ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2014
    DIN: Hunedoara
    ÎNSCRIS: 22.01.13
    JUL-2013

Frumos, intim si linistit

Mi s-a parut putin nedreptatit acest hotel, cu unele impresii destul de critice. Este un hotel situat in Camyuva, Kemer, direct pe malul marii, deci cu plaja proprie.

E adevarat ca este un hotel destul de vechi, insa foarte curat si ingrijit, cu un teritoriu plin de verdeata si flori, unde seara este o adevarata placere sa stai sa te racoresti. Are si parcare in interiour, deci este foarte k pentru cei care preferea vacanta cu masina.

Si noua, care mergem de 15 ani in Antalya... ma rog, in diverse locatii, ne-a cam picat fata cand am ajuns, pentru ca receptia este destul de simpla, nimic spectaculos.

Cu toate ca in poze pe diferite site-uri s-ar vedea un hotel mic, de fapt este destul de mare.

Check-in-ul s-a facut destul de repede, si la camera ne-a revenit voia buna. Aveam un apartament cu living, dormitor, 2 bai, 2 balcoane, vedere la gradina... un comfort destul de bun, curatenie, flori, vin si fructe in camera. Sunt frumoase camerele cu vedere la mare dar te coci in suc propriu, oricat de mult ar merge clima.

Restaurantul, rezonabil, mancarea buna, diversificata, de toate, ca la un hotel UAI.

O data la 2 zile organizeaza pic nic food in gradina la ora 2... si acolo sa te tii. Mai ales pentru saracii turisti care nu stau in zone muntoase... era o bucurie de nedescris. Astern pe iarba covoare persane, pernute, sunt si bancute... foarte dragut

Sincer, se straduiesc si nu sunt obositi niciodata.

Are o curte interioara cu fantana, specific Orientului, cu multa verdeata... o adevarata oaza, unde poti savura cafeaua, normal turceasca. La alte hoteluri, mai... de fite, cand ceream cafea turceasca, parca ceream luna de pe cer asa se uitau la mine.

Un plus din partea mea este cafeneaua, unde poti sta de dimineata pana seara la o cafea, un suc si o prajiturica, ... daca fumezi... iesi in curtea pomenita mai sus. La cafenea gasesti si o mica biblioteca cu carti, ziare... Nu mai spun ca este decorata cu tablouri reproduceri Gustav Klimt.

Piscina, de marime medie... nu spectaculoasa insa gaseai suficiente sezlonguri si aici si la mare. Eram serviti la sezlong cu de toate, fructe, cafea, fresh-uri, bere, ceai. La bar, de toate... personalul amabil...

Spa-ul normal... cu de toate...

Este bar si la plaja, nu iti lipseste nimic.

In fiecare zi cei din staff intrebau daca este totul in regula.

Patroana e o doamna destul de in varsta... poate de asta nu investeste in modernizare... insa ca si organizare si curatenie, nota 10 si eu cred ca asta este foarte important.

Personalul era odihnit si amabil... foarte curati... si multumiti cu ceea ce faceau...

Turistii erau mai mult nemti, francezi, italieni... nu prea erau rusi... aia merg sa arunce cu banii in Belek... la fitze.

Cam atat...

Va doresc vacanta frumoasa

Trimis de homejade* in 09.08.14 22:16:20
    Validat / Publicat: 09.08.14 22:41:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2807 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homejade*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Receptia hotelului Fantasia de Luxe

[09.08.14 22:32:24]

Foarte bun & foarte echilibrat review. [Ştiu personal hotelul şi aprob fiecare cuvânt din text]

[09.08.14 23:14:15]

@webmasterX: Da, cred ca e ok... 07990 Camyuva, atat am avut in voucher.

Toate bune

[09.08.14 23:22:33]

@homejade: ooo, acum am observat... este vorba despre coordonate GPS... hi hi... nu am pus GPS-ul, dupa atata bantuiala cu masina... cand mergeam noi in Turcia cu masina... cu ani de zile in urma... bulgarii trageau tare la "Nisipurile de Aur" si noi, ne minunam ca prostii... ce o sa faca ei cu resorturile in saracia aia... Sau sa spun cum au facut turcii intr-un an 700 km de autostrada de la Istanbul pana in Antalya?? N-am cui

[09.08.14 23:30:02]

@homejade:

Poti sa imi spui mie - sa nu mor ''prost'' - sau mai bine zis sa imi arati si mie pe harta asta autostrada aia de 700km pina in Antalya.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.08.14 23:40:00]

@Nasshu:

Chiar dacă autoarea a cam exagerat, realizarea „autostrăzii” durând mai mulți ani, în principiu, cam are dreptate. Nu este ÎNCĂ o autostradă propriu-zisă, nici nu este taxată ca atare, însă de la Adapazari până în Antalya se circulă excelent în regim de drum expres, mult mai bine decât pe A1 de la noi.

Progresele turcilor în dezvoltarea infrastructurii sunt reale și extrem de vizibile de la un an la altul.

Dabator
    [09.08.14 23:47:56]

@nicole33: Așa este - dar @Nasshu are sigur dreptate atât timp cît drumul expres nu este autostradă.

Diferențe există, am să pun la dispoziție cel mai la îndemână limk ro.wikipedia.org/wiki/Drum_expres dar la neoie pot pune și altele. Citez:

Aceste drumuri sunt construite în zonele unde normele de autostradă nu pot fi îndeplinite.

Altfel și eu pot spune că am circulat până aproape de Antalya, anul trecut, în condiții foarte bune.

[09.08.14 23:51:47]

@nicole33:

cam are dreptate.

Cam n- are!!! )

[10.08.14 16:16:47]

@Nasshu: Din ciclul sa moara capra vecinului ca ale mele sunt moarte de mult...

nu vreau sa intru in polemici nu trebuie sa va conving de nimic, am sa pun poze si sa spuneti dv cum doriti sa denumim un drum ca in palma cu 4 benzi, parapeti, indicatoare, benzi de refugiu si daca cativa km de autostrada facuti la noi in ultimii 20 de ani se compara cu ce au facut ei... intr-un an si stiu exact ce spun pentru ca am circulat ani buni pe drumul vechi.

De la Istanbul in directia Ankara la Adapazari, o iei spre Antalya... direct, peste munti si vai

Oricum noi nu vom face intr-un secol atata drum, asa ca... toate bune din partea mea.

Si nu stiu care ar fi problema dumneavoastra despre punctul meu de vedere... sau poate lucrati in vreun minister, sau la drumuri de va pare rau ca turcii lucreaza eficient si noi nu...

Sa nu mai spun de fabricile si uzinele care duduie... E adevarat poate ca nu sunt actualizate hartile pe site dar la asa intindere mare... e de inteles...

Sanatate, si mai bine sa luam exemplu... vorbele sunt vorbe... faptele vorbesc

[10.08.14 16:26:26]

@homejade:

Si nu stiu care ar fi problema dumneavoastra despre punctul meu de vedere...

Problema mea este ca in calitate de potential turist in zona imi oferiti informatii eronate.

Nici eu nu vreau sa intru in polemici inutile cu dvs sau cu altii care nu cunosc diferenta intre ''autostrada'' si ''drum express''.

Autostrada nu trece prin localitati si are un regim de viteza net superior dumului express care trece prin localitati si are multe restrictii de viteza.

Nu lucrez la nici un minister, si sufar (si eu) in aceeasi masura ca dvs de lipsa autostrazilor in Romania.

Dar sa spui ca

nu am cui

facand referire la cei 700km de autostrada pina/spre Antalya, sa fim seriosi...

Au mai fost si altii pe acolo si nu au gasit inca autostrada.

O zi buna!!!

[10.08.14 16:49:27]

@Nasshu: cand ati fost ultima oara?

[10.08.14 16:50:49]

@homejade: unde? ) pe autostrada Istanbul - Antalya ?

[10.08.14 18:21:44]

@Nasshu: Aveti dreptate M-am luminat... v-am urmarit putin istoricul. Am fost si noi o singura data la Kusadasi cu masina... intr-adevar drumul pe acolo a fost de groaza... asta undeva in 2000.

Nu stiu ce s-a facut de atunci dar centrul Turciei, partea de podis a Anatoliei este grozav de dezvoltata si cu drumuri foarte bune... nu va induc in eroare daca doriti sa mergeti prin partea aceea.

Ca un sfat... lasati viteza mai moale si sa stiti ca daca va prind turcii cu detector de radar, va si aresteaza.

si oricum nu putem compara hartile, GPS -urile... nu uitati, ei nu sunt in UE si nici nu vor fi vreodata.

Ati fost putin malitios legat de comentariile mele, si daca v-as raspunde la fel as fi si eu ca dv. Doar ca de la noi din Ardeal... se vad altfel lucrurile, vorba aceea... muntele sta.

Toate bune, sa va dea Dumnezeu sanatate

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [10.08.14 18:29:38]

Nashuu are dreptate - drumul acela nu este autostradă, ci "drum rapid" (o chestie diferită tehnico-teoretic, dar în practică - fix pix), însă are dreptate degeaba.

homejade nu are dreptate (în privinţa denumirii drumului, nu e "autostradă", e "drum rapid"), dar are sens şi substanţă. Adevărul e că drumul e de apreciat şi că noi nu vom construi vreodată aşa ceva - nu în viaţa asta (a mea)

Bottom line şi observaţie personală & offtopic - se vede clar, si mai sus, cine de-abia s-a-ntors (probabil) din vacanţă (homejade) şi cine se pregăteşte să meargă, având maaare nevoie, e clar (Nasshu).

[10.08.14 19:14:19]

@tm67bru: Nu... Homejade nu a fost inca in vacanta, nu are biletul achizitionat, si e in cautare. Multumesc pentru completare.

[10.08.14 20:39:00]

@homejade:

Nu stiu ce s-a facut de atunci...

Si spre Kusadasi s-au facut (se fac) aceleasi drumuri ca si spre centrul Turciei.

Hai nu zau?

Nu am fost deloc malitios si chiar mi-ati raspuns.

Doar ca de la noi din Ardeal... se vad altfel lucrurile

Nu numai in Ardeal!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [10.08.14 22:48:57]

Mult zgomot pentru nimic.

Chiar dacă este doar drum expres și nu autostradă, important este că se circulă excelent până în Antalya. Diferența de 10 km/h dintre 110 și 120 este nerelevantă atât timp cât nu este tocmai respectată. Am circulat pe acest drum cu viteze mai mari decât pe autostrada Edirne Istanbul, deoarece intensitatea traficului mi-a permis acest lucru, neexistând blocaje precum cele ce se formează adesea cu circa 90 de kilometri înainte de Istanbul, constatate personal în 2011,2012 și 2013.

Nu știu dacă depășirea vitezei sau utilizarea detectoarelor de radar se lasă cu arestări, dar sigur amenzile aplicate sunt usturătoare.

homejade*, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂFantasia DeLuxe [Camyuva]: