ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
JUN-2014

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Evitati Mehtap Beach Hotel - Marmaris

Ca in fiecare an, am decis sa plecam cu aceeasi agentie in vacanta.

Anul acesta a fost mai deosebit, deoarece era luna de miere.

Am hotarat cu proaspatul sot sa alegem regim all inclusiv in Turcia, stiind ca sunt ospitalieri, foarte atenti cu turistii... Pentru ca nu stiam daca mi se v-a taia buletinul la starea civila, am stat pana in mai sa achitam biletele. Astfel ca nu am mai prins nici o reducere.

La agentie, i-am anuntat ca mergem in luna de miere si ne-au asigurat ca vom beneficia de cea mai buna camera si mici atentii. Toate bune si frumoase, nunta s-a terminat si iata ca am plecat in "saptaluna de miere".

Ajunsi in statiune, am aflat ca reprezentantul local al agentiei era plecat cu alti turisti, astfel ca ne-am descurcat singuri cu receptionera. Ne-a anuntat ca nu stia nimic de luna de miere, astfel ca i-am dat o atentie in bani, crezand ca ne va ajuta.

Am ramas cu promisiunea ca a doua zi ne vor schimba camera, ca vom primi vin in camera...

Ne-am cazat in camera 116, aflata la primul etaj pe partea cu marea.

Ajunsi in camera am descoperit ca hotelul nu arata de 4 stele. Mobila patata, scorojita, lenjeria patata, nu exista decat o patura neagra aruncata jos in dulap pentru a te inveli, parchet murdar, ghemotoace de praf pe jos.

Exista un fel de dulap cu 6 umerase, fara polite, nimic. Astfel ca majoritatea hainelor au ramas in bagaj.

La baie nu exista decat un minisapun solid. Nu sampon, nu gel de dus...

Prosoapele erau imbacsite de mizerie... nu exista aerisire la baie. Ma rog, am acceptat pentru o seara gandul sa dormim in acea camera.

A doua zi cand l-am cunoscut pe reprezentantul agentiei, Cosmin, ne-a lamurit ca nu exista camera mai buna decat ce primisem. In fiecare zi le aminteam de sticla de vin promisa, iar in a4 a zi, ne-au luat la misto ca nu ne-au promis nimic. Ma rog, pe seara ne-au adus o sticla de in la 200 ml. Ulterior am aflat ca una la 750ml era 8 lire in magazin... nu mai conta.

Tot hotelul era plin de rusi foarte galagiosi. Pana pe la 3 cand opreau muzica, nu te puteai odihni. Mancarea foarte saracacioasa, in fiecare seara aveau cartofi prajiti, orez, paste, salate, un fel cu sos. Ce nu se consuma, se prelucra in alt fel de mancare. Ca dulce, jeleu colorat, budinca, negresa, painici indulcite cu miere si doar seara pepene rosu sau portocale (si alea taiate felii).

Bautura se termina cand ti era lumea mai draga. Sa nu mai zic ca aveau doar cateva pahare si alea mici, de tarie. De multe ori cereai apa si paharul avea ruj sau mirosea a alcool... Daca cereai 4 pahare de bere si pentru altcineva, zicea sa vina fiecare sa si ia paharul lui. In schimb, rusii primeau pahare mari si pline cu ce doreau. Teoretic all incl incepea la 7:30 si se termina la 22:30, dar ei tineau usile incuiate pana dupa ora 8 dimineata si inchideau in jur de 22.

In contract ne-au asigurat ca au piscina, baruri, sali de fitness, sauna... Nu au decat un bar, si ala foarte mic, la interior, o piscina mai degraba pentru copii si cam atat. Exista un bar langa, dar nu tine de hotel.

Curatenie se facea de fatada, doar dupa ce ii rugam sa curete camera. Personalul foarte tanar, multi turci tineri care nu cunosteau o boaba de engleza.

Singura bila alba pe care o are hotelul este plaja, care de altfel e mica, dar e ok.

Ne-am intalnit cu alti romani in statiune, care nu credeau ce conditii avem.

Un cuplu de la hotel Myra, au platit 2500 lei si din ce au zis aveau conditii de 4 stele, nu de 3 cate avea hotelul respectiv. Am inteles ca era curatenie luna, prosoape pentru piscina, fructe si dulciuri felurite la fiecare masa, clatite si alte gustari intre mese (ceea ce la noi nu era), fripturi proaspete la fiecare cina...

Ma rog, pentru cat am platit, in comparatie cu alte locuri prin care am fost, am ramas foarte dezamagiti...

Acum suntem in cautare de alta locatie macar pentru cateva zile placute de miere!

Trimis de sweetdana89 in 20.06.14 12:48:46
Validat / Publicat: 20.06.14 13:42:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Hotel Melike

VIZUALIZĂRI: 3650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sweetdana89); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 holul hotelului

[20.06.14 13:08:25]

Corina70
[20.06.14 13:48:56]

@sweetdana89: scuza-ma, dar nu inteleg ce legatura are buletinul cu calatoria in turcia, unde ai nevoie de pasaport.

sa inteleg ca tu nu aveai nici pasaport inainte de casatorie?

[20.06.14 14:40:11]

@Corina70: Buna. Aveam, dar nu eram decisi unde sa mergem.

[20.06.14 14:43:44]

@webmasterXYZ: e ok unde apare semnul cu rosu

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[20.06.14 22:38:10]

@sweetdana89:

Nu cred că prețul de 900 de euro este fără transport. Te rog să mă lămurești.

[20.06.14 23:50:13]

@nicole33: cu totul. Transportul a fost 700 lei.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.06.14 00:05:49]

@sweetdana89: Sa inteleg ca ai platit 900 euro pentru 6 nopti la hotel 3* si transport cu autocarul???

Corina70, nicole33, sweetdana89
Alte impresii din această RUBRICĂMehtap Beach Hotel: