ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2009
DE mmmm
ÎNSCRIS: 10.11.09
AUG-2009

Interesant, se putea si mai bine

Are dreptate cine spune ca Paralia e buna pentru o prima iesire in Grecia. Sunt destule moduri de petrecere a timpului (discoteci, magazine de suveniruri, taverne, stradute pentru plimbat) atat in orasel cat si in jur.

- noi am plecat din Bucuresti cu agentia Vilextur - agentie pe care NU o recomand nimanui... autocarul nu a avut scaune rabatabile si niciuna din facilitatile anuntate (si desenate frumos pe caroserie...), aproape de Tesalonic era sa se strice, abia se chinuia sa urce dealurile si pantele din zona, iar "ghida" din Romania nu a facut decat sa ne numere la urcarea in autocar si sa ne anunte ca am ajuns la granite. La plecare nici nu s-a mai obosit sa ne salute... oricum platisem excursia asa ca nu mai prezentam niciun interes pentru ei

- foarte important – agentiile noastre de turism s-au obisnuit sa vanda toate locurile, inclusiv cele 5 din spatele autocarului unde nu poti rabata scaunul si nu ai nici macar o bara de sprijin sau ceva sa te separe de cel de langa tine, iar un drum de 14 ore in aceste conditii nu e chiar placut. Asa ca incercati ca la rezervare sa verificati ce locuri primiti in masina (locurile sunt aceleasi la dus si intors).

- atentie mare si la excursiile optionale organizate. de exemplu, cei de la vilextur au parteneriat cu o agentie din Paralia care ne-a primit foarte frumos cand am ajuns si ne-a oferit excursiile la niste preturi astronomice. Noroc ca citisem pe forum inainte despre preturile practicate si am putut alege cea mai buna varianta. Am preferat sa ne deplasam in excursii cu Tramp Travel si am fost super multumiti. Atat Radu (cel care este in agentie si face inscrierile) cat si Vlad si Mandita (ghizii) au fost extraordinari, dornici sa ofere toate informatiile si sa ne fie de folos. Preturile la ei sunt: Skiatos 28 euro/pers, Olimp 10 euro/pers, Meteora 15 euro in comparatie cu ceilalti care au 35, 15, 25. Cazarea a fost la hotel Rena (teoretic de 3 stele, practic de 2) - hotel curat, camere mari pe fata, foarte mici pe spate (atentie, camerele din spate sunt foarte apropiate de alt hotel si centrala acestuia face un zgomot crunt de nu poti dormi cu geamul deschis).

- prin Paralia se pot gasi si lucruri bunisoare (in special suveniruri) dar incercati sa mergeti pe stradutele mai departate de plaja, spre olimpic beach- preturile sunt mai mici si gasiti articole diferite decat in centru, unde se inghesuie toata lumea (magneti de frigider 1 euro, cani 1-2 euro, sticlute de uzo pt cadou 1-3 euro).

- multe persoane merg in paralia pentru blanuri si cad in capcana preturilor de 50-100 euro. Incercati sa evitati magazinele cu super oferte din centru si porniti pe stradute (de ex de la mc donald’s in stanga/dreapta dar cat mai departe de plaja) unde cu 200-300 e gasiti blanuri de calitate. Din pretul pe care vi-l spun ei, se pot negocia cam 50-70 euro.

- supermarketurile sunt foarte convenabile (lidl, myticas, mai e unul cu ab…- nu mai stiu exact cum se cheama).

- la katerini ajungeti foarte usor, din centrul Paraliei luati bilete de la automat (1. 3 euro/pers/calatorie) si mergeti pana in centrul orasului Katerini, pana la biserica mare. De acolo inainte (cam 150 m) incepe strada pietonala cu magazine si restaurante. Marfurile nu sunt spectaculoase (pantofi, haine sport, haine obisnuite- nimic deosebit, ochelari de soare...) iar preturile marisoare.

- ca excursii noi am ales Skiatos (obositor, mergi cateva ore cu autocarul si vaporul – dar merita atat oraselul care se viziteaza cat si plaja Coconaris cu apa super curata si plaja foarte fina), Meteora (impresionant) si Olimp (am avut noroc de vreme senina cat timp am fost pe munte si am putut admira toata Riviera olimpului (superb)

- plaja din paralia era curata, nu am vazut alge si meduze…doar intr-o zi fusese furtuna pe mare si ajunsesera la mal niste ierburi marine, dar nimic ingrijorator. oricum nu se compara cu explozia de alge din Marea Neagra

- conationalii nostri se remarca din prima, sting tigarile direct in nisip, striga pe plaja, arunca gunoaie pe jos, iar la plecare, cand ne-am urcat in autocarul care adusese seria noua de turisti am gasit numai ambalaje si sticle in masina, gunoi pe care l-am strans noi pentru ca turistii au fost prea ocupati iar celor de la agentie nu le-a pasat sa ii intoarca sa curete.

- concluzie: - paralia e ok

- vilextur – evitati pe cat posibil

- tramp travel - ok, recomand

Trimis de mmmm in 10.11.09 17:51:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmmm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta*
[11.11.09 12:45:35]

O singura data am stat in Paralia si doar pentru cateva ore, in ultima zi de sedere la Olympic Beach, statiune jos palaria dtpdv. (parerea mea). Nu mi-a placut deloc Paralia: lume f. multa si galagioasa atat pe plaja cat si in oras. Intr-adevar, romani f. multi, cu parere de rau o zic, se disting pe toate planurile. Un lucru pozitiv: am mancat un pranz foarte bun si foarte convenabil la buzunare. Iar ospatarii erau romanasi ca si noi si ne-am bucurat sa mai vorbim cu ei.

turcea.andrei*
[07.01.10 12:33:49]

La mine a fost si mai intereseant !

Daca vreti sa plecati din tara pe bani foarte putini , atunci trebuie sa alegeti Grecia -fie Paralia Katerini, fie Olympic Beach sau Nei Pori. De aici puteti merge in excursii la Muntele Olimp , Meteore, Skyatos, Atena (dar e cam obositoare), Salonic etc

Eu am luat un sejur dublu la acesta vila Rena si am putut merge cam in toate locurile de vizitat. In toate am fost cu agentia greaca Lemonas. Au avut preturi ok iar excursiile au fost frumoase. Este adevarat ca exista si agentii care cer mult mai putin, insa le-am vazut si turistii lasati in drum pt ca li se strica autocarele zilnic. Probabil cel care recomanda atat de calduros Tramp (si mai stie si acum numele fiecarui ghid) lucreaza pentru ei. Este foarte urat sa critici pe site-uri o agentiei pentru ca lucrezi cu altii. De ce nu a plecat din tara cu Tramp daca era prieten cu ei?

In saptamana in care eu am plecat in Grecia autocarul a asteptat 40 de minute in parcare 3 turisti de la Tramp. De ce? pentru ca agentia nu ii informase ca ii trimite cu autocarul Vilextur. Si uite ca noi oamenii (vreo 50) nu am mai facut scandal si am inteles gresala alora.

Autocarele cu care se pleaca in Grecia sunt autocare normale si sunt cam la fel la toate firmele. Daca vrea cineva 4* poate o sa aiba pe circuitele de vreo mie de euro. Cat despre locurile in autocar nu este normal ca o agentie sa lase ultima bancheta goala. Cine ar plati 5 locuri.? Nu iau apararea Vilexturului. M-am simtit bine cu cu ei, dar nu pot garanta ca si la anu vor avea tot oferta cea mai buna...

in concluzie nu mai ascultati toti chitrosii care vor marea cu sarea... In concediu fiecare trebuie sa se distreze si sa viziteze nu sa caute nod in papura si apoi sa ceara daune necuvenite.

sniga
[29.01.10 09:12:14]

Abia acum am vazut aceasta poveste despre [...agentie de turism]. Am mai fost cu autocarul si nu stiu ca sa zic. Nici nu stiam ca exista autocare cu scaune nerabatabile. Sper sa nu avem acest ghinion. Am luat acum doua zile de la [aceeasi agentie] pentru 18 iunie in Thassos la Emerald si nu mai aveau decat patru camere libere. Tot iunie se daduse, inclusiv sf. lui mai si 2 iulie. Pare o agentie cautata, iar ofertele sant f bune. Sant constienta de pret, dar totusi... scaune nerabatabile? Mai ales ca am convins si-un cuplu cu un copil de 8 ani sa mearga cu noi. Este prima lor iesire in Grecia, primul drum cu autocarul si ce-am citit aici ma ingrijoreaza putin, mai ales pentru copil. Eu am mai fost si cu autocar Filaret(...alta agentie) si nefericirea a facut sa avem scaune chiar in spatele soferului de care ne despartea un geam. Din cauza geamului nu aveam unde sa intindem picioarele, desi nu santem inalti si stateam pe rand pe scaunul dinspre interior al autocarului, ca sa putem intinde picioarele, caci pe scaunul de la geam amorteam in aceeasi pozitie. Deci santem caliti. Poate mai sant persoane care au mers cu [..ag turism] si scriu de bine, sper sa nu avem asemenea ghinion sa nimerim un autocar rau, mai ales pentru copil. Concedii frumoase!

piscot
[24.08.10 09:59:36]

Sniga, imi spui, te rog, cum a fost cu [...o agentie de turism]? Urmeaza sa plec cu ei la vila Elisabeta. Mersi

[24.08.10 11:26:38]

@piscot chiar si membrii vechi ca tine nesocotesc cerintele minime ale site-ului?

Chiar e greu sa intrebi aceste lucruri prin mesaj privat?

Citeste te rog ce scrie cu rosu mai jos , si apoi intelege ca recidiva va fi sanctionata!

piscot
[24.08.10 11:42:52]

Stiu regulile dar nu are activata optiunea de mesaj privat. Pe ceilalti de ce nu i-ati avertizat?

yourdream
[15.10.10 14:06:18]

Am fost si eu in Grecia cu V... la Hotel R... , pentru banii pe care i-am platit a fost ok sincera sa fiu la noi cu cel putin 80 ron stai o noapte la mare, in vilute foarte departe de plaja.

Mi-a placut in mare fiind prima plecare, am avut probleme la intoarcere, mentionez ca am fost cu un grup de 25 de pers, iar toti am facut toate excursiile cu Tr... Tr... pt ca am economisit 70 euro la 3 persoane pt 3 excursii in comparatie cu Lemonas, in aceste conditii domnisoara Iuliana nici nu a mai trecut pe la noi, mai mult in ziua plecari baiatul de la receptie la ora 9 jumate dimineata ne-a dat afara din camera cu toate ca in urma noastra numai aveau turisti.

Toti din grup am fost dati afara pe cand cei care au fost cu Domnisoara Iuliana au stat in camera pana la ora 15. Am stat ca aia prosti in fata hotelului iar in momentul in care ne-am urcat in autocar locurile noastre au fost ocupate de alte persoane care nici macar nu fusesera cu noi. Dupa o lunga munca de lamurire cu acele persoane am reusit sa ne luam locurile.

Gida nici nu ne-a salutat doar ne spunea ca ne oprim si cand plecam. Ce sa spun ca 2 nopti nu am dormit pt ca scartaiau paturile cum te miscai un pic. In mare a fost bine pt cati bani am platit. Grecia este frumoasa si civilizata!!

andreeahappy*
[04.08.14 13:23:54]

Buna ziua, eu am mers in vacanta cu V si nu mi s-a intamplat nimic din ce spuneti dumneavoastra… au autocare noi din ce am observat. Eu si familia mea am mers cu un Setra (daca nu ma insel, nu ma pricep) si arata foarte bine, nu mi s-a parut a fi vreo troaca de autocar care sa dea semen ca nu poate urca un deal… in ultimii 3 ani am mers numai cu cei de la HH (V) si am avut parte de vacante frumoase... in rest sunt total de acord cu cee ce a spus @turcea. anrei!

[04.08.14 13:30:11]

@andreeahappy: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[later]: am văzut abia acum că reprezinţi, cel mai probail, o agenţie de turism. În acest caz, poţi scrie despre sejurul acolo doar dacă agenţia la care lucrezi NU VINDE această destinaţie.

andreeahappy*, ileanaxperta*, turcea.andrei*, yourdream