ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2011

Dorothea's Corner in Sidari

Tot luate aiurea, in nici o ordine, ci dupa cum am gasit pozele, sa va povestesc despre taverna Dorothea's Corner din Sidari.

Bineinteles ca nu puteam rata Sidari in periplul nostru prin Corfu. Si, dornici sa vedem faimosul Canal d'Amour, intram in Sidari dupa ce ne-am imbaiat in Paleokastrita (una dintre plajele noastre preferate din Corfu). Rupti de foame dupa baie si toropiti de caldura de pe drum, ne oprim sa luam o pranzo-cina undeva. Si prima terasa dupa ce am parcat a fost Dorothea. Hai sa vedem atunci, si sa speram ca mancarea sa nu fie englezeasca... :))

Terasa este construita lipita de bar, si e dotata cu mocheta, mese din lemn si scaune tapitate. E acoperita cu o copertina care o umbreste, ceea ce e foarte bine avand in vedere caldura care ni s-a parut aici mult mai toropitoare decat in alte locuri de pe insula. Totul curat, ingrijit, decorat cu plante si palmieri pitici in ghivece de piatra.

Taverna serveste o mare varietate de mancaruri, de la antreuri (intre 1,70 si 4,90 euro), specialitati grecesti (musaca-6,90, kleftiko de miel-9,80, pastitsada-8,90), paste (intre 6,50 si 9,50 euro), gyros-7,80, carnuri la gratar pe carbune, o multime de peste si fructe de mare, carne de pui, de vita, feluri vegetariene, mancaruri pentru copii, deserturi si inghetata.

Dupa ce am comandat, in asteptarea mancarii, taverna fiind chiar pe plaja, am apucat si sa ne scaldam in mare. Veniti totusi din frumusetea si apele de un albastru cotropitor ale Paleokastritei, plaja cam noroioasa de aici nu ne-a atras prea tare. Dar asta, e... Ne-am uscat, ne-am reluat tinuta decenta pentru masa si hai sa ne potolim foamea.

Eu am luat, traditional pentru mine, piept de pui la gratar, acoperit cu sunca si branza topita, accesorizat cu cartofi prajiti si salata. Sotul meu a incercat in schimb porcul, delicios facut, cu tot felul de mirodenii de care nu ne-am dat seama, impreuna cu cartofi prajiti si salata. Langa tzatziki a primit si o lipie, foarte buna de altfel. Totul a fost extrem de bun. (si nu doar pentru ca eram noi flamanzi).

Toata afacerea, impreuna cu o cafea, a fost 17,70 euro (vezi bonul). Foarte avantajos, dupa parerea mea, avand in vedere ca ne-am saturat pentru tot restul zilei. Si, nefiind superstitiosi, dupa ce ne-am ridicat de la masa 13 am pornit sa vizitam statiunea si sa pozam atractia, Canal d'Amour. Dar despre asta intr-un review viitor, mai pe larg.

Una peste alta, daca te afli in Sidari, Dorothea's Corner e un loc bun de luat masa, mancarea e buna si ieftina, servirea prompta si personalul prietenos!

Trimis de luciaoradea in 28.07.14 22:54:15
Validat / Publicat: 29.07.14 00:14:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja principala din Sidari- lunga, lina, lata, putin cam "pamantoasa" pentru gustul meu

[03.12.17 10:27:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în Sidari» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm? - taverne în Corfu]

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Sidari: