ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2009
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2009

O minune a naturii

Am fost in august la piscinele de calcar de la Pamukkale. Excursia a durat o zi, plecarea de la hotel la 6: 30 iar intoarcerea la ora 20: 00.

Pot sa spun ca este o minune a naturii si un loc unicat in lume care merita vazut.

Desi drumul a fost ingrozitor de lung, cand am ajuns acolo si am vazut in mijlocul muntilor o patura alba care semana cu zapada am uitat si de oboseala si de sete, de tot... si am inceput sa exploram.

In primul rand acolo soarele arde mult mai tare, iar daca nu folosesti crema de protectie te poti alege cu arsuri grave.

nu exista restrictii de vestimentatie, deoarece nu toti turcii sunt musulmani, ci doar o mica parte din ei. Asa ca pe toata durata excursiei am stat in costum de baie: D.

Peisajul era superb, apa calduta si placuta... dar nu aveam voie sa intram in piscine incaltati asa ca din dorinta de a explora cat mai mult formatiunea de calcar am intrat in picioarele goale. A fost horror. in apa erau numai pietricele marunte care te intepau... parca as fi calcat pe sticla (ceva in genul:)... dar pot sa zic ca a meritat.

In rest pozele vorbesc de la sine:)

Trimis de Cristinica in 04.12.09 21:22:51

VIZUALIZĂRI: 1899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristinica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pamukkale---vedere de la distanta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

mcosmin
[05.12.09 02:17:17]

Cristinica,

as vrea sa te corectez putin.

Turcia s-a dezvoltat din radacinile sale anatoliene si a fost mult timp legatura dintre Europa si Orient. Fondatorul Republicii Turce, Mustafa Kemal (Attaturk) a initiat deschiderea catre educatie si drepturi egale pentru toti. Religia este pentru 90% din populatie musulmana (sunita si alawita), dar aderarea la regulile Coranului este mult mai toleranta, combinandu-se activitatea moderna si traditiile. Restul populatiei este formata din crestini ortodocsi, armeni crestini si evrei, fiecare cu propria identitate culturala. O minoritate etnica importanta este cea kurda. Islamismul nu este o in Turcia o religie fundamentalista.

ileanaxperta*
[05.12.09 11:30:36]

Si eu am fost tot in aug.2009 la Pamukkale si mi-a placut f. mult locul. Am lasat incaltamintea sus, la intrare, unde o lasasera multi turisti si am gasit-o acolo, dupa aproape 2 ore dupa vizita...Spune mult asta, nu??? Pe noi nu ne-au deranjat pietrele decat cele de pe margini si numai din loc in loc. In piscine era bine, nu ne-am intepat in nimic, ba mai mult, erau turisti care faceau baie si stateau chiar in sezut. Dar, bine, acum fiecare cum percepe. Oricum, Pamukkale ramane un obiectiv interesant si unic din Turcia, care merita vizitat.

[05.12.09 12:37:50]

mcosmin: Nu am atatea cunostinte despre poporul turc, eu am specificat doar ca nu exista restrictii de vestimentatie.

Oricine vrea sa stie mai multe despre religia lor poate cauta pe wikipedia.

Oricum multumesc pentru info.

[05.12.09 12:58:30]

ileanaxperta: Am vazut ca toti turistii isi lasau papucii la intrare, insa eu nu i-am lasat, i-am luat in rucsac pt ca multi tipau ca nu-i gasesc. bine nu pt ca i-ar fi luat cineva ci pur si simplu poate se rataceau. Chiar un turist roman din autocarul cu care am mers noi s-a intors fara papuci.Acum nu stiu..poate a uitat sa-i ia.

Cat despre pietricelele buclucase...si eu am facut baie in sezut dar tot pe pietricele am stat. Intradevar erau si portiuni numai de calcar unde calcai fara probleme.Oricum, chiar nu a mai contat ca ma dureau talpile, doar am vizitat un loc superb.

ileanaxperta*
[05.12.09 15:34:23]

Ai fost mai norocoasa decat noi, pt. ca ai stat mai mult acolo, ai reusit sa faci si plaja si baie. Noi eram doar in trecere, plecasem dis de dimineata din Marmaris si trebuia sa ajungem la Istanbul. Eu si fata mea ne uitam cu jind la turistii ce faceau baie si dus natural la micile cascade. Noi ne-am balacit doar picioarele, in incercarea de a ne mai racori, am facut multe poze si am "sorbit" cat mai mult din peisajul decupat parca din filmele SF. Imi doresc sa mai ajung si alta data acolo, dar sa stau mai mult...

mcosmin
[05.12.09 17:19:56]

Presupun ca nici unul din cei care scriu ecouri nu au intentionat prin interventia lor sa aduca vreo jignire celor ce si-au scris impresiile de calatorie. Fiecare dintre noi suntem mandri si fericiti ca am putut gusta din frumusetile unor locuri speciale, iar oboseala si eventualele neajunsuri din unele excursii se vor uita, ramanandu-ne doar sa savuram peste ani aceasta bucurie, impreuna cu copiii, cu prietenii. Este extraordinar sa poti impartasi aceste amintiri si cu persoane ce par necunoscute, dar le povestim impreuna devenim fara indoiala prieteni.

Pamukkale ramane o destinatie de vis pentru oricine, surprinzatoare si incitanta. Intinsele terase de travertin, cu cascade si bazine de un alb stralucitor, fac acest teritoriu stancos extraordinar de frumos. De remarcat ca in acest loc exista o cetate, probabil romana, daca nu este mai veche, cu amfiteatru si terme, Baile Cleopatrei, un loc superb ce merita vizitat si acesta. As incerca sa-ti postez si cateva poze de acolo, in caz ca nu ai.

Important este ca fiecare incercam sa convingem si alte persoane sa ajunga acolo. Sa fim sanatosi si sa fim in stare sa vedem cat mai mult din frumusetile Pamantului!

mario 110
[07.12.09 18:44:05]

am fost acolo asta vara; este intr-adevar ceva unic!

alex1968
[06.06.10 13:09:22]

Cristinica, ce temperatura era in august acolo? Si eu voi merge in prima jumatate a lui august si deja sunt cam speriata de temperatura (am si varsta aproape dubla decat a ta). Multumesc

[07.06.10 10:01:58]

nu stiu exact cate grade erau dar peste 38 cu siguranta. Oricum era extrem de cald iar apa din piscinele de calcar avea cam 35 de grade. Sa zicem ca era mai rau ca intr-o zi torida din Bucuresti. Multa apa si lotiune de plaja sa aveti + ceva de pus pe cap. Excursia nu tine mult, 1h jumate maxim 2, asa ca puteti cand ajungeti acolo sa faceti o baie in piscina Cleopatrei sa va racoriti.

Concediu placut!

alex1968