ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Se putea si mai bine

Aseara m-am întors din ceea ce speram să fie CO 2014 de vis. N-a fost să fie așa.

Am fost cazați la studio la etajul 4.

Voi prezenta cîteva detalii care sper să fie de folos celor care intenționează să-și petreacă sejurul acolo.

1. Greu de găsit. Am fost recunosc fără GPS dar în noianul de sensuri unice nu știu cât m-ar fi ajutat și GPS-ul. Am nimerit întrebând vreo 2 taximetriști dar atenție m-am întâlnit cu un coleg care a beneficiat de serviciu ESCORT al taximetristului iar prețul de 10 euro de mașină (au fost trei familii) l-a nemulțumit pe bulgar.

2. Parcarea. TAXA 10 leva/zi De fapt in afara de maxim 10 locuri care probabil vor fi ocupate restul sunt în stradă. Pregătiți leva de acasă s-au schimbați în vamă, la hotel cursul era 1,86 BGN/euro. Se găsește spre plajă un loc de parcare la 6 leva/zi.

NU LĂSAȚI MAȘINA ÎN STRADĂ CHIAR DACĂ ESTE LOC LIBER.

Vizualizează nr. de înmatriculare și dacă nu ești pe tabel sună ei și vin hingherii de mașini (cred că sunt pe mână) - amenda am înțeles că este de 60 de leva. Prietenul cu care am fost și-a găsit mașina zgăriată în 3 locuri (în parcarea lor nu pe stradă)

3. Camera: STUDIO

3 paturi de adulți, 1 canapea, 2 fotolii, minifrigider (defect), TV diagonala 54 cm, 1 WC de serviciu și 1 baie cu cadă, balcon mare cu uscător de rufe.

Curățenie se făcea zilnic, prosoape schimbate la 2 zile. AC funcțional. Menționez că erau doar 3 asemenea studiouri pe etaj.

4. MASA.

Micul dejun: omletă, ouă fierte, mezeluri (nu le recomand), unt, brânză, iaurturi, lapte, clătite (dar trebuie să rabzi o coadă ca pe vremea lui Ceaușescu), banane, prăjituri

Prânz: ciorbe de felurite tipuri (chiar am prins o fasolică ca la mama acasa), cartofi - prăjiți, fierți, fripturi de pui, porc, vită, salate, pepene verde, fructe, etc

Cina: paste, salate, mezeluri prăjite, cartofi prăjiți, pepene verde, prăjituri,

Gustări: hot-dog (de fapt cred că erau un fel de cîrnați fierți), fructe, sărățele, înghețată (cu coada aferentă)

5. BĂUTURI:

Non alcoolice: cola, seven up, mirinda,

Alcoolice. bere - Boliarka (un barman mi-a spus, după ce l-am tratat cu o palincă, berea cea mai proastă a lor), gin, rom, vodka, etc - toate locale Nu am gustat vinul dar din discuții cu alții e nașpa. Cocktailurile erau făcute tot din băutui locale. În general pot acorda cu indulgență calificativul CONSUMABILE

6. STAFFUL:

Vorbitori de engleză la recepție și 2-3 barmani (dar vorba cuiva te înțelegi și dând din mâini)

7. ANIMATION TEAM dezastru

la piscina exterioară 4 inși plictisiți care încearcă să fac ceva dar nu le iese:

un amărât de darts unde băiatu a picat bacu la mate (greu cu adunatul punctelor), un tenis de masă, iar seara un minidisco de 30 de minute pentru copii și în continuare o disco pentru adulți pînă la ora 22.00 Dacă aveți norocul -pe care eu l-am avut - să fie mulți români ascultați și muzică românească, dacă nu vă profilați pe limba rusă și bulgară (aceleeași melodii toată perioada sejurului)

8. Plaja

Cred că toată plaja a încăput pe mâna unui băiat deștept - cu excepția Amiralului cred că niciun hotel nu are plajă proprie. Totul e de închiriat. șezlong 8 leva / zi

umbrela 8 leva / zi (un calcul simplu pentru o familie cu trei adulți 32 leva / zi să plătești în plus la 4 stele pentru plaje e mult)

Cum au spus și alți antevorbitori, la 4 stele aveam alte așteptări, deși vorba lui Emerich Jenei - nu-mi fac iluzii ca să nu am deziluzii.

9. Zona:

Singurul plus al sejurului. Hotelul e situat în sudul stațiunii, departe de hărmălaia din centrul stațiunii, într-o zonă relativ liniștită. Relativ pentru că mai poți găsi câțiva germani care să polueze fonic atmosfera din fața hotelului până la 04.00

CONCLUZIE

Nu recomand hotelul - nu face prețul plătit pentru 4 stele

Trimis de joni_cv in 07.07.14 09:52:22
Validat / Publicat: 07.07.14 12:14:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena și Djuni - la 35 km S de Burgas

VIZUALIZĂRI: 2486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joni_cv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.14 12:07:59]

@joni_cv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[07.07.14 13:17:12]

joni_cvAUTOR REVIEW
    [07.07.14 15:38:34]

@webmasterX: Da coordonatele sunt bune!

magnollya*
    [07.07.14 17:35:56]

Buna ziua, am vrut sa va zic doar ca in nisipuri gasesti si hoteluri cu plaja proprie, implicit bar la plaja

noi dupa 3 ani de mers la H. Elena, am avut posibilitatea sa ne luam bilete la H. Astera, nu exista termen de comparatie intre cele doua hoteluri, chiar daca amandoua au aceeasi categorie de 4 stele.

Dar si pretul este pe masura, noi am platit cu cel putin 25 de euro mai mult de pers, pe noapte, dar au meritat toti banutii,

Scuze de deranj.

[07.07.14 17:49:22]

@magnollya: ne-am bucura să citim impresiile tale de la Elena şi de la Astera scrise ca review-uri noi. Ai contribui astfel, prin notele acordate, la o medie mai reprezentativă a acestor două hoteluri.

magnollya*
    [07.07.14 21:09:02]

@webmasterX: Aveti dreptate ,,asa cum imi este mie util acest site ,,asa ar fi de folos altora impresiile ambelor hoteluri, pe care le-am colindat. Promit ca in cel mai scurt timp sa-mi pun impresiile pe site. Multumesc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [07.07.14 22:21:15]

@joni_cv:

Nu recomand hotelul - nu face prețul plătit pentru 4 stele

Cred că te cramponezi prea mult de cele 4 stele afișate. În Bulgaria, ca și în alte țări, clasificarea hotelurilor este destul de permisivă, situație în care numai prețul face diferența dintre un hotel bun și unul prost, chiar dacă ambele au același număr de stele.

Prețul plătit la Elena nu este așa de mare, având în vedere faptul că ai plătit pentru trei adulți, copilul de 14 ani fiind considerat adult și, cu siguranță este sensibil mai mic decât cel plătit la Duni, unde văd că ai fost, astfel că și așteptările trebuiau să fie pe măsură.

Alegeri mai inspirate în viitor!

joni_cvAUTOR REVIEW
    [15.07.14 18:59:18]

@nicole33: Intr-adevar, cel mai frumos concediu pe care l-am avut a fost a fost la Duni. Am fost cazat la Pelican, mie mi-a placut.

Revenind la oile noastre, draga nicole am observat, si cred ca nu numai eu, faptul ca stelel bulgarilor nu sunt ca ale noastre (ci una in minus), dar, pentru ca exista un dar, probabil am gresit hotelul. Am fost si la 5 stele UAL in Antalia si cred ca stiu totusi ce reprezinta 4 stele. Cum am spus in rewiew, am apreciat cazarea, dar un concediu nu iinseamna numai sa dormi bine, cel putin pentru mine.

[15.07.14 19:12:27]

@joni_cv: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Pelican scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.07.14 01:44:09]

Cand reperul este un hotel bun (Pelican in cazul tau) orice alegi sub nivelul respectiv va insemna un concediu mai mult sau mai putin neplacut. Elena este din pacate strict un hotel de "buget", condamnat sa fie "atractiv" doar prin prisma pretului, in rest pica cu brio la toate capitolele.

Toate aceste neajunsuri au fost documentate pe larg, rw-ul tau adaugandu-se unui sir deja lung de impresii neplacute...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.07.14 06:56:59]

@joni_cv:

Nici în Turcia, dar nici în Grecia stelele nu sunt ca la noi, ci tot cam cu una în minus.

Revenim iar la capitolul preț. Ai idee cât te-ar fi costat un hotel de patru stele adevărate de la noi doar cu mic dejun, nu mai vorbim de all inclusive? Nimic nu este gratis nicăieri în lume.

johnnyredlabel †
    [16.07.14 07:12:23]

@nicole33: Văzând discuțiile de mai sus, vă pot da eu prețuri la 4 stele în București (am rezervările salvate), e adevărat, sunt de acum 2 ani, dar, oricum, stelele din București sunt mai... strălucitoare. Deci

-Hotel Butique Monaco -dubla cu mic dejun, 52 EUR

-Domenii Plaza by Residence Hotels -dubla cu MD -53,5 EUR

-International City Center Hotel -tripla (fabulos) cu MD - 64 EUR

Despre primele două hoteluri chiar am scris și pe site aici vezi impresii și aici vezi impresii

joni_cv, magnollya*, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: