ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2009
6 AD. + 3 COPII

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Pamukkale-o experienta....calduroasa

Am plecat in aceasta excursie din Kemer fiind cazati la Amara Club Marin.

Am ales din numerosele excursii puse la dispozitie aceasta oportunutate oferita (contra cost) de agentia de turism cu, care aveam contract.

Am mers f. mult cu autocarul, daca stiam cu siguranta nu mai ajungeam aici deoarece a fost obositor si sincer stiti zicala "reclama sufletul comertului" iar in situatia de fata "turismului".

Drumul parcurs cu autocarul pe linga faptul ca a fost lung a fost si fad sa nu vezi tu o padure, un animal, o pasare un rau, ceva, mi-sa parut ca sunt in desert deci cine a spus ca avem o tara frumosa dar nu este exploatata turistic mare dreptate a avut.

Deci: cum am ajuns ne-a izbit o caldura insuportabila pe care o sa o "observati" si din foto, peisajul cel putin in prima parte a drumului semidesertic cu iarba arsa de soare si nici un pic de umbra.

Impresionant este modul cum sa conservat amfiteatrul comparativ cu celelalte constructii care arata ca dupa cutremur.

Dupa aproximativ o ora de mers pe jos si vizitat zona istorica am dat de o oaza de verdeata, apa minerala termala si foarte multa lume.

Se spune ca cine face baie in aceasta apa intinereste.

impresionanti sunt muntii de calcar si apa minerala termala.

Nu am detaliat celelalte opriri la magazinele de textile, onix si dulciuri.

In concluzie pentru turisti cazati in zona Antaliei consider ca este o excursie obositoare si foarte lunga dar... este o experienta de viata.

Trimis de bobyrodin in 27.11.09 18:48:10

VIZUALIZĂRI: 2190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobyrodin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 amfiteatrul vedere de sus

ileanaxperta* [27.11.09 19:28:48] »

Eu am vizitat Pamukkale in august anul acesta, plecand din Marmaris spre Istanbul. Mi-a placut f. mult acest colt de "gheata" calda, aproape fiebinte. Ai vazut ca apa mai avea putin si dadea in clocot...exagerez bineinteles. Sunt niste terase de calcar cu izvoare termale, dar am citit pe aici ca acest "castel de bumbac" era altfel, mai frumos si interesant cu ani in urma, acum fiind deja "rascolit" de oameni. M-a impresionat totusi acest loc alb, de-ti da senzatia ca este o zapada inghetata, care se topeste sub razele nemiloase ale soarelui torid de vara si se transforma in adevarate piscine naturale de un azuriu deschis si foarte calde. Din loc in loc aceste piscine curg in mici cascade unele chiar spectaculoase. Cu parere de rau ca n-am avut timpul suficient sa facem si noi o baie prin acele piscine si un dus natural la cascade...cum am vazut pe alti turisti mai norocosi si cu mai mult timp la dispozitie. Iar in mare fuga am tras un ochi si cateva poze la baia Cleopatrei, unde am vazut bucati mai mari sau mai mici de coloane de piatra, in apa. Ma intreb si acum daca nu te lovesti la picioare printre pietroaiele acelea. Dar ce nu face un turist infocat, incalzit si dornic de mari aventuri!...

bobyrodin [27.11.09 19:51:23] »

"ileanaexperta" ai un stil deosebit de a-ti posta impresiile imi plac f. mult .Bravo tie nu degeaba esti in top .

chrismo [27.11.09 21:54:37] »

Si noi am venit tot dinspre Antalya (Belek), dar drumul nu ni s-a parut plictisitor. Dimpotriva. Iar Pamukkale a meritat orice efort. Este ceva deosebit.

Intr-adevar, locul nu ofera umbra, dar ofera istorie. Pe care nici turcii nu au stiut f. bine s-o puna in valoare. A facut asta Guvernul italian, daca am citit eu bine panourile explicative. Pacat ca in timp s-a degradat. Dar tot arata senzational. Nu pot decat sa-mi imaginez cum arata acum 10-20 de ani. Cred ca mi-ar fi inspirat puritate.

danoradea [30.11.09 09:29:07] »

superb locul, regret ca inca nu am reusit sa-l vizitez, desi am fost de mai multe ori in Turcia, dar obligatoriu la urmatoarea excursie am sa o fac

cc_iordachescu [12.12.09 22:54:50] »

nu trebuie sa te iei dupa impresii, sa nu va asteptati la lux de servicii, admirati peisajul, iar daca ajungeti ca noi, noaptea, e super!

Nefertiti [24.06.10 15:46:59] »

Buna ziua, as dori sa stiu: cam cat de mare caldura/arsita pot prinde la sfarsitul lui august la Pamukkale? Ai unde sa te adapostesti cat-de-cat pe undeva, exista vreo urma de umbra la Castelul de bumbac? Se urca greu pe aceste terase - piscine naturale?

A fost cineva acolo in cadrul unei excursii tip circuit prin agentie? Cam cat se sta, ce se viziteaza mai exact, daca oprirea se face in drum spre Marmaris si nu ca excursie optionala de o zi?

Multumesc mult, anticipat, pentru informatii.

toprares [25.08.10 00:42:54] »

Eu l-am votat pe bobyrodin ptr sinceritate.

Si noi mergem in Lara saptamana viitoare, iar acum ne faceam planurile de excursii. Pozele sunt minunate ... insa tind sa cred ca vom gasi ceva mai pe aproape ...

bobyrodin, cc_iordachescu, chrismo, danoradea, ileanaxperta*, Nefertiti, toprares
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale:

• pagină generată în 0.047620058059692 sec