ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2014
DIN: Viersen, Germania
ÎNSCRIS: 01.09.13
MAY-2011

Alicante - si sufletul a zambit la vederea lui

mario takes a walk

As vrea sa precizez ca iubesc Spania si tot ce este legat de aceasta tara minunata. Iubesc verile lor lungi si interminabile, orasele cu iesire la mare, piatetele din centrele vechi ale oraselor, palmierii, nisipul auriu, flamenco, bucataria spaniola, limba spaniola... tooot. Din aceasta cauza, concediile in care eu ma simt cel mai bine si in care sufletul efectiv se bucura ca ma aflu acolo, sunt in Spania la un tarm de mare.

Asadar, aflandu-ne in concediul pe care l-am avut alaturi de prietenii nostrii in Benidorm, vacanta despre care am scris aici, nu putea sa ratam o vizita in Alicante.

Dupa calatoria cu trenul cu compania Cercanias, vezi site, despre care as vrea sa precizez ca ori de cate ori am folosit acest mijloc de transport in Spania, am fost mai mult decat multumita in ceea ce priveste raportul calitate pret, am ajuns in orasul Alicante.

Si acest oras situat in Costa Blanca, Alicante, inspiratie pentru multi poeti si scriitori, cu iesire la Marea Mediterana, capitala provinciei cu acelasi nume, fiind una din cele mai vechi asezari umane de pe coasta spaniola a marii Mediterane, avea sa imi ofere o zi de neuitat.

Avand unele din cele mai vizitate plaje din Europa si aici as aminti Plaja de San Juan, Plaja de Postiguet, Plaja de Huertas, Playa de Coco, Playa de Albufereta, cu nisip auriu, plajele late cu lungimi considerabile si cu intrari line in mare se numara printre plajele purtatoare ale steagului albastru, definitoriu pentru curatenia si siguranta oferite de acestea.

Nu aveti cum sa ratati, castelul Santa Barbara, unul din cele mai vechi fortarete ale Spaniei, "cocotat" pe muntele Benacantil, ce va oferi o priveliste superba catre marea Mediterana. As mai aminti si de biserica Santa Maria, construita pe ruinele unei moschei si primaria situata in spatele parcului Esplanada.

Pasionatilor de arta si si istorie, dar nu numai, le-as recomanda Muzeul de Arte frumoase Gravina, cat si Muzeul de Arta contemporana, Muzeul de Arheologie mai multe informatii gasiti aici - museosdealicante.com; muzee in care veti gasi cu siguranta exponate valoroase.

Stradutele inguste din centrul vechi, casele specifice zonei, predominant albe cu flori la ferestre va vor da impresia ca ati ajuns intr-o lume in care modernismul inca, nu a batut la usa. De cate ori dau de cate un oras ca acesta, ma plimb ore intregi fara sa obosesc, doar admirand si fotografiind. Pentru mine este "hrana pentru suflet"... :). Nu ma plictisesc niciodata sa admir...

La fel s-a intamplat si cu Esplanada Spaniei "Explanade De Espana", situata in apropierea centrului istoric, pe care nu aveti cum sa nu o remarcati, un bulevard plin cu cafenele si restaurante cu vedere spre mare si tonete cu diverse suveniruri de vanzare, (de unde am achizitionat un foaaarte frumos album de poze, facut manual din hartie); un bulevard foarte frumos "mozaicat" unde va vor tine umbra... dar si companie... palmierii :). Tot aici veti gasii si portul turistic Alicante cat si un mare cazinou.

Nu mai este nici un secret ca spaniolii la orele pranz au siesta, prin urmare, marea majoritate a magazinelor exceptie facand de exemplu cele chinezesti, sunt inchise intotdeauna la orele pranzului.

Recomand si aceasta destinatie tutuor celor care iubesc marea si soarele, celor care vor sa combine in vacante, inotul si plaja, cu vizite in diverse obictive cat si celor ce vor sa descopere macar putin din cultura si traditiile spaniolilor.

Spania, tara unde ma voi intoarce cu drag de fiecare data!!!

Oleeeeee!!! :)))

Pentru ca si eu "am fost acolo"

in Alicante, Mai 2011

Trimis de Monaa in 21.06.14 17:19:40
Validat / Publicat: 21.06.14 18:27:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Monaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 flori... foarte multe flori

Rodel
[21.06.14 18:53:51]

Cunosc această stare în care

sufletul ți se îmbată de frumusețea naturii, când nu te mai saturi să privești seninul cerului și albastrul/ turcoazul mării, când simți că ești în armonie cu tot ce te înconjoară. Este, după mine, definiția vacanței perfecte, din care te întorci relaxat și îmbogățit sufletește. Tu trăiești aceste stări în Spania, eu în Grecia.

Un review frumos, aproape de sufletul meu.

[21.06.14 19:45:26]

@Rodel: Da... asa este, de fiecare data cand ajung in Spania... mi se umple sufletul de bucurie, ma simt in largul meu; de fapt nici nu pot descrie in cuvinte ceea ce simt.

Stiu un singur lucru... uit de tot si de toate si ma incarc cu foarte multa energie... pozitiva... .

Multumesc pentru aprecieri.

danamandache
[21.06.14 20:35:52]

Frumos articol, scris cu sufletul! Felicitari!

[21.06.14 20:50:15]

@danamandache: multumesc...

[22.06.14 01:57:28]

[22.06.14 09:46:13]

@webmaster13: din pacate nu pot viziona aceasta ilustratie muzicala. Imi apare un mesaj cum ca nu este disponibil in tara in care sunt. Cred, datorita drepturilor de autor. Mi s-a mai intamplat sa nu pot viziona anumite melodii si/sau filmulete.

[22.06.14 21:50:06]

@Monaa: da ştiu am păţit şi eu acest lucru în Germania, am schimbat melodia, să sperăm ca aceasta va merge şi acolo!

[22.06.14 23:23:10]

@webmaster13: din pacate nu merge... ; am incercat si direct pe trilulilu... sa ma uit si nici acolo nu vad nimic.

danamandache, Monaa, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă provincia Alicante: