[22.08.14 20:28:00]

@ional: salut, de mancat iti recomand pe faleza, sunt cateva terase mai Ok decat mancarea de la taverna Elgreco (este una care are un meniu, o tentativa de traducere in romana unde A este peste tot in meniu Ă) aici mi-a placut mancarea si la asprovalta. Noi am mai foat intr-o zi si la Ouranopolis (aici am mancat cele mai bune fructe de mare din viata mea- in cazul in care nu prea ma dau in vant dupa asa ceva). Este o terasa a unei romance, ofera si ceva reducere fata de meniu la romani, daca ajungeti pe acolo merita (daca vrei mai multe detalii iti dau)

Traseu: craiova- vidin - montana-vratsa-sofia (centura de sud) -kulata-serres (dupa oras faci dreapta sa nu te duci pana in Drama) - vrasna total timp: dus (noapte) -9,45 ore. intors zi - 12 ore (am oprit de 3 ori -total opriri 2,5 ore)

La olympiada sunt 4 plaje. Iti recomand a 2 si a 4-a. La Zougla estre nisip fin, sezloange (un frape+apa0,5 - 3-4 euro si poti sta pe sezlong toata ziua) apa este ok pt copii, dar trebuie supravegheati... sa iti iei opincute de cauciug daca te bagi mai in larg, este plin de arici.

Concediu placut!

[22.08.14 20:34:07]

@snr: salut

dupa parerea mea, ce-a mai buna mancare care am mancat-o (in vrasna) a fost terasa care am descris-o mai jos colegului. Preturile sunt cam asa: Gyros-6 euro, Calamari (trebuie sa fi atent la meniu ca sunt inghetati-inele ca la noi si proaspeti- recomand proaspeti) -6 euro, Creveti jumbo-9 euro, salate -5 euro (dar consistente mai ales cele grecesti), platou mix fructe de mare-10 euro, frigarui-6 euro. Fiecare portie are inclisi cartofii prajiti si ceva sosuri,cateva felii de rosii.....na, adica nu este farfuria chiara ca la noi, doar ce ai comandat si atat

Bere 2-2,5 euro. Noi am prins oferta la Dyscount market: 8 x 0,33l Amstel la 4,6 euro. Consider un pret foarte ok.

desertul cam la toate il primesti la sfarsit din partea casei (inghetata, o felie de chec de persoana sau niste fructe, in functie de terasa)

daca vreti sa luati de acasa ceva carne, puteti sa o luati congelata, gratarul este ok, are masa langa, frigiderele din camera inghiata ok, sunt conditii. chicineta este dotata foarte ok, ai tot ce iti trebuie. Nu mergea becul de la terasa, dar poate au rezolvat problema pana acuma.

Concediu placuta!

PS: Nu rata plajele de la Olympiada daca meri cu masina... merita fiecare metru din cei 18 km pana acolo.

[23.08.14 05:40:46]

@wega77: multumesc frumos pt raspuns si te rog ceva detalii despre terasa romancei

[23.08.14 12:07:22]

@ional: inainte sa ajungi in port (unde pleaca vaporasele spre athos) se face in dreapta (cand stai cu fata la port) o strada cu terase pe partea stanga. Terasa doamnei este cu scaune albe. Se numeste doamna GINA. Este aprox a 5-6 terasa cand intri pe strada. Am inteles ca are si cazare la preturi bune.

[23.08.14 17:40:38]

@wega77: multumesc frumos, nu am inteles daca tanti Gina este in nea Vrasna? si te rog sa-mi spui daca sti apa plata cat costa?

[23.08.14 18:16:38]

@ional: nu, tanti Gina este in Ouranopolis. Apa plata este de la 0,98 la 2 euro baxul de 6 x 1,5l. Majoritatea este undeva la 1,2 euro/bax plata. In lidl este 0,98e/bax Carbogazoasa nu prea gasesti si este mai scumpa, undeva la 0,7 euro/sticla de 1,5L sau la doza de 0,33

[24.08.14 13:56:45]

@wega77: multumesc frumos pt raspuns

snr
[26.08.14 09:38:46]

@wega77: Salut,

Multumesc frumos pentru raspuns.

Sigur o sa ajungem si la Olympiada, plaja si apa arata superb.

[26.08.14 11:27:04]

@snr: Vacanta placuta! Astept si parerile voastre cand va intoarceti

[30.08.14 12:19:59]

@wega77: pe data de 6.09.2014, voi merge cu sotul si fetita mea de 4 ani... din comentariile voastre vad ca totul este ok. nu suntem foarte pretentiosi asa ca sper sa fie ok.

ceva locuri de joaca pentru copii, gasesc in zona? multumesc

[30.08.14 13:46:17]

@wega77: salut, sunt la el greco inn si te rog sa-mi spui cum ajung la terasa unde ai mancat cel mai bine on nea vrasna

[30.08.14 14:27:45]

@ional: astept si eu de la tine ional. locuri unde pot manca bine. locuri de joaca daca vezi prin zona si pe unde ai mai fost tu... multu...

[31.08.14 21:35:43]

@didadi: Buna, distractie placuta. Sincer nu m-am uitat de locuri de joaca... noi nu avem copii asa ca nu le-am bagat in seama.

[07.09.14 18:18:46]

@didadi: in nea vrasna in afara de un loc de joaca pe plaja, ar mai fi o plimbare cu karturile sau ceva jocuri mecanice, pt mancare in afara de gyros nu am mancat altceva si iti pot recomanda un restaursnt ce are mai multe steaguri printre care si al Romaniei dupa un barul de pe plaja (este unul mare pe rorund si alb) in diagonala cum mergi spre Asprovalta pe coltul unei strazi ce are si plaja propie cu sezlonguri si parca incepe numele cu un u intors. Noi am fost la plaja in Stavros la plaja Malibu si au si un restaurant nu foarte departe de plaja se numeste Corali si au printre cela mai mici preturi. Plaja din nea vrasna este cu pietricele mici si intrarea in apa este destul de abrupta nu recomand copiilor mai mici si destul de adanca maxim 3-4 metri dupa care trece de 2metri daca mai ai cevs intrebari

[07.09.14 19:38:35]

@ional: ms mult... acum sunt la el greco. si nu este de plaja... am fost in salonik azi si ne. am plimbat. de maine sper ca vremea sa se schimbe... din ce am vazut pana acum statiunea este foarte frumoasa...

[07.09.14 22:46:10]

concediul placut si vreme buna

Adina - addcont
[03.05.17 22:40:55]

foarte detaliate si excte detaliile oferite de toti

@wega77, multumim pentru preturi, chiar daca sunt din 2014, nu cred ca s-a schimat prea mult, fiind in eur

Notat la Gina, sper sa o mai gasim acolo

A fost cineva cumva in boattrip pe langa Assos? Nu prea stiu care mai e mersul, eu am fost in zona prin 2006, insa imi amintesc ca ieri muntele Athis vazut de pe vapor, as duce si copiii, pentru o distanta de numai 50 km de unde intentionam sa stam, in Olimpiada

Adina - addcont, didadi, ional, snr, wega77
Alte impresii din această RUBRICĂEl Greco Inn [Nea Vrasna]: