ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2008
    1 AD. + 2 COPII

O noapte linistita intr-un hotel confortabil

In vara lui 2008, in drumul nostru spre Croatia, prima oprire dupa mai bine de 14 ore de calatorit pe minunatele drumuri ale Romaniei si apoi putin pe ale Ungariei, am ajuns in jur de ora 8. 30 seara, intr-un orasel unguresc, numit Baja. Il veti mai gasi si scris ca Baia sau Baya. Am fost cazati imediat la hotelul Dunna, amplasat chiar in centrul acestui orasel care face parte din zona Szegedului. Hotelul este situat in piata centrala, unde la acea ora avea loc un spectacol de muzica usoara, cu scena, cantareti, reflectoare, spectatori, ce mai, tot tacamul. Camera noastra, spre marele noroc, era chiar la strada, la intrarea in hotel, la etajul 1, de unde se vedea toata acea piata cu spectacolul si bineinteles cu lumea toata adunata acolo. Dupa ce-am aranjat cat de cat bagajele, am coborat si noi sa participam la acel show, care ne-a placut. Apoi, am inceput colindatul orasului, pe stradutele luminate cu felinare foarte dragute. Si treptat, treptat, acest mic orasel de provincie unguresc a inceput sa ne cucereasca. Romantismul orasului Baja ne-a incantat si pe noi: cladiri in stil clasic, cu strazi nu prea largi dar si la ora aceea puteai sa vezi ca este curat. Dunarea cea milenara isi face loc prin acest oras chiar foarte aproape de hotelul nostru, printr-un afluent al lui, numit Sugovica. Oamenii de aici cred eu, dupa cum i-am vazut si seara si in dimineata urmatoare, traiesc in deplina armonie cu natura, ceea ce putini locuitori urbani o pot spune. Am aflat ca Dunarea impreuna cu afluentul sau Sugovica, ce trece prin centrul orasului, ii atrage pe amatorii de sporturi nautice, dar si pe pescarii amatori. Un deliciu culinar al zonei este ciorba de peste, care si-a dobandit si un festival, numit chiar asa, "Ciorba de Peste", care, impreuna cu vinurile locale, sunt gustate cu cea mai mare placere si incantare de mii de turisti care poposesc in acest loc. Orasul chiar se mandreste cu titlul de “capitala a ciorbei de peste”, care a devenit simbolul orasului. Ghidul nostru, de altfel foarte bine instruit, ne-a spus ca centrul Bajei, avand o atmosfera mediteraneeana, este comparat adeseori cu Piata San Marco din Venetia, datorita formei pietei si a vederii sale spre raul Sugovica. Orasul este impodobit cu multe monumente si cateva cladiri importante si pretioase. Toate acestea confera locului o infatisare fascinanta.

Oraselul are o populatie cam amestecata, traiesc aici ca intr-un mare camin pasnic toate etniile reunite: aici gasesti laoalata si unguri, germani, sarbi si croati. Toata aceasta diversitate umana va fi mereu pastrata prin edificiile si traditiile locale. Ziua de 24 decembrie 1696 reprezinta o data importanta in istoria localitatii, deoarece Baja a fost ridicat la rangul de oras.

Cateva vorbe despre hotelul Dunna. Precum am mai scris, hotelul ne-a placut de la prima vedere. De la exterior si pana in interiorul camerelor, are un aer burghez, elegant si mai rafinat decat multe alte hoteluri. Este o constructie de tip aristocratic, in interior camerele sunt inalte, cu ferestrele pe masura. Si lemnaria usilor si a ferestrelor aminteste de anii secolului trecut... In interior noi am avut o tripla destul de spatioasa, bine determinata, cu doua paturi la geam, despartite de o masuta si al treilea la intrarea in camera, dar fara sa deranjeze. Mobilierul era placut, curat, asternuturile, de asemenea, cu o ambianta linistita, calda, chiar nostalgica, mai ales ca, precum am mai scris, camera noastra avea vedere panoramica in piata centrala. Baia, curata si destul de mare, cu tot ce era nevoie, inclusiv, cu uscator de par. Dimineata, am luat un mic dejun foarte bun si variat dar mai ales proaspat, cu un personal amabil. Am inteles ca hotelul dispune si de sala de conferinte. Si mai este dotat cu un complex Wellness, care are bazine, baie cu aburi, sala de fitness, solariu, masaj si o piscina.

Noi ne-am grabit sa mai mergem putin prin imprejurimi, sa vedem orasul si pe ziua, dimineata, imediat ce-am luat micul dejun, caci dupa aceea, plecam iar la un drum lung spre Croatia, insula Krk. Si orasul in acea dimineata era foarte linistit, curat, calm si frumos. Daca nu neaparat o sedere mai lunga, (se poate ca o persoana foarte activa sa se plictiseasca), cu siguranta o zi de relaxare aici, in Baja, merita de deplin. Va scriu si eu, pentru ca, poate ca si altii, AmFostAcolo!

Trimis de ileanaxperta* in 04.12.09 18:16:25

VIZUALIZĂRI: 1667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Seara in piata centrala din Baja, vedere din camera noastra de hotel
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• SOCIALs