ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2014
ÎNSCRIS: 07.07.11
JUN-2014

Coasta de Est a SUA - prima oprire - Miami

Desi ne-am intors din aceasta vacanta de o luna, mi-a fost cu adevarat greu sa scriu pana acum review-ul. Si asta doar pentru ca sunt atat de multe de spus si nu stiu de unde sa incep.

Asa ca o sa incerc sa redau punctual si cat mai exact posibil toate experientele dintr-un circuit pe care l-am organizat singura, asa cum m-am priceput mai bine.

1. Circuitul a cuprins patru orase - Miami, Washington, Philadelphia si New York.

2. Biletele de avion le-am luat cu 4 luni inainte, de la British Airways - Bucuresti - Londra - Miami, Miami - Washington, New York - Londra - Bucuresti si au costat 1500 euro pt 2 persoane.

3. Am ales Miami ca prima destinatie pentru ca ne-am gandit ca o sa avem nevioie de cateva zile sa ne obisnuim cu fusul orar, inainte se orasele in care chiar aveam ceva mai mult de vizitat.

4. Am ajuns in Miami pe la ora 18 (motiv pentru care anuntasem deja la hotel ca o sa ajungem mai tarziu de ora 20). Nu am avut transfer de la aeroport, dar a fost extraordinar de usor sa ajungem in Miami Beach. Din aeroport am luat metroul MIA spre statia de autobuz. Aici am gasit niste tonomate de unde am luat bilete de autobuz (nu incercati sa platiti cu cardul, nu merge. nu am inteles de ce). chiar langa aceste tonomate este un ghiseu unde gasiti pe cineva care sa va ajute. Nu mai retin exact cat era biletul - cred ca 2,75 usd/pers; de aici am luatcautobuzul 150, iar cand am ajuns in Miami Beach, am schimbat pt ca noi eram cazati in north beach. Pentru acest al doilea autobuz nu am mai platit (cu aceeasi cartela puteti merge 3 ore, indiferent de cate ori schimbati). Doar autobuzul 150 costa 2,75 usd, pentru celelalte o calatorie este 2,25.

5. Daca stati in South Beach, exista niste autobuze care circula doar acolo si o calatorie costa 25. centi. Acestea se numesc SoBe Local.

6. In toate autobuzele se plateste fie cash (dar transferul nu este gratuit si trebuie sa aveti pe cat posibil schimbat) sau pe baza de cartela (transfer gratuit timp de 3 ore).

7. Ca obiective turistice, nu as putea sa spun ca Miami abunda. Totusi ar fi cateva care chiar merita vazute:

- Memorialul Holocaustului este un monument care impresioneaza (desi stiam ce e acolo, parca ma treceau fiori pe masura ce ma apropiam). Daca tot ajungeti aici, intrati su in gradina botanica. Este foarte ingrijita si inverzita (spre deosebire de cea din Bucuresti).

- Muzeul Evreilor (6 usd intrarea - noi am gasit un cupon intr-o revista si am platit doar 3 usd). Este micut, dar foarte placut. O mica parte din istoria Floridei, de fapt. Este proiectat si un filmulet care vorbeste despre evreii din Florida.

- Lincoln Road - un bulevard cu magazine (nu am fost impresionata), restaurante si cafenele; este foarte placut sa serviti masa la unul dintre aceste restaurante;

Cam asta am vazut noi in zona South Beach. Am ajuns si in Downtown Miami:

- Miami Metromover - un fel de metrou la suprafata, gratuit.

- Bayside Marketplace - este un port micut, unde a fost amenajat un micut mall, dar in aer liber. Plus cateva baruri/restaurante (inclusiv Hooters, unde a trebuit sa intram :)) au niste aripioare de pui chiar bune). Gasiti aici si Hard Rock Cafe plus alte cateva restaurante care pareau a procura pestele de la pescarii care andocau in port si curatau pestele chiar langa barca. Inrrati si in magazinele de aici, in functie de sezon, poate gasiti si ceva reduceri.

- Americam Airlines Arena unde joaca Miami Heat - foaaarte mare. din pacate am vazut-o doar pe dinafara si nu stiu daca se poate vizita.

Intr-una din cele trei zile in Miami am dat si o fuga pana la Aventura Mall (nu mai tin minte cu ce autobuz, dar stiu ca scria pe el chiar Aventura Mall), poate-poate facem si ceva shopping. Preturile din magazinele care se mai gasesc si pe la noi erau relativ mari (fata de ce asteptari aveam), dar am gasit un Sears - preturi foarte bune si o varietate mare de produse (de la electronice la haine si cosmetice).

8. Plajele sunt minunate. Din pacate, fara sa stim am nimerit in plin sezon ploios (drept urmare, erau foarte multe alge, dar nu ne-au deranjat). Dimineata reuseam sa prindem cateva ora de soare, iar in fiecare dupa-masa am avut parte de ploi -calde, ce-i drept, dar tot ploi erau.

9. Cat despre mancare - am fost foarte deazmagiti. Nu pot sa spun ca am mancat in cine stie ce restaurante dar nici la KFC sau Burger King. Acum inteleg de ce sunt americanii mai pufosi, portiile sunt mai mult decat generoase si pline de grasimi. Intrebati la hotel care sunt cele mai ok restaurante (unde mananca localnicii, nu turistii). Norocul a fost ca stateam in North Beach si aici nu sunt chiar atat de multi turisti.

Noi plateam pentru o masa de pranz cu un fel de mancare, desert si ceva de baut, aproximativ 50 usd/2 pers.

10. Pentru cafengii - o cafea mare este enorma. Cereti una mica si va e de ajuns :)

11. Nu se fumeaza in restaurante/baruri. De fapt, in Miami am vazut foarte putini fumatori.

12. Wifi - daca nu aveti wifi la hotel, nu va bazati pe cel din Starbucks - nu stiu de ce, dar la mine nu a functionat. In schimb, am gasit wifi cam la toate restaurantele unde am mancat (si in autobuzul 150 de la aeroport in Miami Beach).

13. Incercati sa va puneti putin la punct si cu spaniola. La un moment dat, la un magazin a fost nevoie sa apelez la cunostintele mele in materie de telenovele pentru a ma intelege cu un vanzator care stia sa zica doar "Hello". Am ramas cu impresia ca pe acolo se vorbeste mai mult spaniola decat engleza.

Si uitasem sa scriu despre experienta din aeroport. Inainte sa mergem sa luam bagajele, am trecut pe la un ghiseu unde trebuia sa ne prezentam cu o fisa care ne-a fost data in avion (pe scurt, despre scopul si durata vizitei). Daca mergeti cu familia, nu va duceti fiecare la un alt ghiseu, ci toti la același. Si completati o singura fisa pentru toata familia (parinti+copii). Noi nu am stiut si am avut ghinionul unei doamne nu foarte draguta si credeti-ma ca mi-a fost teama ca poate nu ma lasa sa trec. Apoi, cu acel formular ajungeti la un alt ghiseu, unde il veti lasa. Abia apoi puteti sa mergeti sa luati bagajele.

Cand am plecat din Miami spre Washington, am avut zbor British operat de American Airlines. Am facut checkin-ul online, iar la aeroport am printat biletele la unul din tonomatele de acolo. Iar checkin-ul bagajelor l-am facut tot acolo. Erau foarte multi angajati amabili care ii ajutau pe cei care aveau nevoie.

Sper ca nu am trecut nimic cu vederea, iar daca totusi ar mai fi fost ceva de scris, va raspund cu placere la orice intrebari.

Cat despre hotel, o sa revin cu un review si despre acesta.

Despre urmatoarele zile in SUA o sa scriu in alte 3 postari.

Trimis de Lacrimioara in 06.08.14 20:17:09
Validat / Publicat: 06.08.14 22:49:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lacrimioara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Memorialul Holocaustului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

balasa violeta
[07.08.14 10:36:12]

Multumesc, am calatorit impreuna! Nu cred ca voi ajunge vreodata intr-un loc in care zborul sa dureze mai mult de trei ore!

LacrimioaraAUTOR REVIEW
[07.08.14 10:43:18]

@balasa violeta: nici eu nu am crezut ca imi vor ajunge picioarele pe aici, dar uite ca mi s-a implinit si visul asta.

Nu se stie niciodata ce ne aduce viitorul. Cine stie, poate vei avea sansa sa ajungi macar o data pe acolo.

balasa violeta, Lacrimioara
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile: