ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2009
prieteni
PREȚ SEJUR 150 EUR ?

Concorde Hotel3

Foarte placut!

Avand in vedere vacanta placuta avuta de o colega la Veliko Tarnovo, am decis sa petrecem un weekend prelungit in Bulgaria.

Prima oprire: Veliko Tarnovo.

Din pacate, vremea nu a tinut cu noi, a plouat tot drumul pana acolo, si mare parte a zilei respective. Totusi, a fost o experienta foarte placuta, atat din punctul de vedere al sederii, cat si din punct de vedere culinar si al locurilor de vazut.

Incep cu prezentarea hotelului si voi reveni cu cateva impresii din Veliko Tarnovo.

Am avut, de la inceput, o mica problema cu intelesul scrisului de pe placutele strazilor... Literele bulgaresti nu au facut cunostinta cu mine pana acum, noroc cu mama, care si-a mai adus aminte cate ceva din scoala:). De aceea, ne-am invartit putin prin centrul Veliko Tarnovo, caci GPS-ul nostru era putin ametit si de ploaie si de comenzile pe care i le dadeam noi, cu strazi care nu existau:)))).

Ajunsi la hotel (o data cu oprirea ploii), am avut o surpriza foarte placuta (de fapt, camerele sunt asa cum se prezinta pe site).

Hotel intim, curat, aproape de centru, ideal pentru odihna dupa o plimbare lunga.

Hotelul este situat pe o straduta laturalnica, si, desi poate este mai greu de ajuns, mi-a placut foarte mult ca nu este zgomot.

Am rezervat o camera VIP, o double super luxury si o camera dubla normala (poate se va vorbi de fite, dar nu este cazul). Sper sa nu spun tampenii: rezervarea a fost facut pe booking, iar preturile, pentru cei interesati, arata cam asa (sunt si pe site) : VIP 120 de leva, double luxury -100 de leva, double simpla-80 de leva.

Camerele sunt mari si, de, pentru VIP, era pregatita sampania:).

Foarte curat in camere, iar baia, cu uscator de par (iubesc hotelurile care au asa ceva:).

Un lift cam ciudatel pentru mine (parca eram in anul 2100:))), asa ca pana la etajul 2 nu am murit pe scari.

Domnisoara de la receptie a fost foarte draguta, stia englezeste, ne-a explicat putin pe unde sa ne plimbam.

Un singur minus as spune si acela se refera la micul dejun. Sala de mese (probabil avand in vedere numarul de camere) este foarte mica, are 4 mese (numarate), un bar si o masa unde era asezat bufetul suedez. La masa: unt, gem, miere, branza, salam, oua, paine normala si prajita. Ceai si cafea, nu am vazut lapte. Suc la dozator, mai bine luati ceai:).

Dar cum nu sunt pretentioasa si am stat mult mai rau la Paris:))), nu pot spune ca nu mi-a stricat impresia despre hotel.

Si cum nu am nicio problema sa prezint un produs bun, oricare ar fi el, da, la acest hotel m-am simtit foarte bine.

Vacante placute tuturor!

Trimis de AIM in 08.11.09 08:50:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena si Varna (doar in trecere)
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Ungaria, Cehia, Franta, Belgia, Olanda, Luxemburg, Germania, Italia, Spania, Tunisia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AIM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

Wallace* [12.11.09 20:59:12] »

Despre Hotel Panorama**** puteti spune ceva? Este situat chiar in centru. Plecam in acest weekend acolo. multumesc

AIM [13.11.09 09:02:07] »

Din pacate, nu imi aduc aminte sa fi vazut pe unde este situat hotelul Panorama: (... Cred ca motivul este faptul ca numele hotelurilor este scris cu litere bulgaresti, astfel incat, fara o traducere, nu intelegeam exact denumirea.

Fara nicio reclama (noi am ajuns acolo din intamplare, culegand impresii de pe un forum), va recomand, in schimb, mancarea de la hotel Yantra... si privelistea! (am avut norocul sa vedem spectacolul de lumini de la castel, din restaurantul hotelului Yantra... o frumusete. Din pacate, din cate am inteles, spectacolul nu este mereu, iar chelnerii nu stiau sa imi spuna o data exacta cand va mai fi).

Voi reveni cu un review special despre cele scrise mai sus.

Astept impresii si weekend placut!

Admin [13.11.09 09:15:35] »

dupa cate stiu eu, acel spectacolul se tine cu ocazii speciale (sarbatori ale orasului etc) PLUS cand cineva il comanda (si plateste pentru asta!). Poate aveti noroc sa va nimeriti cu un grup organizati de turisti occidentali prin zona , ei aproape intotdeauna il solicita.

AIM [13.11.09 09:45:26] »

Recunosc ca nu stiu daca data de 16 octombrie are vreo semnificatie pentru oras sau daca era vreun potentat pe acolo... ceva masini de Bucuresti erau.

Era, intr-adevar, foarte multa lume la restaurantul hotelului Yantra (si pareau destul de organizati).

Oricum, pentru oameni normali veniti doar la masa a fost o surpriza deosebita... pacat ca era destul de intuneric si pozele sunt neclare: (

mirelab [13.11.09 10:10:43] »

Webmaster, AIM, spectacolul de lumini nu este neeaparat cand cineva il comanda, ci cand Tsarevets este vizitata de un anumit numar de turisti la ora de seara (platitori de bilet de intrare, fara sa fie neeaparat organizati). Asta se intampla de obicei vara, cand este foarte placuta plimbarea printre ruinele cetatii. Nu stiu exact care este algoritmul lor de calcul, ceva de genul 100 de persoane intrate in cetate in intervalul 19-21...sper sa gasim un administrator cat mai marinimos si sa porneasca spectacolul de lumini de cat mai multe ori.

Referitor la panorama oferita de restaurantele hotelurilor, asezarea lor a fost foarte inspirata, multe oferind un spectacol inedit vizitatorilor.

Mi-aduc aminte cand am coborat prima data la masa, la restaurantul Yantra, cand am vazut etaj cu minus... hmm, mancam la subsol??? Apoi ne-am obisnuit cu coboratul pe scari intortocheate prin diferite localuri din Veliko.

Weekend-uri placute la numai 180 km de Bucuresti!!!

AIM, Wallace*

pagină generată în 0.0673201084137 sec