ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2014
DIN: Mangalia
ÎNSCRIS: 06.12.12
MAY-2013

Odihnă şi confort

La “solicitarea webmasterului” îmi revine plăcuta sarcină de a aşterne câteva rânduri despre locaţia în care am înnoptat în drum spre Corfu.

Pentru că nu sunt “neam cu Ion Creangă”, ca atare nu sunt un povestitor de soi, mă voi strădui să scriu ceea ce este mai important şi de luat “de bun” de către dragii mei colegi de forum.

În plus voi ataşa mai multe poze pe principiul “o imagine face cât o mie de cuvinte”, principiu care mi-a plăcut şi a fost utilizat de mai mulţi împătimiţi ai turismului şi ai site-ului AFA.

Am avut rezervare pentru 10 zile în Corfu – Agios Gordios – Ammos bay Hotel, în perioada 31.05-10.06.2013, hotel despre care am scris anul trecut.

Aşadar, pe data de 30 mai 2013 am plecat dis de dimineaţă din Mangalia, având rezervată pentru o noapte o cameră dublă (care s-a dovedit a fi triplă) în minunata vilă Mediterrane. Am ales această vilă pentru că este foarte aproape de autostrada Egnatia Odos.

Încă de la sosire m-a impresioant ambientul în care este aşezată vila, în sensul că are vedere la mare, iar grădina este amenajată cât se poate de frumos. Apropo, are şi cireşi care erau copţi şi din care te puteai servi direct de pe balcon.

Vila are trei dependinţe, care se află între şoseaua ce traversează staţiunea şi malul mării.

Cea de la malul mării este cea mai luxoasă (dealtfel cred că erau doar apartamente sau duplexuri). Celelalte două sunt normale cu 2 niveluri (parter şi etaj), iar noi am fost cazaţi în cea de la şosea la parter în camera nr. 4.

Camera a fost foarte luminoasă, spaţioasă şi curată cu plasă de ţânţari şi cu balcon mobilat, propriu. Există aer condiţionat inclus în preţ şi un televizor mic pe care nici nu l-am pornit. În cameră eru trei paturi de câte o persoană foarte confortabile şi cu lenjerie curată şi scrobită.

Chicineta avea de toate, însă avînd în vedere timpul scurt avut la dispoziţie nu ne-am folosit decât de cele necesare unei cafele.

Baia era cam mică (eu sunt un pic mai “dodolos”) dar chiar şi aşa am încăput destul de bine, în schimb m-a deranjat oarecum că duşul nu avea cădiţă şi te spălai direct pe gresie.

Un alt lucru care n-a fost tocmai ok a fost acela că uşa de la intrare era din geam termopan transparent şi avea doar o perdea la fel de transparentă care nu oferea pic de intimitate. Oricum nu suntem noi aşa de pudici, în plus sezonul nu era în toi, iar turiştii nu erau în număr mare.

Vila are o parcare peste stradă, nu foarte mare, cu pământ, dar care a fost ok. Este probabil ca în plin sezon locurile de parcare nu sunt suficiente.

Personalul este foarte drăguţ şi serviabil, iar semnalul wi-fi este destul de puternic în toată curtea vilei.

În ceea ce priveşte plaja din faţa vilei, este destul de ok (atât cât am putut-o vedea în scurtul timp avut la dispoziţie) şi este dotată cu şezlonguri şi umbreluţe.

Este o vilă pe care o recomand, cel puţin pentru tranzit, dar cred că şi o şedere mai îndelungată poate fi plăcută având în vedere că se află într-o zonă foarte frumoasă.

Trimis de callatis06 in 19.06.14 19:00:21
Validat / Publicat: 19.06.14 20:45:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callatis06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 chicineta...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[19.06.14 19:41:26]

Mutat în rubrica "Villa Mediterrane [Iraklitsa]" (nou-creată pe sait).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.06.14 20:59:08]

Eu in locul tau, nu mai plecam de aici!

[19.06.14 21:01:43]

Este ok. Şi eu mulţumesc.

[19.06.14 21:05:47]

@ionescunic: Îţi citesc review-urile şi parcă aveai altă părere despre Corfu.

M-am simţit minunat în Corfu. Este cu totul altceva... decât Macedonia, care îmi place, dar nu atât de mult precum Corfu.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.06.14 21:31:30]

@callatis06: Iubesc Corfu, dar si aici imi place foarte mult, am facut odata plaja in apropiere si stiu ca apa si nisipul sunt foarte placute.

fra
    [19.06.14 21:36:47]

Totusi un nepot de gradul 3-4 tot v-ati facut cu Creanga daca ati reusit sa strangeti atatea cuvinte despre un "sejur atat de scurt". Si a fost si placut de citit. Cursiv. Informatii utile.

[19.06.14 21:37:39]

@callatis06: am intrat mai greu/târziu pe sait azi, dar sunt măcar acum dator cu un "mulţam fain".

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[19.06.14 21:40:32]

@webmaster: Plăcerea a fost a mea, dar recunosc ca mi-a trebuit un mic impuls

[19.06.14 21:42:32]

@fra: Mă simt flatat. Merci!

don.radu
    [30.08.14 17:12:22]

Buna ziua, as dori datele de contact de la aceasta Pensiune. Multumesc

[31.08.14 06:41:46]

@don. radu: Rezervarea am făcut-o pe un site de specialitate (nu avem voie să dăm numele). Dacă îți activezi mesajele private îți voi trimite nr de telefon, adresa, mail-ul și, eventual, link-ul către site dacă îți trebuie. Au și site propriu

Vacanțe plăcute să ai!

ional
    [05.10.14 17:36:05]

@callatis06: salut, spune-mi te rog intrarea in mare si plaja cum sunt, distanta pana la plaja, daca sunt sezlonguri, si daca se poate cat si platit pe noapte si contact. multumesc frumos anticipat

[06.10.14 16:25:20]

@ional - Sincer să fiu pentru faptul că am stat doar o noapte nici n-am băgat de seamă cum este plaja sau intrarea în mare (gândul meu era la Corfu). Poza 17 este făcută chiar în faţa vilei (cca 10 metri). Se poate vedea că sunt umbrele şi şezlonguri. Am plătit 40 euro pe noapte şi am rezervat printr-un site de specialitate, aşa cum am scris mai sus.

Îţi doresc să ai baftă în alegerea unei locaţii cât mai convenabile.

Vacanţe plăcute să ai!

ional
    [09.10.14 10:42:35]

@callatis06 - multumesc frumos

[28.05.16 06:56:23]

Hotelul a fost relocat in sectiunea MACEDONIA [NORD], odata cu mutarea tuturor referintelor la Kavala in sectiunea geografica corespunzatoare (pe continent)

callatis06, don.radu, fra, ional