ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 05.08.13
JUL-2014

O vacanta super

Tocmai am ajuns din scurta noastra vacanta din zakynthos, laganas. Din review-urile gasite despre acest hotel mai ca imi venea sa nu mai plec dar nu a fost chiar asa cum s-a descris in unele impresii.

Ca idee se stie ca statiunea este foarte animata si plina de cluburi deci clar ca este zgomotoasa, (numai noaptea, ziua este liniste totala) totusi ne-am putut odihni in fiecare noapte, odata inchisa usa de la balcon se ermetiza cu totul si nu se mai auzea nimic. oricum se impartea intr-un fel cazarile intre tineri englezi si familii cu sau fara copii, noi am stat la et 2 cu vedere la piscina foarte ok, in schimb curatenia in camere lasa de dorit la modul grosolan, numai maturat pe jos si atat si nu sunt rautacioasa dar ar trebui mult imbunatatit acest aspect, prosoapele le-au schimbat de 2 ori in cele 7 zile si total nepotrivit in sensul ca le-au schimbat prima data dupa 1 zi de cazare si apoi cu 1 zi inainte sa ne intoarcem acasa. lenjeria a schimbat-o doar 1 data.

Noi am avut un sistem de masa all inclusive dar la greci e foarte diferit de cel de la turci, nu exista comparatie (aviz tuturor care fac aceasta comparatie si scriu rev), in sensul ca nici nu s-a murit de foame dar nici nu prea aveai de unde alege. mancarea se repeta la 2-3 zile, totusi era proaspata as zice, ce as mai putea descrie e faptul ca nu sta nimeni la usa sa verifice la ce camera esti cum am mai intanit pe la alte hoteluri, se putea lua orice de acolo fara sa te intrebe cineva ceva, un plus pentru fumatori este ca se poate iesi pe terasa cu mancare sau cafea fara sa zica cineva ceva. atentie la cafea e de foarte proasta calitate dar doar cea de dimineata ca de la 10 - 23 se deschide barul de unde se poate lua cafea de la expresor. Bauturile alcoolice nu stiu cum sunt doar berea pot sa va zic ca este foarte buna si nediluata cu apa cum am mai gasit informatii. sucurile au un gust foarte ciudat aproape de amariu cred ca de la chimicalele pe care le contin. Laptele cred ca facut din lapte praf ca nu prea avea gust si era tot timpul rece.

Pretul la excursii este foarte mare in comparatie cu alte statiuni din grecia, cea mai ieftina este 32 euro de persoana la navagio si turul insulei si 52 de euro la kefalonia. Oricum pute-ti inchiria o masina la preturi rezonabile si nu va zgarciti sa o face-ti. pentru testoasele careta-careta o excursie e 32- sau 37 de euro de persoana noi am inchiriat de pe plaja o salupa pentru 35 de euro o ora si am mers singuri sa le vedem.

Per ansamblu a fost o vacanta reusita, si am incercat sa lasam micile nemultumiri deoparte, de ex am patit-o cu internetul daca la o ora cumparata se poate imparti azi 10 minute maine alte 10, la 24 de ore nu se pot imparti se utilizeaza de la prima logare fix 24 de ore ceea ce una din receptioniste (cea care era de serviciu atunci) a zis ca se pot utiliza cele 24 de ore pe tot sejurul, deci am pierdut aiurea 10 euro, internetul este cu plata 3 euro ora, 10 euro o zi, 35 de euro pe toata saptanama, sezlongurile la mare sunt gratis daca va lua-ti cate o bautura de la terasa respectiva si in plus ave-ti si internet gratis.

Trimis de ramonaa in 22.07.14 23:36:34
Validat / Publicat: 23.07.14 02:13:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paralia katerini

VIZUALIZĂRI: 4283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[23.07.14 02:13:00]

@ramonaa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nosferatoo
    [23.07.14 10:58:41]

Nu pot sa nu pun cateva intrebari legate de acest review:

a) daca era praf de 2 degete (a se vedea fotografiile) si nu se facea curat, cum Dumnezeului s-a ajuns la un "grad de satisfactie" de 100%?!? Topicul privea hotelul iar nu superbul Zakinthos...

b) nu inteleg cum ati ptut dormi cu usile inchise la et. 2... Eu am incercat sa dau drumul la AC iar filtrul putzea... Plus ca la et. 2 se incalzeau camerele inca din luna iunie, izolatia termica nefiind deloc buna...

c) referitor la pachetul de masa si bar: eu unul, I-am comparat cu cele cateva hoteluri din Romania (care au implementat AI) si, ati putea fi uimita - dar castiga Romanii...

Imi pare rau insa nu sunt adeptul punctarii cu nota 8,8 a unor unitati de maxim nota 5.

Lumea trebuie sa stie pentru ce plateste.

Cele bune,

ramonaaAUTOR REVIEW
    [23.07.14 22:00:47]

@nosferatoo:

raspuns pt

pct. A - pentru cazare am notat 37.5% tocmai pentru faptul ca, curatenia se facea superficial. dar nici nu pot afirma ca era murdar.

pt. B - sigur ca am putut dormi cu usa inchisa ca a fost chiar racoare spre seara iar aerul conditionat a fost mai mult decat ok si multifunctional. (nu stiu unde ai fost cazat dar la noi a fost mai mult decat ok)

pt C - pachetul de masa si bar nu prea m-a interesat foarte tare ca sincer in grecia nu se merge pentru servicii AI, (cine doreste servicii exemplare nu ar trebui sa aleaga grecia deoarece ei nu sunt renumiti pentru asa ceva, ei de curand au introdus in hoteluri servicii AI) si asta o spun din experienta deoarece am 3 ani de cand plec in grecia si in celelate vacante cam tot asa s-au prezentat serviciile de masa.

Sigur ca lumea trebuie sa stie pe ce dabanii dar din punctul meu de vedere a fost mai mult decat ok.

nosferatoo
    [26.07.14 12:10:29]

@ramonaa: De gustibus non (est) disputandum...

Policita furnizorilor de servicii o influenteaza exigenta clientului. Sunt pe insula alte hoteluri muuuult peste majestic-Fistic (care, apropo, este "rebranduit" prin 2008 - prietenii stiu si de ce... . Atata ca minunatii de la agentiile romanesti (de la care eu nu mai cumpar nimic, NICIODATA) nu stiu sa promoveze decat ce le convine. Au ajuns sa ofere tot atata "plus-valoare" ca si agentii imobiliari din Ro. Si vor plati pentru asta...

nosferatoo, ramonaa
    Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel & Spa: