ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2009
single

Extrem de nemulțumit

Mumbay - Un oras al contrastelor

Aneela - "Bombay dreams"

In anul 2003 am efectuat o vizita intr-unul din cele mai mari orase din lume, Bombay, actual Mumbay, insa foarte multa lume il recunoaste dupa denumirea veche Bombay. Aici este locul unde se gasesc cele mai multe corporatii din India, fiind capitala comerciala a Indiei, dar care are si cea mai densa populatie, fiind al treilea oras din lume, ca numar de locuitori

De ce un oras al contrastelor? Cartiere englezesti, cu mall-uri imense, centre comerciale internationale, cladiri de peste 20 de etaje dar si foarte multe cartiere scufundate intr-o saracie lucie, cu foarte multe corturi si locuinte de carton improvizate pe trotuare de-a lungul bulevardelor. Am fost socat sa vad saracia unde traiesc acesti oameni, practic copii umbla despuiati complet, isi fac nevoile pe unde apuca, mancarea o fac la foc, in fata gheretelor din carton. La unii am vazut si cate un televizor, afara, pe trotuar, dar care era stins din cauza lipsei curentului. Unii dintre ei aveau si cate un aragaz cu butelie mica, unde faceau de mancare.

In Mumbay se gasesc bulevarde foarte largi, multe dintre ele cu sens unic, sunt foarte multe masini, cu volan pe dreapta, pentru ca asa se circula acolo, dar si foarte multe biciclete, fiind cel mai ieftin mijloc de deplasare. Aici au loc de asemenea si foarte multe accidente de circulatie.

Am avut neplacerea sa ajung intr-un spital din centru vechi al orasului, unde am ramas neplacut surprins de dotarea tehnica a spitalului, parca eram in secolul trecut. Foarte aglomerat spitalul, insa ce am remarcat peste tot unde priveam in spital, a fost zambetul si grija personalului medical pentru toti cei aflati acolo, indiferent de cum erau imbracati.

India este recunoscuta ca una dintre cele mai importante tari din industria farmaceutica, aici tratandu-se foarte multa lume venita din Europa. Am avut o intreaga lista de creme pe baza de plante, care mi-a fost data cand am plecat din tara, le-am cumparat pe toate de la farmacii. Foarte multe farmacii, iar preturile n-au fost mari, in comparatie cu preturile de la noi.

Mumbay este renumit pentru industria textila, exporturile din acest domeniu fiind foarte apreciat in Europa, dar si pentru filmele care se fac la Bollywood, care le depasesc ca numar pe cele de la Hollywood.

Am vizitat gara centrala din Mumbay, o cladire inclusa in patrimoniul Unesco, construita pe timpul guvernarii englezesti. Am ramas socat de numarul imens de calatori din acea gara, cred ca daca punea cineva o bomba, dintr-un foc ar fi curatat cateva zeci de mii de calatori. Intr-o zi, prin acea gara trec mai mult de doua milioane de calatori, foarte multi facand naveta intre Mumbay si asezarile din apropierea metropolei. Trenuri personale, pline ochi, chiar am vazut femei si copii plecand din gara pe scara vagonului.

Primaria din Mumbay, de asemenea este o cladire impunatoare cladita in guvernarea englezeasca

Indira gate, este un fel de arc de triumf, aflat pe faleza orasului vechi, o constructie plina de stil hindus.

Faleza din cartierul englezesc este foarte frumoasa, este luminata de lampadare vechi, de aici se pot admira cladirile inalte din zona comerciala, dar si apusul soarelui.

In mall-urile mai impunatoare accesul se face printr-o poarta asemanatoare celor de la aeroport, unde se verifica metalele, iar localnicii mai sunt verificati si la actele de identitate.

Mancarea este pe baza de legume, orez si mai rar se gaseste si carne de pui. Cel mai bine este sa cautati un restaurant McDonald's, unde sunteti obisnuiti cu preparatele. Intr-un restaurant am cerut cartofi prajiti si pui, iar ospatarul mi-a adus cartofi fierti, natur, dati printr-un sos picant si putina carne de pui cu multe legume, orez si condimente.

Berea nu se gaseste pretutindeni si este foarte scumpa. Nu este recomandat sa se mearga cu autobuze, aici riscand sa ramai fara portofel. Mai sigur este cu taxiul, sunt foarte multe taxiuri, la preturi foarte acceptabile. Cu 20 de dolari, te plimba toata ziua si te duce pe unde vrei tu. La mine, in pretul taxiului a intrat si pranzul, pranzul soferului.

Oraşul are un port natural, fiind cel mai mare port din India vestică. Intrarea in port se face printr-o ecluza speciala.

Pretutindeni magazine, bazaruri improvizate ad-hoc, tarabe pe trotuare, marfuri expuse in fel si chip, de orice natura, de la textile pana la ceasuri ieftine, electronice, cd-uri cu muzica si filme indiene. caldura mare, dimineata umezeala, praf si foarte multi tantari si musculite care se incapataneaza sa ramana in preajma transpiratiei.

Duminica au un fel de cult in ceea ce priveste salile de cinema, sunt arhipline pentru filmele indiene, Ghidul nostru ne-a explicat ca duminica sunt tarife mai mici si de aceea se ingramadesc cu totii.

S-a meritat aceasta excursie, iar daca vreti sa ajungeti acolo, sfatul meu este sa nu uitati de spray-urile impotriva tantarilor. Va scapa de multe neplaceri!

Pentru cine este interesat de informatii suplimentare, privind metropola Mumbay, despre istorie, geografie si obiective turistice, recomand urmatoarele surse:

http: //ro. wikipedia. org/wiki/Mumbay#Vezi_. C5. 9Fi

http: //www. dreamdestinations. ro/2009/05/18/mumbai-india/

Nu stiu daca este tocmai ok sa trimit catre alte link-uri pe acest site, dar daca webmasterul nu este de acord, nu voi mai posta trimiteri catre alte surse de informare.

Trimis de pepsi70ro in 22.11.09 14:09:38

VIZUALIZĂRI: 8246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Gara din Mumbay

ancamariagadea*
[22.11.09 22:11:52]

Foarte interesant. Viitorul meu sot a fost in Bombay in interes de serviciu si mi-a povestit exact ce spuneti dvs. aici.

Va rog sa-mi spuneti cat ati stat, unde si cat v-a costat? Ati calatorit pe cont propriu?

[23.11.09 07:39:49]

Am fost cu nava, am stat 3 zile si nu m-a costat foarte mult

[13.12.09 16:13:46]

Buna,

- anul viitor voi merge in India, obiectivul meu principal fiind Taj Mahal-ul si citesc tot ce gasesc in legatuta cu India

- in ce perioada ai fost de ai avut probleme cu tantarii?

- de ce ai ajuns la spital si cum s-a rezolvat situatia?

- si de ce ai fost intr-un spital de la periferie si nu ai ales unul "mai bun"?

[13.12.09 16:25:53]

Am fost de doua ori, prima data in iulie, a doua oara in august, acelasi an adica 2003.

Intr-adevar este crima cu tantarii, noi am prins si perioada verii in care apar cu miliardele. Sunt mari si foarte staruitori, de aceea trebuie sa ai creme impotriva lor. Dar se gasesc la farmaciile lor, creme f. bune.

La spital am ajuns pentru o durere de masea, dar nu am spus ca era un spital de periferie, era chiar in centrul istoric, lanaga Yellow gate, si unul dintre cele mai mari. S-a rezolvat prin scoaterea maselei. Cu un cleste s-a rezolvat!

Daca mai vrei sa ma intrebi ceva, iti stau la dispozitie.

Ei in 2003 nu lucrau deloc cu euro, doar cu dolari si imi aduc aminte ca singurul loc unde schimba euro, era la aeroport. Intereseaza-te de acest aspect.

[13.12.09 16:34:17]

Multumesc pentru raspuns.

Eu voi pleca in ultima sapatama a lunii februarie si sper sa prind carnavalul " culorilor" si pentru ca atunci inca nu incep musonii, sper sa fie mai putini tantari; oricum voi lua crema si chiar un aparat ce sa ii tina la distanta.

Imi pare rau ca ai avut probleme cu maseaua. Sa inteleg ca probleme digestive nu ai avut. Multa lume ma sperie cu acest lucru, incat am momente cand imi pun in gand sa mananc numai napolitane si pate de ficat luate de acasa.

[13.12.09 18:09:33]

Mancarea lor este buna, pe baza de legume mai mult si foarte condimentata. Dar se gasesc restaurante McDonalds, iar la restaurantele marillor hoteluri cred ca se poate prepara orice. Oricum calatorie placuta si astept sa citesc impresii tale dupa calatorie.

Musonul incepe in martie, dar nu ai treaba cu el daca nu pleci acolo pe mare.

Cristian_h*
[15.12.09 21:13:55]

fascinanta aceasta tara , plina de contraste insa cu locuri uluitoare !

webmasterXY*
[15.12.09 22:17:58]

pepsi70ro, ce zici ca strazile Bombay-ului, scuze Mumbay-ului, sa fie inundate de ritmurile muzicii "gasite" de Cristian?

[15.12.09 23:59:14]

Buna idee,

si frumoasa melodie

ancamariagadea*
[16.12.09 16:11:00]

Mi-ar placea mult sa merg in India. Are cineva idee cam cat ar costa un sejur de o saptamana, cu tot cu avion?

[16.12.09 16:21:00]

Buna Anca

Eu impreuna cu o prietena vom merge anul viitor la sf. lunii februarie printr-o agentie. Nu e recomandat sa mergi pe cont propriu in India.

Costa 1. 100 EUR; transport + taxe, cazare, demipensiune si multe obiective incluse in circuit.

[16.12.09 17:09:32]

Foarte frumoasa melodia, Multumesc mult!

lizuk
[16.03.10 22:10:53]

Merci de link, ma bucur ca am dat de review-ul tau. Nu stiu cum de mi-a scapat. Oricum, si din ce ai scris tu si din ce mi-a confirmat florinene (mizerie, saracie, aglomeratie mare plus distanta pana acolo) India nu intra pe lista tarilor in care sa imi doresc sa ajung... De aceea o sa ma bucur cu atat mai mult de fiecare material care imi va pica in mana si din care voi afla lucruri noi, bazandu-ma insa pe experienta altora.

M-a distrat incercarea ta de a primi un meniu atat de "international" cum sunt cartofii prajiti: -)) Era culmea sa nu-si lase si aici amprenta bucatarii indieni

[16.03.10 22:15:29]

Offf pepsi70ro....cum visam eu anul trecut sa ajung in India. Acum as fi avut ce sa povestesc.....dar cineva mi-a sticat planurile anul acesta. Dar nu ma dau batuta. Pana atunci am recitit povestea ta, si continui sa visez la TajMahal.

roth
[15.02.15 00:04:48]

Bune informatii si de clasat pentru nevoi ulterioare. Am pe lista India si am inceput sa ma documentez serios fiindca acum e Octombrie. Unde poti face o documentare... pe afa binenteles, asta pentru inceput ca pe urma trec la vecini...

Cristian_h*, Diaura*, lizuk, pepsi70ro, roth
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin India: