ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2008

Belgrad

Belgradul e o destinatie mai mult de tranzit pentru romani, dar merita vazut nu numai in trecere. Am gasit cazare la acest hotel cind am venit acasa din Muntenegru si am zis sa vad si orasul asta nu numai sa trec mai departe. Hotelul e situat ultracentral in orasul vechi foarte aproape de un mare parc.

Parcul se numeste Kalemegdan. Orasul e impartit in doua, pe o parte a riului e orasul vechi, pe cealalta orasul nou numit si Novi Beograd.

Exista in centrul vechi un corso pietonal plin cu magazine, ca si o parere proprie seamana cu Bucurestiul dar e mai frumos aici poti sa te plimbi si cu vaporul. Cel mai frumos loc vizitat de mine a fost parcul Kalemegdan care e in centrul orasului vechi aproape de gara.

Citeva cuvinte despre hotel, e clasificat la 3 stele dar nu are decit 2 dupa parerea mea, dar e foarte bine pozitionat in centrul vechi si aproape de parc.

Ar mai fi si pretul in jur de 50 euro camera dubla, mobilier vechi dar la bani dati zic ca merita. La cumparaturi am fost in Novi Beograd la supermarketul Mercator. Un amestec de magazin cu mall unde iti trebuie citeva ore bune pina iesi din el. Pentru cei care stau mai mult de o zi in Serbia sa pastreze chitanta de la hotel (cazare) fiinca uneori o cere la vama.

Acum aproape toata lumea merge spre... Budapesta spre vest, dar eu zic ca si Belgradul merita vazut tinind cont ca din sud vestul romaniei se ajunge usor la Belgrad.

Trimis de Nicu in 22.11.09 16:23:02

VIZUALIZĂRI: 4608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Parcul Kalemegdan

pepsi70ro
[22.11.09 17:56:20]

Pe unde ai iesit din tara pentru Serbia?

Am inteles ca iti trebuie viza. Eu ca sa ajung la Trieste am luat-o prin Budapesta, cineva spunandu-mi ca drumul pe la Drobeta T.Severin nu e prea bun, iar vamesii fac figuri. Cum sta treaba?

[22.11.09 22:45:44]

viza de Serbia nu mai e necesara de ceva vreme pentru cetatenii romani, iar traseul Drobeta - Beograd - Zagreb e bun spre excelent (in privinta calitatii soselelor), in orice caz o varianta mult mai buna pentru cei din sudul Romaniei in drumul lor spre Italia.

pepsi70ro
[23.11.09 07:41:41]

Multumesc, probabil anul viitor voi alege acest traseu pentru Italia

[10.08.10 07:54:14]

Salutare,

Am cateva intrebari referitoare la Serbia:

1. limba sarba e o enigma mare pentru mine, cum stau vecinii nostri cu lb. engleza, in schimb?

2. care e moneda utilitata in Serbia, poti plati si in euro?

3. La ce te-ai referit cand ai spus "Pentru cei care stau mai mult de o zi in Serbia sa pastreze chitanta de la hotel (cazare) fiinca uneori o cere la vama" cine o cere si in ce scop??

Cu stima,

[10.08.10 13:28:26]

Moneda e dinarul, la hotel am platit cu euro si am primit rest dinari. La supermarket am platit cu card.

Case de schimb sunt destule si accepta euro, dolari nu lei.

Limba engleza merge la hotel, pe strada mai bine intrebi in romana.

Chitanta de la cazare uneori o cere politia de frontiera dar rar ca sa dovedesti unde ai stat cind e vorba de mai multe zile. Eu am mers numai cu pasaport dar acum e admis si cu buletinul.

Cei care mergeti sau treceti prin Belgrad nu ratati vizita in parcul Kalemegdan.

Pentru amatorii de plimbari in zona care se numea cindva Yugoslavia ca si modalitate de transport pt cei care nu merg cu masina in spatele garii din Belgrad este o foarte mare autogara cu legatauri in toate directiile (tarile care la un moment dat apartineau de acelas stat).

[10.08.10 14:41:26]

Multumesc de informatii,

Eu unul nu am mai fost nici o data la sarbi desi sunt destul de aproape (Arad), am vizitat ani trecuti Budapesta, Viena si ma gandeam ca ar fi frumos sa incerc sa mai vizitez o capitalele europene de pe malul Dunarii, asa ca Belgradul ar fi interesant de vizitat (zic eu) pentru 2-3 zile.

Mai am totusi o intrebare? ! insemnele de circulatie sunt dificile de deslusit?

Cu stima,

[10.08.10 17:33:14]

Am mers cu tren.

Rapid Timisoara 05.45 cu sosire la Belgrad la ora 9.00. Trenul pleaca seara din Bucuresti.

Inapoi plecare Belgrad 15.50 si sosire Timisoara la ora 21 si mai departe la Bucuresti la 5.40

E vorba de ore locale.

Costi
[25.08.10 07:13:04]

Deşi cam sumare, informaţiile sunt interesante (mai ales cu completările din ecou) şi sper că-mi vor fi utile la deplasarea pe care am s-o fac în curând.

Totuşi, aş sugera webmasterului care se ocupă de această zonă să mute review-ul la tema "Belgrad - vizită în oraş" şi nu la "hotel Royal", pentru că despre hotel nu se spune mai nimic.

sandrutza21
[22.10.11 20:45:34]

Scuzati-ma ca va deranjez dar imi puteti spune, va rog, daca in pretul cazarii este inclusa si parcarea? Pe mine m-ar interesa un hotel din Belgrad deoarece la sfarsitul lunii noiembrie, am dori sa facem o excursie de o zi (la un concert, care va fi sustinut la Belgrade Arena). Am dori sa fie prin apropiere (sau cel putin aproape de un mijloc de transport in comun) si sa nu fie prea scump.

[23.10.11 19:22:35]

Am fost cu tren asa ca nu am avut nevoie de parcare, in fata hotelului erau parcate multe masini, hotelul e ultracentral ff aproape de Parcul Kalemegdan cel mai mare si frumos parc din oras unde se poate si parca contra cost.

Pentru mijloc de transport in comun trebuie mers ff putin spre acel parc.

Belgrade Arena e cam departe de acest hotel dar se ajunge usor cu tranvai sau autobuz, in zona aia sunt doar citeva hoteluri cu pret ff sus.

Zona unde este Belgrade Arena se numeste NoviBeograd adica Noul Belgrad aproape de supermarketul Merkator.

Belgradul e impartit in doua de riul Sava, pe o parte Belgradul (orasul propriu zis, adica orasul vechi) si pe cealalta parte NoviBeograd unde sunt numai blocuri si acolo e si sala de sport.

sandrutza21
[23.10.11 19:25:44]

multumesc pentru informatii!! chiar am nevoie de ele!

[19.01.15 09:22:24]

@Nicu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[19.01.15 17:51:13]

Pozitionarea este corecta, destul de aproape de Kalemegdan Parc cel mai important si vizitat loc din Belgrad.

Costi, Cristo, Nicu, pepsi70ro, sandrutza21
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Hotel: