ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
DIN: Moreni
ÎNSCRIS: 02.09.11
AUG-2014

Frumoasa Rania

Nu știu alții cum sunt dar eu când mă gândesc la vila Rania din Skala Potamia, Thassos la bătrânelul acela grec ce raspunde de cazare cu care nu m-am înțeles nici prin semne la început dar cu care imi placea să mă kalimeresc de fiecare dată cand îl intalneam îmi saltă și acum inima de duiosie.

Hotărându-mă greu pentru o vacanta în Thassos și neavând prea multe alternative de ales la agenția în care am avut încredere, la momentul la care am rezervat cazarea mi s-a spus de la bun început ca 3 zile din cele 6 va trebui sa stau într-un apartament și celelalte 3 în altul alăturat pentru că așa mai erau disponibile locurile. Ăsta să fie baiul, mi-am zis și am pornit la drum.

La sosire respectând coordonatele date de la agenție am fost surprins că gps-ul m-a oprit în fața unei clădiri ce nu părea a găzdui oameni ci scutere și biciclete. M-am uitat, m-am tot uitat în jur. În dreapta loc viran, în stânga bălării, în față bălării... unde m-ai adus frate gipies? Da mai bine să întreb palicaru' ăsta de aici poate-mi spune el unde e vila Rania. Zis și făcut. Astfel mă apropii de un nene de fo 70 si ceva de ani și-l întreb folosindu-mă de engleza mea de baltă dobândită din filmele americane unde e vila Rania. El îmi zice uelcom și mă întreabă de papiers. I le desfășor întocmai ca un sol de pace, dă mulțumit din cap deși cred că nu cunoștea literele latine și mă îndrumă să parchez mașina în locul ăla care ziceam eu că e viran din dreapta vilei. Dă-i în față, dă-i în spate... nu înțelegeam ce vrea. Până la urma m-am dumirit. Dorea să las spatele mașinii în dreptul unei găuri din gard ca să-mi vină mai ușor să car bagajele pe acolo. Aha! gândesc eu răutăcios, capete de greci... faceți găuri în gardul vecinului ca să poată oaspeții voștri să-și care bagajele mai ușor! Căci prin față nu se putea pătrunde cu ușurință cu ele nu neapărat din cauza scuterelor și a bicicletelor ci a distanței mai mari pentru ca intrarea spre cazare e prin spatele vilei.

Vila Rania are doar 4 apartamente la etaj. La parter sunt trei firme: una de semipreparate din carne, una de inchiriat scutere și biciclete și alta cred de închiriat mașini. A nu se confunda cu Complexul Rania aflat undeva mult mai în dreapta sau cu vila Rania din Skala Rachoni din nord-vestul insulei Thassos.

Am intrat în apartamentul 1. Destul de ok, vorba unui prieten de pe acest sait. Destul spatiu: living și dormitor chicinete... alea-alea. Balcoane cu vedere și la mare și la muntele Ipsario. Înăuntru curat. Gresie pe jos, specific grecesc. Mișto! vorba lui Irinel Columbeanu. Mai ales că puștiul meu a descoperit trăgănd patul lui că puteau să doarmă în el chiar doi copii. Lăfăială!

Hai la mare! Marea e colea la 50 de pași. Poți să faci plajă imediat, la o aruncătură de băț, pe plaja din Skala Potamia. Știu, e mai mică decît Golden beach aflată la o depărtare de circa 200-300 de metri, despărțită de o porțiune pietroasă. Dar are și plaja asta farmecul ei. În plus tavernele sunt multe și bune chiar în buza mării, pe alese.

Dacă ați venit în Thassos doar cu banii de cazare atunci și asta e una din vilele ce vi le recomand. Chicineta e utilată cu de toate. Poți să faci și ciorbă dacă ți se pune pata. Lu' nevasta-mea nu i s-a pus. Mai bine... Aragazul e cu plite electrice care funcționează în parametrii optimi. Frigiderul e imediat sub el. Răcește, spre surpriza mea ținând cont de poziția lui.

Despre curațenia zilnică, schimbat de prosoape lenjerii etc pot să vă spun că e discreție totală. Nu te deranjează nimeni dacă nu ceri. Dacă nu ești în stare să-ți duci gunoiul poți să-i pui sare. Firmiturile sau hartiile aruncate pe jos rămân la locul lor și a doua zi. Cele ce se ocupă de curățenie nu intră în camere decât la solicitarea ta. O fi bine, o fi rau habar n-am. Nevasta mea a mai pus mâna pe mop ca să steargă apa din baie după dușuieli. Și a mai dat cu mătura când a fost cazul. Eu am fost responsabil cu bautul berilor si cu dusul gunoiului ca si acasa.

După 3 zile, conform protocolului ne-am mutat în apartamentul 3. Mai puțin confortabil, spațiu mai mic, vedere doar înspre mare. Colac peste pupăză una din plite nu încălzea bine din cauza unor isteți a căror nație îmi rămâne necunoscută ce au învârtit de butoanele alea până le-au dat peste cap. Amănunte. Funcționa foarte bine cealaltă plită. Am ras într-o seară o porție de spagheti făcută la ea.

S-au scris multe rînduri despre această insulă des vizitată de ai noștri. Ca o curiozitate sau de fapt mai bine zis ca o normalitate în ziua în care am ajuns vila era în întregime ocupata de români. I-am intrebat și pe ei ce părere au despre cazare și nu au fost reproșuri. După aceea au venit niște sârbi. Cu sârbii nu prea m-am halit. Erau cam reci, cam îngâmfați.

Măcar pentru răsărit duceți-vă la această vilă. Îl puteți admira direct din balcon dacă n-aveți somn. Dar eu vreau sa-l filmez direct de pe plaja. E pustiu la ora aia peste tot. Doar câțiva aleargă pe malul mării în tălpile goale. O grecoaică dă la pește cu o lansetă șmecheră. Cineva bolborosește ceva în grecește din care nu înțeleg decât că o strigă Rania, Rania! E frumoasă grecoaică. Ssst!... nevastă-mea doarme. Să nu m-audă...

Trimis de damn in 08.08.14 22:50:13
Validat / Publicat: 09.08.14 00:19:33

VIZUALIZĂRI: 4070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inconjurati de pescarusi hulpavi pe feribot. Hraniti-i cu biscuiti sau paine!

[08.08.14 23:52:17]

Ia uite că se făcură vreo... 3 ani de la primul şi ultimul tău review pe aici. Pe unde ne-ai umblat? Eh, nu mai contează... Bine ai revenit! Excelent set de impresii!

Mulţumim pentru review şi te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele tale trecute sau viitoare.

[08.08.14 23:52:56]

Mutat în rubrica "Villa Rania [Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

--------------

damnAUTOR REVIEW
    [09.08.14 06:10:46]

Da, e ok webmaster 21. Aia e vila. Iti multumesc pentru aprecieri.

damn
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Rania: