ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
JUN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un turist român in Hotel Belvedere Skyathos, 2014

Azi m-am intors din Skyathos (Grecia).

M-am odihnit cateva ore si ma simt dator sa imi descriu in public si fara retineri parerea personala dar si colectiva pe care am capatat-o impreuna cu alti turisti din tara in perioada 20.06. -28.06.2014.

Am apelat la serviciile [unei agenţii] pentru a 5-a oara si acum am ramas dezamagit inca dinainte de plecarea autocarului! cum asa? simplu! Cu o singura zi inainte am primit instiintare ca locul de plecare nu mai este cel comunicat de catre agentie in toata perioada octombrie-iunie.

Toate pregatirile pentru ora si locatia initiale au fost anulate printr-un simplu telefon. Alt loc si alta ora au fost comunicate si nici ele nu aveau sa fie cele corecte.

Am ajuns la noua adresa si de acolo ne-am trezit ca de la locul comunicat telefonic trebuie sa traversam cu trolerele (peste Calea Grivitei, de la nr. 139) pana pe partea cealalta a soselei (langa zidul Garii de Nord) unde se va face imbarcarea. ora de plecare era stabilita la 20.30 asa ca ne-am pus in miscare de acasa (ploua puternic la acea ora) cu mai mult de 90 de minute inainte. in final... ne-am urcat in autocar pe la 20.30 si plecarea a fost dupa ora 21.11. Mentionez ca am stat in spatele soferului am vazut cum incerca sa recupereze cele 40 de minute.

SURPRIZELE au inceput sa se tina lant dupa ce am fost coborati din autocar si lasati sa urcam cu bagajele pe ferryboat. Autocarul [agenţiei] l-am lasat in Volos. Dupa alte aproape 3 ore cu ferryboat-ul am ajuns in Skyathos unde trebuia sa gasim ghidul de pe insula si urmatorul autocar. Alta oprire, alt timp pierdut pana la cazare. La 13.30 eram 12 turisti in fata hotelului Belvedere.

Urmatoarea surpriza apare la cazare! Receptionera a dat doar chei pentru cazare in BUNGALOW-uri. Raspunsul ei la intrebarile turistilor romani a fost clar si raspicat. Agentia prin care am cumparat bilete a contractat locuri numai in BUNGALOW-uri.

Dupa o mica discutie cu ghidul local, cativa turisti au dorit sa comunice faptul ca in contractele lor cu [agenţia] este scris doar cazare in HOTEL Belvedere. Despre BUNGALOW-uri... nimic mentionat in scris!

Credeti ca BUNGALOW-URILE ROMANILOR ERAU LANGA HOTEL?

SURPRIZA... SUS PE DEALUL DIN SPATELE HOTELULUI. Distanta? ... 120 DE TREPTE MAI SUS si cateva alei insumand zeci de metri PANA la BUNGALOW-ul repartizat. credeti ca reusiti sa carati cu usurinta bagajele pana la usa unui bungalow? ( eu am rupt definitiv un troler pe care l-am mai folosit... dar nu ii bai... sunt magazinele pline).

In BUNGALOW-ul in care am fost cazat aveam televizor CU TELECOMANDA dar compatriotii nostri au fost nevoiti sa ceara de la receptie telecomenzi atat de la tv cat si de la aerul conditionat. Surpriza lor a fost ca au primit telecomenzile tv -ul care nu functiona deloc si A.C. care nu facea mai mult de cateva bipuri... nimic in plus (pe scurt DEFECT TV si A.C.). Eu aveam A. C. dar trebuia sa sacrific un prosop pentru picaturile de apa care curgeau din aparat. Nici balta de apa de pe jos nu a fost ultima surpriza... urmatoarea a venit din partea tantarilor care intrau liberi in camera (pe la balcon si toaleta) unde nu aveam plase cum aveau cei cazati in HOTEL Belvedere.

Daca doriti sa cunoasteti diferentele existente intre camerele de hotel si BUNGALOW-ul de pe deal in care sunt cazati turistii romani adusi de catre [agenţie] (indiferent ca eu am cumparat biletul din agentia de la Kogalniceanu si compatriotii mei de BUNGALOW au contactat agentia mentionata in BRASOV, CRAIOVA si TARGU MURES) intrebati un alt turist care nu are carte de identitate ori pasaport ROMANESC!

Un sarb, bulgar ori polonez (englezii, nemtii italienii, etc...) primeste o camera de Hotel la care poate ajunge cu liftul ori pe scari (putine la numar). Sau primesc sa stea cazati la un bungalow la cerere si asta doar cu conditia ca sa fie langa piscina hotelului! Poate avea in plus un uscator de par, o cutie de valori, plase de tantari, telefon, A. C. functionat (fara picaturi care curg in camera... banuiesc) un televizor cu mai mult de 5 posturi (5 posturi aveau romanii la care functiona tv-ul si primeau o telecomanda), room service, internet wireles (gratuit)...romanii il accesau doar coborand langa receptie ori piscina... altfel semnal lipsa!

Eu am cumparat biletele citind aici: [sait agenţie, interzis a fi publicat de Regulament - notă webmaster]

... acum recitesc si realizez ca am fost PACALIT.

Ma simt pacalit nu pt. ca aveam 130 de trepte pana la camera, un A. C. care curgea pe pardoseala, imi lipseau telefonul, plasele de tantari, room service, internet wireles. Nu intentionam sa stau in camera sa vad meciurile din Brazila, sa stau in racoare la A. C. sa primesc servicii in camera ori sa folosesc net-ul. Am plecat sa vad locuri noi, o apa limpede, un nisip cald, o mancare sanatoasa, etc. Dar daca ai un copil mic (nu am venit cu un copil in Skyathos), esti o persoana peste 45-50 de ani si mai ai si probleme de sanatate (eu nu le am inca)... si doresti sa fii corect informat asupra serviciilor care ti-au fost comunicate anterior... ai gresit alegand locurile contractate aici de catre [agenţie].

La dus, nu m-a mirat cand autocarul a fost tras pe dreapta pentru inca 10-15 minute dupa o DEPASIRE LUNGA PE DUBLA LINIE CONTINUA. Soferul recunoaste de fata cu noi ca daca nu il vedea pe militianul bulgar cand a traversat toata strada ca sa ii semnalizeze oprirea... il confunfa cu altceva ori nu il vedea deloc de masinile pe care rand pe rand le tot depasea (am scris de 2 linii continue?).

NOROC ca era in Bulgaria si l-a costat cativa euro. In Grecia nu am vazut astfel de manevre.

Am auzit si soferul cum se plangea ca a dat cativa euro pentru o lunga depasire.

Despre ghidul Alex, ce sa zic? multe nu a spus despre locurile prin care treceam dar despre viata lui personala va pot spune destule (la ca facultate este inscris, pentru ce anume va primi o diploma dar si la ce activitati trebuia sa fie prezent... despre locurile in care s-a plimbat cu prietena, despre familia sa... etc)

Despre plaja, numai de bine... nisip fin (ex. mamaia/ Neptun) grecii primitori, zambete din partea tuturor turistilor si localnicilor. Pt. 2 sezlonguri si o umbrela dai 8 euro.

Mancare buna, bautura pe alese preturile ok pt. ceea ce comanzi.

De la ora 9 pana la ora 22.30 poti sa mergi/intorci din Skyathos Town cu o ambarcatiune care pleca de pe plaja (este punctuala si la un pret rezonabil -2,50 euro) ori cu autobuzul pt. 1,70 euro din fata hotelului unde este statia nr. 10). in fata hotelului ai un magazin bine aprovizionat si in apropiere alte 2 cu oameni care incearca sa te ajute si sa iti gasesca ceea ce iti doresti.

Restaurantele (Restaurantul Paradis si Rose Garden skiathos-tours.gr/en/what ... rose-garden.php sunt ok. si sunt localizate la distante rezonabile cu un meniu variat. P

iscina hotelului este ok si cu aproapre 20 de locuri pe sezlonguri... nu prea face fata tuturor doritorilor (vrei loc sigur, iti pui un prosop se sezlong inca de dimineata dupa ora 8,30... altfel iti scad sansele sa mai stai la piscina).

In oras am fost si la Crazy spoon al Mariei (din CLUJ) skiathos-tours.gr/en/what ... elo-koutali.php

La intoarcere nu am fost adusi de catre un autocar al [agenţiei], pe cel in care ne-au indrumat era inscriptionat [o altă agenţie]. Soferul care s-a asezat la volan nu cunoastea majoritatea butoanelor de pe bord si nu era interesat de solicitarea turistilor ce erau pe scaunele din spatele autocarului care cereau o temperatura mai mica in acea zona. Urmarea... o turista se simtea rau si a inceput sa vomite. Credeti ca autocarul s-a oprit ori situatia s-a imbunatatit? Gresit.

Ghida a prezentat numele soferilor si s-a apucat sa impleteasca fire colorate de ata (timp de mai multe ore... banuiesc ca ghida DEEA stia sa si croseteze dar erau prea multe gropi in asfalt). Pentru ea este totuna sa fie 8000 ori 8 milioane de locuitori in Salonic.

Scuze... dar renunt la a mai continua sa va prezint faptele... sunt obosit si prea dezamagit de [agenţie]!

NU am fost interesat de pretul exact pe care il platesc pt. bilet dar... ma interesa ceea ce citeam despre cazare, locurile vizitate si ceea ce am sa gasesc acolo unde am ales sa imi petrec o parte din concediu... nimic mai mult.

Trimis de Un Turist Roman in 30.06.14 01:15:38
Validat / Publicat: 30.06.14 03:00:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: de 2 ori in Corfu hotel Akrotiri, Thassos hotel Angelica dar si la vila

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Un Turist Roman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 un banc cu sute de pestisori

webmasterX [30.06.14 02:58:21] »

Bun şi foarte util review de debut

@Un Turist Roman: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Aş avea totuşi câteva recomandări:

1. ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

2. Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmasterX [30.06.14 03:00:01] »

... şi o rugăminte:

Un Turist Roman [30.06.14 15:19:18] »

@webmasterX: COORDONATELE CORECTE SUNT URMATOARELE:

Latitude - Longitude:

39.148048,23.461003

Lat: 39° 8' 52.9728"

Long: 23° 27' 39.6108"

webmasterX [30.06.14 16:19:50] »

@Un Turist Roman: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

Un Turist Roman [30.06.14 22:24:02] »

@webmasterX:

In realitate este cu 10-15 metri mai jos pe directie sud-vest... dar este suficient pentru cineva care a parcurs 1000 de km pana acolo... imposibil de ratat din acel punct in care este cursorul acum.

Multumesc pt. corectiile efectuate.

Un Turist Roman [30.06.14 23:47:30] »

@Un Turist Roman:

Celor care doresc sa cunoasca numele firmei cu care am fost in Skyathos, le voi putea raspunde prin intermediul mesajelor personale (conform regulamentului care spune ca: " referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE! Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat)".

Multumesc pt. intelegere si respectul fara de regulamentul acestui site.

boricean amalia [01.07.14 16:31:24] »

@Un Turist Roman: prin ce agentie ati fost? [...]?

webmasterX [01.07.14 16:36:13] »

@boricean amalia: menționarea agențiilor -- doar prin mesaje private!!

Însă da, prin agenţia de care ai întrebat a fost

boricean amalia [01.07.14 18:02:11] »

@webmasterX: multumesc frumos prin aceeasi agentie am fost si eu acum 2sapt in halkidiki in hanioti dar nu mi-a placut plaja

Un Turist Roman [01.07.14 18:43:29] »

Se specifica ca este plaja cu "pietricele" ori ca este la 100 metri de hotel?

boricean amalia [01.07.14 19:29:33] »

@Un Turist Roman: da este ca balastru nu nisip foarte nasoală anu trecut am fost in Sarti si a fost superb

Biankita [03.07.14 10:50:46] »

@Un Turist Roman:

Buna, imi pare rau ca sejurul a fost sub asteptari, inteleg insa ca insula a compensat. Ajung si eu in august, la acelasi hotel, banuiesc cu aceeasi agentie, e celebra , eu stiam de bungalowuri, nu ma asteptam insa sa nu fie ok la 3 stele. Imi poti spune ceva si despre camera in sine, este ok ca spatiu, are si chicineta? ma intereseaza daca arata gen studio, pat + canapea

multumesc

Un Turist Roman [03.07.14 11:14:30] »

@Biankita: nu are chicineta in bungalow... scaune si masa doar pe

micutul balcon nu are canapea... doar o

masa de tv si un minifrigider... un dulap de haine si apa calda vine cam greu de di

Biankita [03.07.14 12:02:57] »

@Un Turist Roman: Nasol, am ales hotelul chiar cu posibilitatea de cazare la bungalow in ideea ca ar fi mai bine decat la vila Irida, cu care am tot comparat pana m-am decis.

Inteleg ca nu am facut nicio afacere, ma asteptam ca un bungalow sa aiba suprafata mai mare si ceva dotari extra.

Oricum acum ca ai avut amabilitatea sa postezi impresiile sunt macar pregatita psihic.

Asta cu apa calda dimineata e chiar o veste proasta.

Un Turist Roman [07.07.14 19:20:40] »

@Biankita: daca ai rabdare 2-3 minute... ai eliminat si problema asta

Biankita, boricean amalia, Un Turist Roman