ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
ÎNSCRIS: 18.08.14
AUG-2014

Hotel Borjana - o alegere excelenta!

In urma cu aproximativ 2,3 saptamani, afland ca o sa pot sa ma bucur de o minivacanta de Sfanta Maria, am hotarat ca n-ar strica daca as da o tura pana in Albena.

Motiv pentru care, impreuna cu prietena mea, am inceput sa cautam cateva hoteluri, bazandu-ne si pe parerile turistilor de pe AFA sau alte forumuri de specialitate.

Initial, ne oprisem la Hotel Gergana, dar dupa ce am vazut cat de rau fusese afectat de inundatii, ne-am razgandit... si bine am facut, pentru ca ieri (17 august 2014) la acel hotel utilajele inca lucrau la consolidarea malului raului si la refacerea plajei, facand un zgomot deranjant in apropierea geamurilor hotelului.

Asadar, dupa ce am cautat o serie de hoteluri, ne-am oprit la hotelul Borjana, si am constatat cu surprindere ca avea aproape numai review-uri foarte bune pe AFA, cu exceptia unui domn care a postat un comenariu mai devreme, plangandu-se ca scartaiau usile si ca era plin de muste in restaurant :)))

Ei bine, dupa ce am ajuns la receptie si am fost cazati, am constatat ca hotelul chiar merita review-urile excelente si ca unora le place sa gaseasca nod in papura, legandu-se de te miri ce detalii...

Nu numai ca am fost tratati respectuos, dar piscina a fost curatata in fiecare dimineata, lucru care ma face sa cred ca unii au confundat acel desen inchis la culoare din mijlocul piscinei cu o pata de murdarie :))

Camera a fost foarte spatioasa, curata, moderna, paturile foarte confortabile., iar in ce priveste baia, de asemenea foarte mare si curata...

Acelasi domn care a postat mai devreme se plangea ca in baie se face sauna... probabil ca se face, daca stai sub dus o ora, doua si cu geamul de aerisire inchis...

In ce priveste mancarea, cred ca nici daca ai fost obisnuit sa stai la Ultra All Inclusive cinci stele, nu ai putea sa faci mofturi sau nu ai avea motive sa te plangi ca nu ai ce sa mananci.

Mancarea foarte variata, dimineata puteai sa iti alegi tot felul de combinatii, de la oua ochiuri, omleta, fiert, la diverse salate, sucuri naturale ,,faguri, clatite cu finetti, dulceturi, cereale, lapte, mezeluri variate si asa mai departe...

La pranz si seara, de asemenea minim 5,6 tipuri de garnituri la felul doi, 4,5 feluri de carne gatita, la gratar, la tava, in diverse sosuri sau diverse combinatii, supe si tot felul de prajituri foarte gustoase.

Fructe erau foarte proaspete, de la pepene galben, verde, la nectarine, piersici sau mere

Pe langa asta, cele doua vinuri (alb si rosu) au fost foarte apreciate de toata lumea.

Existau inca doua baruri, unul la receptie si unul langa plaja, de unde puteai sa iti comanzi oricand bere, rom, vodca dar si alte tipuri de alcool (toate incluse in pret, toate bulgaresti), cola, fanta, mirinda, etc.

Pe langa, existau cam toate tipurile de bauturi fine de import, care puteau fi achizitionate contra cost.

Mancarea a fost nu numai foarte diversificata, dar si foarte gustoasa.

Tot mai jos, se plangea acelasi domn ca se sta la coada la gratar...

Daca nimeresti intr-un moment in care toata carnea a fost pusa de putin timp pe gratar, este normal sa trebuiasca sa astepti, ca doar carnea aia nu se face in 2 minute...

[......]

Serviciile de curatenie au fost foarte bune, prosoapele au fost schimbate in fiecare dimineata si asta fara sa trebuiasca sa las nimanui vreo spaga.

Am tot citit comentarii peste tot legate de felul in care se comporta bulgarii cu romanii veniti in concediu si as vrea sa fac cateva comentarii si legat de acest lucru...

In primul rand, printre turistii romani sunt unii foarte nesimititi, de unde, probabil, si "feed back-ul" bulgarilor :))

Dar nesimtiti din aia, de pute pamantul sub ei de la atata lipsa de respect fata de cei din jurul lor dar si fata de ei insisi...

La masa sau pe plaja, nu auzeai pe nimeni vorbind tare in afara de romani...

Copiii cei mai enervanti si cei mai galagiosi erau ai romanilor si bineinteles, cele mai multe sezlonguri rezervate cu prosoape erau rezervate de aceeasi romanasi cu burtile pana la genunchi care nu suporta dom'le sa stea in al doilea sau al treilea rand, pentru ca ei, mari vedete, au impresia ca daca au avut bani sa vina la all inclusive, toata lumea trebuie sa stea in pozitie de drepti in fata lor...

Bine, acuma nu sunt toti asa, dar astia care sunt, iti sar in ochi cu ale lor cefe si lanturi groase, burti imense si limbaj de santier.

Si apoi vin si se plang ca sunt tratati diferit fata de alti turisti... mie nu mi-a vorbit nimeni urat si nici nu s-a uitat cineva chioras la mine, pentru ca sunt din Romania...

Cred ca tine foarte mult de felul de a fi al fiecaruia si mai putin de tara de origine;)

De asta am si cautat sa imi ocup sezlong de fiecare data pe unde erau mai multi straini: nemti, rusi sau chiar bulgari.

Ultimii nu sunt nici ei departe de romani, dar macar nu le intelegi limba, deci nu te enervezi daca debiteaza ineptii: -)

Intr-una din seri am dat o tura prin statiune si am avut ocazia sa constat cat de bine stiu bulgarii sa se promoveze si sa se vanda... alt gen de magazine, cu alt fel de suveniruri, cu mai putine tiganisme si obiecte de prost gust si infinit mai multe suveniruri dragute si amuzante, pe care chiar vrei sa dai banii.

Este pacat ca, unii au reusit sa isi renoveze hotelurile comuniste si sa aduca turisti straini, in timp ce la noi, hotelurile au fost lasate intentionat in paragina si arata acum de zici ca sunt bantuite, cu acelasi mobilier vechi, cu mizerie, mucegai si servicii de toata jena...

Revenind la Hotelul Borjana, sunt foarte multumit de alegerea facuta si cred ca din punct de vedere al raportului calitate/pret este probabil una dintre cele mai bune variante din Albena.

Este un hotel care ar putea lejer sa treaca la 4 stele si pe care il recomand cu caldura oricui se va gandi sa mearga in Bulgaria la mare;)

Trimis de george-daniel in 18.08.14 11:53:46
Validat / Publicat: 18.08.14 13:49:01

VIZUALIZĂRI: 2055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george-daniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.14 13:48:40]

@george-daniel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

P. s. Pe viitor te rog sa ai in vedere ca parerea tuturor membrilor AmFostAcolo trebuie respectata. Fiecare e liber sa-si scrie propriile impresii.

Articole care pot fi interpretate drept atac la persoana sau au ca efect "flame-ul", nu sunt tolerate pe acest site.

Multumesc.

masalin
    [20.08.14 18:05:12]

@george-daniel: Domnule George vezi ca ai confundat "domnii". Ai citat acelasi domn, dar daca citeai cu atentie e vorba de mai multe rewiew-uri.

Desenul din piscina nu se vedea pentru ca apa era f. murdara. Curatarea apei se facea cu o plasa. Nu cred ca prosoapele erau schimbate zilnic cred ca nu stii cum arata prosoapele curate.

- putina discriminare? Parerea mea domnule George este ca ori lucrezi la vreo agentie de turism ori ai primit ceva ca sa scrii

Tot mai jos, se plangea acelasi domn ca se sta la coada la gratar...

DE CE MINTI? PARE CIUDAT CA AI INCURCAT PARERILE ESTE VORBA DE 3 REVIEW-URI - AM RASPUNS NUMAI LA PROBLEMELE ATINSE DE MINE

[21.08.14 10:00:11]

@masalin: era mai bine să nu fi răspuns atât de vehement la opinia autorului, poate atunci nici răspunsul său nu ar fi fost la fel de dur.

Oricum, @george-daniel a primit o sancțiune pentru limbajul din ecoul (șters) pe care l-a scris ceva mai devreme - contul i-a fost suspendat pentru două zile (fiind la prima abatere).

masalin
    [21.08.14 10:26:33]

@webmasterX: da cred ca am fost cam vehement dar domnul dadea dovada de xenofobie, jignea toti romanii, nu toti suntem la fel. Erau doar impresii personale ale mele care aveau scopul de a ajuta si alti romani sa nu faca greseli la fel ca mine deoarece muncesti din greu un an de zile, mergi in concediu o saptamana pe an la mare si este pacat sa te enervezi si atunci.

yuliansch
    [21.08.14 22:16:57]

Noi ne- am simtit f bine acolo. Referitor la comparatia cu hotelurile de la noi: am vorbit cu managerul de la Boryana si mi- a explicat ca tot ce este construit in Albena a fost finantat de nemti (TUI). Dupa 90 au venit si la noi sa ne ajute, dar au fost refuzati de guvernul roman. Drept urmare, acum se vede diferenta...

tudor_76
    [22.08.14 00:07:22]

Felicitari pentru review!!! Un review scris probabil de un om modest care nu a uitat de unde a plecat! Oamenii cu adevarat mari sunt modesti! Inca odata felicitari!

george-danielAUTOR REVIEW
    [24.08.14 13:10:30]

@webmasterX:

Cred ca ar fi fost corect ca, daca tot mi-ai dat mie interdictie si mi-ai sters comentariul, sa faci acelasi lucru si cu comentariul lui masalin.

Pana la urma si el m-a jignit spunand ca nu stiu cum arata niste prosoape curate si m-a facut mincinos cand am zis de statul la coada la gratar.

In al doilea rand, nu am folosit cuvinte obscene si nici vulgare, iar cenzura de pe site-ul asta imi aduce aminte de perioada de dinainte de decembrie 1989... in fine...

Cat despre @masalin, o sa caut sa ii dau o replica care sa nu mai fie considerata atac la persoana sau mai stiu eu ce:

omule, nu am niciun interes sa mint, eu am spus doar ce am vazut acolo...

La fel cum nu stiu unde am avut comentarii xenofobe sau rasiste... cred ca ar fi mai bine sa nu mai folosesti cuvinte ale caror inteles nu il cunosti bine.

Si vezi ca nu am jignit toti romanii, de altfel am si specificat ca erau UNII dintre romani care se comportau necivilizat.

Dar probabil ca nu ai vazut tot ce am scris din cauza apei murdare din bazin care ti-o fi afectat vederea.

In rest, este posibil, sa fi nimerit tu intr-o perioada mai putin fericita, dar eu unul am fost mai norocos si nu am avut probleme nici cu murdaria din camere sau piscina, si nici cu schimbatul prosoapelor.

In fine, raman la impresia ca unora le place sa fie carcotasi si ca exagereaza sau gasesc nod in papura atunci cand merg in diverse concedii.

Imi mentin parerea obiectiva si dezinteresata ca acest hotel este un loc perfect in care sa petreci un concediu placut.

Cesere
    [30.08.14 15:27:24]

@george-daniel: macar daca aveati divergente fata de vreun hotel romanesc... noi cu zarva si ei cu buzunarele pline... hehe... oare asa s-or certa si englezii pe forumuri dupa betiile din laganas?

george-danielAUTOR REVIEW
    [30.08.14 15:31:32]

@Cesere:

Din pacate, nu prea ai de ce sa ai divergente la hotelurile de pe litoralul nostru...

Pana la urma, trebuie sa recunoastem ca sunt peste noi la capitolul asta...

[26.09.14 21:22:28]

masalin a primit "galben" şi două zile suspendare pentru jigniri prin PM

Cesere, george-daniel, tudor_76, yuliansch
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: