ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
ÎNSCRIS: 19.06.14
JUN-2013

Prima si cea mai frumoasa vacanta la Admiral

In primul rand vreau sa multumesc comunitatii amfostacolo. Am citit multe review-uri care m-au ajutat foarte mult si doresc sa contribui si eu la randul meu cu informatii pentru ca asa mi se pare normal si imi pare rau ca nu am facut asta mai devreme. Sper sa fie folositor pentru cineva.

Vreau sa mentionez ca aceasta a fost prima vacanta la mare in Bulgaria si am stat mult sa ma gandesc daca sa merg sau nu. Recunosc ca am avut o parere preconceputa despre bulgari, ma gandeam ca o sa gasesc doar fete comuniste si un comportamet rece cu clientii, in schimb a fost exact invers. Acum daca stau sa ma gandesc, nu stiu de ce am avut aceasta "frica" copilareasca deoarece sunt calit cu "serviciile" de pe litoralul romanesc si nu trebuia sa ma mai sperie nimic, dar asta e o alta discutie.

Ca sa revin, am fost cazati 3 nopti in regim demipensiune in luna iunie, perioada 06.06.2013-09.06.2013. Ulterior acestei vacante am mai fost cazati la hotelul Slavey (am sa adaug si acolo un review) 3 nopti la sfarsitul lunii iulie (26-29.07.2013), iar acum mi-am gasit timp sa scriu pentru ambele impresiile de vacanta.

Personal imi plac impresiile bine structurate si cat mai detaliate, asa ca asta o sa incerc sa fac (nu stiu daca o sa si reusesc).

Drumul

Deoarece a fost prima vacanta in Bulgaria am vrut sa parcurg cat mai mult din drum pe soselele romanesti, astfel ca am ales ruta Bucuresti-A2-Medgidia-vama Negru Voda-General Toshevo-Petleshkovo-Zmeevo-Dropla-Tsarchino-Nisipuri. Distana este aproape 330 de km, si il poti parcurge in 3 ore si jumatate, maxim 4 ore.

Drumul l-am gasit cu ajutorul site-ului distanta.ro si poate fi vazut aici http://goo. gl/poGCDg. Eu il consider un drum usor de parcurs, liber, si pe care il poti face fara griji ca te poti rataci (binteinteles daca te informezi bine inainte si iti iei niste repere clare).

Pentru cei care merg pentru prima data la mare in Bulgaria am sa descriu putin drumul:

- am pornit din Bucuresti pe autostrada soarelui pana aproape de kilometrul 200

- pe A2 in jur de km 195 este un indicator care indica la dreapta catre Medgidia, iar de aici pana la vama Negru Voda mai sunt aproximativ 60 de km (Ciocarlia de Sus-Lanurile-Mereni-Topraisar), din care aproape jumatate din ei pana la Topraisar e un drum pe care nu se poate merge cu mare viteza deoarece drumul este serpuit si sunt mai multe curbe; de la Topraisar insa se merge pe drum european si nu mai sunt probleme

- acum am vazut ca ar mai fi o varianta de a ajunge la Topraisar, si anume nu se mai face dreapta pe A2 spre Medgidia ci se merge inainte pana la indicatorul Tulcea-Harsova-Constanta (A4) unde se face dreapta si apoi se urmareste Murfatlar-Constanta (drumul E81) si Mangalia-Agigea (E87), apoi la rond dreapta (sunt o sumedenie de indicatoare Mangalia, Bulgaria, Negru Voda); pe harta arata ca ar fi cu 20 de km mai lung, dar ma gandesc ca poate fi parcurs mai repede decat varianta de mai sus; am sa il incerc data viitoare

Vigneta

- chiar la vama dupa ce se trece de control, imediat pe stanga sau dreapta se poate opri masina si sunt doua ghisee de unde se pot cumpara vignete pentru

Bulgari, unul in directia de dus, si unul pe partea cealalta la directia de intors

- dupa ce se trece de vama imediat urmeaza orasul General Toshevo, iar la iesirea din acesta este o benzinarie Rompetrol

- dupa iesirea din acest oras, la cativa kilometrii trebuie sa fiti atenti la un indicator care indica stanga catre Petleshkovo;

- dupa ce ati intrat pe acest drum, se merge cativa kilometrii si la capatul drumului se face dreapta, apoi se merge doar drept

- se trece pe langa Zmeevo-Dropla-Kremena-Tsarichino; mi-a placut acest drum pentru ca este liber, este un drum care nu este accidentat si se poate merge cu viteza fara frica de radar

- dupa ce se trece de Tsarichino, la capatul drumului se face dreapta, apoi la urmatoarea intersectie este un semn care indica dreapta catre Varna

- de aici drumul e simplu, se merge drept, dar aproape de final urmeaza celebrul rond unde trebuie facut dreapta catre directia Varna, Zlatni Piasaci (care inseamna Nisipurile de Aur); pe google maps se poate vedea aici http://goo. gl/imRJZs

- odata intrati in Nisipuri, pentru a ajunge la hotel mergeti drept pana dati de primul semafor, cel de aici http://goo. gl/dFnrTy, si faceti stanga, apoi coborati in vale pana jos si la final pe partea stanga se vede mare hotel Admiral; pe drum o sa vedeti parking Hotel Admiral, insa nu am inteles care este legatura, plus ca era mereu legata cu lanturi intrarea.

Nu va luati neaparat dupa ce am scris eu legat de drum. L-am facut ca un incepator in drumul spre Bulgaria si cum am crezut eu ca este mai bine. E posibil sa existe si variante mai bune. Eu l-am ales pe cel care m-am simtit cel mai confortabil si asa va sfatuiesc si pe voi sa faceti. Faceti pe cat posibil sa aveti un GPS la voi. E foarte util.

Check in & Parcarea

- mai intai trebuie va prezentati la receptie pentru a face check-in si a vi se inmana "cheia de la camera" (cardul electronic) fara de care nu puteti intra in parcarea din spatele hotelului; pe baza acestui card va puteti prezenta la parcarea din spatele hotelului si acolo vi se va da un alt card pentru parcare;

- cat faceti check in, masina o puteti lasa ori in fata hotelului ori in parcarea din fata acestuia, unde taxarea se face la ora si este 2 leva din cate tin minte

- in parcarea din spatele hotelului in mod normal o zi de parcare costa 12 leva, dar pentru cei cazati la hotel costa 8 leva; parcarea mi s-a parut foarte mare, bine pazita si din camerele cu vedere spre parc se poate vedea direct parcarea din interiorul curtii hotelului.

- ulterior am aflat de o alta parcare, si anume la semaforul acela dupa ce faceti stanga, la 10-20 de metrii pe partea dreapta este o intrare intr-o curte mare; acolo sunt parcate multe masini si parcarea este ceva mai ieftina

Camera

Am fost foarte incantat de conditiile din camera. Este mare, bine pusa la punct, arata exact ca in pozele de prezentare. In sfarsit am gasit un dus cu apa calda si presiune foarte buna. Are si cada, uscator de par, si incluse sampon si sapun care mi s-au parut de o calitate foarte buna si in cantitate suficienta. Nu am gasit la hotelurile romanesti asa calitate pentru pretul care l-am platit. Camera a fost cea cu vedere spre parc si imi pare rau ca nu am luat cu vedere spre mare. Hotelul este foarte bine amplasat si se merita sa platesti in plus pentru priveliste. Din balcon puteam sa vedem in parcarea din curtea interioara a hotelului.

Masa

Eu unul sunt pretentios la mancare in sensul ca nu imi place chiar orice, trebuie sa fie gatit intr-un fel anume, dar mancarea de aici mi-a placut, atat cea de dimineata, cat si cea de seara. Dimineata deja obisnuitele oua gatite, mai multe tipuri, branzeturi, cascavl, etc. Sincer la micul dejun nu cred ca are ce sa nu iti placa la un hotel, cred ca majoritatea sunt la fel, problema se pune la celelalte mese. La masa de seara au avut mancare gatita buna, salate bune, mai multe tipuri de desert. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost faptul ca, carnatii si celelalte carnuri facute la gratar au avut un gust ciudat unele (un condiment de al lor cred) si personal nu mi-a placut deloc si nu prea am mancat. Cand vine vorba de mancare gusturile sunt foarte diferite, de aceea nu va lasati descurajati cand cititi un review negativ. Spre exemplu, sotia mea nu a fost asa de incantata de mancare, si daca ar fi sa acorde ea nota cu siguranta ar fi taxat mult mancarea, insa personal mi s-a parut buna.

Piscina exterioara

Lucrul cel mai mult care mi-a placut a fost piscina din fata hotelului aflata la cativa metrii. Superba, si foarte bine pozitionata, se afla chiar pe plaja, iar din piscina poti sa mergi imediat in mare, astfel ca nici nu ti-ar mai trebui sezlong pe plaja. Piscina foarte curata, si mi s-a parut ca are suficient de multe locuri. Piscina nu este foarte mare insa te poti desfasura in voie. Barul este situat in mijlocul piscinei, are scaune in apa langa bar, astfel ca poti sa servesti un suc foarte lejer.

Piscina interioara

Este bine intretinuta, incapatoare, dispune si de un jacuzzi. Mai are si sauna si baie turceasca contra cost care mi s-au parut amandoua foarte bune. La baia turceasca mi-a placut ca in mijlocul camerei este o piatra mare orizontala si astfel iti incalzeste tot spatele. Are vestiar cu dusuri care au sampon.

Schimb valutar

Aici trebuie o atentie acordata la casele de schimb care au un curs mai mare decat celelalte. In mod sigur se refera la cecuri de calatorie sau altceva. Cel mai bine este sa intrebati direct la casa de schimb care este cursul si daca iau comision. Mergeti de asemenea la mai multe case de schimb ca sa va faceti o idee de pret. La toate casele care am intrebat m-au informat corect. Si inca ceva, pretul de schimb mi s-a parut foarte bun. Nu are rost sa va complicati sa schimbati din tara. Cei care doresc o singuranta sporita, hotelul are la receptie casa de schimb valutar. Nu este cel mai bun, dar daca vreti sa schimbati in siguranta se merita.

Restaurate / Terase

Pentru masa de pranz chiar langa hotel se gasesc mai multe locuri unde poti sa mananci. Noi am incercat restaurantul care se afla vizavi de trenuletul ce te plimba prin statiune. Preturile mi s-au parut foarte bune si mancarea la fel.

Distractie

In primul rand sunt doua trenulete care se pot lua din fata hotelului Admiral. Unul te duce in partea mai "zgomotoasa", cea cu discoteci, celalalt trenulet te duce in partea mai linistita a statiunii. Unele terase au animatori/dansatori. Noi am prins la un restaurant turcesc un baiat care dansa din buric mai bine ca o domnisoara, foarte simpatic. Discotecile mi s-au parut ok ca si atmosfera, nu are treaba nimeni cu tine, te poti distra in voie. Atentie totusi cat beti si pana la ce ora. Nu va recomand sa ramaneti chiar pana de dimineata si va recomand sa nu mergeti noaptea foarte tarziu in jurul discotecilor pe alei intunecate. E posibil sa dati de petrecareti beti care sa va sicaneze. Personal am vazut o bataie intre doua grupuri. Primul grup a asteptat special ca cel de-al doilea grup sa intre intr-o zona mai intunecata. Acesta a fost sigurul incident, iar de obicei politia este prezenta si nu ai motive sa iti faci griji.

Si inchei prin a spune ca mi-au placut foarte mult serviciile oferite de bulgari. Nu le poti compara cu cele de la romani pentru ca la noi nu exista. M-am simtit extraordinar de bine la Admiral, asa cum nu ma asteptam. Daca ati fost pe litoralul nostru si mergeti si pe cel bulgaresc, garantat nu ai cum sa vii dezamagit. Recomand Admiral pentru persoanele tinere. Daca nu ai mai fost niciodata in Bulgaria, Admiral este cu siguranta cea mai buna alegere si nu inteleg sincer de ce nu are parte de mai multe recenzii. Va recomand sa mai cititi si pe alte site-uri de profil.

Trimis de danielcostache in 19.06.14 22:07:20
Validat / Publicat: 19.06.14 23:20:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danielcostache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina exterioara
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 13 voturi)

[19.06.14 22:35:52]

@danielcostache: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [19.06.14 23:54:49]

@danielcostache:

Probabil că are mai puține recenzii, deoarece este mai puțin vizitat de turiștii români. De ce? Poate pentru că majoritatea românilor care-și petrec vacanțele în Bulgaria preferă sistemul all inclusive, iar Admiral oferă maxim demipensiune. Recunosc că și eu sunt fan all inclusive.

[20.06.14 00:53:45]

Excelent review de debut

danielcostacheAUTOR REVIEW
    [20.06.14 15:46:23]

@nicole33: Da, e posibil sa nu mearga multa lume la el deoarece nu are optiunea de All Inclusive, dar raman la parerea ca se merita pentru o vacanta in doi.

Si parca e si mai frumos sa iesi dupa masa si sa stai linistit la un restaurant.

danielcostacheAUTOR REVIEW
    [20.06.14 15:49:35]

@Admin: Buna ziua, da pozitionarea rezultata este corecta.

danielcostache, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂAdmiral Hotel: