ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2014
    ÎNSCRIS: 11.08.13
    JUN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Galagie multa

Tocmai ce am sosit din Albena, h Vita Park!

Cu toate ca se afirma, ca aceasta statiune este recomandata pentru familii, acest hotel nu prea poate fi recomandat pentru asa ceva. In aceasta luna (iunie), au fost cazati tot felul de tineri/copii, care participau la tot felul de campionate sau erau in cantonament: fotbal, tenis, gimnastica. Acestia erau mai mult bulgari sau rusi. Atat de galagiosi, ca nu se putea dormi nici noaptea!

Sa o iau pe rand, cu partile bune si mai ales rele, ale hotelului:

-hotelul are cea mai proasta antifonare a camerelor (din cele alte 10 hoteluri la care am stat pana acum). In orice camera ai sta (hotelul are mai multe corpuri), se aude muzica de la amfiteatru (este unul si la Ralitsa), de la lobby bar, care are si putina terasa, de la piscina.

-usile camerelor, cat si ale culoarelor, au un mod galagios de a se inchide (daca nu tii bine cu mana, se izbesc, facand un zgomot mare, amplificat si de culoarele lungi). Si cum am avut ghinionul sa fie mai multi copii, decat adulti... Dar nici cu adultii, nu a fost vre-o problema: rusi, polonezi, bulgari, care vorbeau tare si tipau pana tarziu in noapte, beti mai tot timpul.

GALAGIA, asta a fost lucrul care m-a deranjat tot timpul! Daca apucam sa dorm cateva ore, noaptea.

-Sala de mese, foarte mare (de aici si zgomotul ca la o "sala de cantina").

-Mancarea, multa, destul de diversificata, destul de buna: supe de legume si ciorbe de legume cu sau fara carne, carne de pui, porc, vita la gratar si in mancarica cu legume (putine, in sensul bun) sau cu diferite sosuri, peste la gratar si la cuptor, cartof (piure, fiert, prajit, la cuptor), diverse legume fierte, piftele, sarmalute, salate din legume, paste fainoase (din aceasta categorie nu am mancat nimic). Multa vegeta folosita la mancare (de aici si "gustul bun").

La micul dejun, produse diversificate, incat nu puteai face nazuri: oua sub diverse forme de gatit, bakon la cuptor, pastrama, sunca presata, pate, telemea, branza topita felii, hamsii, peste marinat, masline negre si verzi, diverse legume proaspete, chek simplu sau cu cacao, cereale, prune uscate, gemuri, miere, etc.

Painea foarte buna, cea coapta la cuptor, dimineata, la pranz si seara.

Vinul, rosu si alb (am baut doar rosu), cat si berea (a baut doar sotul) foarte bune.

Prajiturile (sunt ahtiata dupa dulce), foarte bune: prajiturele cu creme diferite, rulade cu crema, torturi, creme la pahar. Inghetata cu diverse arome, foarte buna. Clatitele, erau gustoase si pufoase, alaturi cu diverse umpluturi la alegere.

Fructe (dupa sezon): mere, cirese, banane, grape-fruit, portocale.

In concluzie, la capitolul mancare, am fost foarte multumiti, pentru un hotel de 3 stele.

-La plaja, drumul nu este lung, cam 10-15 minute, agale, umbrit de copaci.

Nu se mai asigura in pret, salteaua. Sezlonguri destule, dar pentru mai multe hoteluri: h Com, h Ralitsa (sunt trei), h Vita Park. Daca doresti, platesti 2 leva/zi, la tipul brunet de pe plaja.

-Restaurantul RAI, de pe plaja, se deschide la 11,30, mananci si bei, doar in interiorul restaurantului. Nu ai voie sa iei nimic pe plaja, nici macar o inghetata sau un mar.

-Piscina hotelului, satisfacatoare, dar sa nu ai ghinionul sa dai peste rusi, bulgari, polonezi: sar in apa, stropesc, se imbrancesc, tipa, nu tin cont de cei ce stau pe sezlonguri.

-Animatorii, foarte slabuti, dar foarte zgomotosi.

-In camere se face curat, rarut, se schimba prosoapele (chiar daca nu este nevoie), dar trebuie sa ceri sampon, daca s-a terminat.

-La receptie, destul de amabili. De cate ori am fost sa le atrag atentia ca este zgomot prea mare si nu putem sa adormim noaptea, au luat masuri, dar a doua noapte, iar trebuia sa ma duc si tot asa 9 nopti, cat a durat sejurul. S-au "revansat", la plecare, cand mi-au oferit o sticla de vin spumant si mai multe fructe.

Ca un sfat, sa nu acceptati camerele deasupra la lobby-bar, adica sectorul B si cele incepand cu numarul 201-204,301-304,401-405, etc. Am avut ghinionul sa ne repartizeze camera 201, sector B, care este situata chiar deasupra lobby-barului. S-au oferit sa ne schimbe camera, dar sotului i-a fost lene sa se trambaleze si am avut de patimit.

In mare, cam astea au fost lucrurile rele si bune: nu suntem o familie mofturoasa la mancare, la ceea ce ni se ofera in camera, dar dorim liniste sa avem, macar noaptea dupa ora 23, sa ne putem si odihni, cat de cat. Din acest motiv, mereu am ales sejururile de la inceputul lui iunie si sfarsirul lui septembrie.

Din cauza conditiilor proaste de antifonare, nu vom mai merge la acest hotel.

Cine doreste, poate inchiria o carte de la biblioteca de pe plaja.

Trimis de doinagherasim* in 13.06.14 12:34:42
    Validat / Publicat: 13.06.14 15:34:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, Sveti Vlas, Obzor, Sf Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 2536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doinagherasim*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[13.06.14 15:56:02]

Buna ziua,

Multumim mult pentru impresiile de anul acesta.

Am si eu o intrebare, s-a deschis Aquapark-ul? Sau macar in ce stadiu erau cu lucrarile.

Plecam si noi pe 29.06.2014 si intrarea la aquapark libera a fost motivul pentru care am optat pentru acest hotel.

bogdan 75
    [13.06.14 16:25:54]

Am fost anul trecut de Rusali si am patimit la fel... mai ales cu grupurile de copii. Insa si receptia era praf, vorbeai singur.

Anul acesta am fost la Dobrotista si a fost bine, cu toate ca si aici erau cazati multi copii erau foarte bine supravegheati si nu creeau probleme.

[13.06.14 16:58:46]

Andox
    [13.06.14 17:23:26]

@androstef:

Pe 10 iulie se deschide partial.

[13.06.14 17:39:46]

@androstef: Nici vorba! Dupa spusele muncitorilor, poate prin 2015, daca o fi gata ceva-ceva!

Pe terenul unde ar trebui sa fie acest parc de distractii, sunt numai gropi cu ceva beton turnat prin unele locuri, cateva topogane mari instalate, dar nici o cale de acces betonata, numai fiare si moluz.

Imi pare rau, dar, ca si la romani, tot asa merge treaba si la bulgari (dupa spusele unui muncitor).

Totusi, o sa va puteti distra cu cele doua topogane de la piscina hotelului.

Vacanta placuta!

[13.06.14 17:44:59]

@bogdan 75: Cunoscand engleza, m-am putut intelege cu cei de la receptie si au mai dat cate un telefon pentru cei ce faceau galagie (televizor dat la maxim, tipete in camera) sau mai dadeau sonorul muzicii mai incet in lobby-bar. Dar a doua zi/noapte... de la capat.

Dar ce sa-i faci? Nesimtire este peste tot, la toate natiile!

Am fost si noi la Dobrotitsa: frumos, liniste, mancare si servire foarte buna!

O zi buna, va doresc!

bogdan 75
    [13.06.14 17:57:58]

@doinagherasim: Engleză știm si noi, nu era asta problema. Receptionerii erau 2-3 pustii care habar nu aveau de ce se întâmpla acolo. Ca exemplu: pt ca am lăsat cheia la receptie pt ca nu aveau cartele ci chei am așteptat 20 de minute pt ca receptionera de 17 ani sa termine de vb la telefon.

[13.06.14 17:58:46]

@webmaster: Hotelul Vita Park, se afla langa hotelurile Ralitsa (sunt trei).

Cel mai usor ca sa ajungi, este sa o iei de la bariera de la intrarea in statiune, spre stanga, a treia strada, ca sa ajungi la receptie. Prima, este o straduta mai mica, ce duce catre un corp/restaurant, a jotelului Ralitsa; a doua strada principala, duce catre restaurantul hotelului Vita Park, iar a treia principala, duce catre receptia hotelului. Acolo poti si parca.

Sper ca te-am putut ajuta. Poti sa te orientezi si dupa fotografiile postate.

[13.06.14 18:09:04]

@doinagherasim: e mai ușor pentru tine să îl identifici pentru că ai fost acolo, te rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=43. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • Dacă la click-dreapta nu apare nimic, atunci cel mai probabil ai noua versiune google. maps; încearcă click simplu - coordonatele GPS ale acelui loc vor apărea direct în stânga-sus
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • doinagherasim*AUTOR REVIEW
    [13.06.14 18:09:11]

@bogdan 75: Au mai evoluat si ei! Acum au cartela metalica.

Tineri sunt si acum, poate sa aiba cam in jur de 20 de ani. Pana si managerul hotelului (pe care eram cat pe ce sa-l strang de gat intr-o noapte, din cauza zgomotului insuportabil pe care il tot sesizam), cred ca nu are mai mult de 25 de ani!

Pot sa spun, ca au fost toti destul de bine "instruiti" cum sa se comporte, amabili si cuviinciosi, dar fara rezultate clare. Romanii, nu prea sunt tratati ca si nemtii! Si cum ei vin in grupuri, mari, au un cuvant de spus prin ghid. Pe cand, noi romanii, venim cei mai multi cu masina si nu prea ii intereseaza impresiile noastre. Asta am invatat, cam dupa al doilea concediu.

[13.06.14 18:19:30]

@webmaster26: Noi nu folosim GPS-ul.

Imi pare rau, dar suntem de moda veche. Se ajunge foarte usor, nu dispera.

Concediu placut!

dragos1985
    [18.06.14 00:21:39]

servus doina! ne poti pune la curent cu starea drumului ruse-albena?

ms fain!

[18.06.14 08:58:10]

@dragos1985: Noi nu am fost pe acolo. Am mers pe la Vama Veche (suntem din Piatra Neamt, Moldova). Pe acolo drumul este foarte bun. In 8 ore, mers lejer, am ajuns la hotel.

Daca te pot ajuta cu alte sfaturi, cu draga inima!

dragos1985
    [19.06.14 22:56:49]

@doinagherasim: multumesc frumos pentru raspuns doina!

noi plecam din brasov prin bucuresti-giurgiu-ruse-shumen-varna-albena. Cam asta va fi traseul nostru.

PS: In legatura cu parcarea la hotel ce ne poti spune? Se umple de masini inclusiv aleea din drumul principal? E vreo problema in a gasi vreun loc?

[20.06.14 15:38:33]

@dragos1985: Ma indoiesc ca o sa se umple parcarea. Poate in sezon, cand vin mai multi romani cu masinile proprii. Dar loc este destul, in fata hotelului. Se vede si in fotografiile postate. Daca nu, peste drum, mai sus putin, dupa Politie, este parcarea h Com. Acolo este loc destul (am fost si la acel hotel).

Concediu placut si atentie unde va da camera: evitati cel mai mult sa va dea camera langa lobby-bar.

[27.06.14 11:31:06]

@doinagherasim: Buna Doina, poti sa imi spui si mie daca ai intrat cu pranzul sau cu cina?

Mie de la agentie mi-au spus ca intru cu pranzul si ies cu micul dejun.

De asemenea te mai rog sa imi spui daca pe balcon exista uscator de rufe.

Mai am o zi pana plec si vad ca nu se mai termina cu ploile astea.

Multumesc frumos

[27.06.14 18:59:14]

@androstef: De obicei, se intra cu cina. Asa se procedeza si la acest hotel.

Dar, daca stii engleza, fanceza, germana, bulgara, rusa, le spui ca in ultima zi de concediu, o sa pleci dimineata si vrei sa intri cu masa de pranz. Eu asa am procedat si mereu am intrat cu pranzul.

Pe balcon, au cate o sfoara, pentru uscat rufe.

Vremea, ca vremea! N-o poti schimba. Poti sa te uiti pe net, cautand dupa cuvintele vremea+Albena si poti afla pentru urmatoarele 10 zile, daca ploua si cand v-a fi soare.

Concediu placut!

[27.06.14 19:48:42]

@doinagherasim: Multumesc frumos, m-am uitat la vreme si va fi numai soare, dar nu stiu ce sa mai cred, se mai inseala si ei.

[30.06.14 22:30:44]

@androstef: Am vazut anuntul lor oficial ca deschiderea Aquaparkului a fost amanata pentru 1 august.

[01.07.14 11:30:24]

@corina75: Poate 1 august 2015! Eu am fost la inceputul lui iunie ac si am vazut stadiul lucrarilor si ma indoiesc ca o sa se deschida in curand.

[01.07.14 11:38:59]

@doinagherasim: Multumesc, asta este, copilul va fi dezamagit. Dar cu ocazia asta stam mai mult pe plaja, doar mergem la mare, nu? : -)

[02.07.14 19:56:21]

@corina75: Buna, EU sunt acum la Vita Park. In opinia mea nu cred CA VA fi gata pana pe 1 Aug.

[02.07.14 22:03:11]

@androstef: buna, multumesc! De aceea nici nu am căutat sa încerc sa mut perioada pentru august. Am mai citit si am ajuns la concluzia ca nu ne arătăm de aquaparkului când mergem pentru mare sejur plăcut! Sper ca santierul nu afectează zona prea mult? Nu mi-am dat seama exact unde este.

[03.07.14 10:30:20]

@corina75: Locul unde se construieste Aqua Mania, este destul de departe, fata de h Vita Park, asa ca, nu se aude nimic de pe santier. Dar zgomotul din hotel (izolarea fonica este inexistenta, toate usile camerelor si ale holurilor, sunt trantite din cauza modului de a se inchide, muzica din lobby-bar este asurzitoare, spatiul fiind si destul de mic), este mult, mult mai mare!

Totusi, concediu placut!

[03.07.14 10:37:39]

@doinagherasim: Multumesc ptr informatie. Noi suntem cazati la vilele Vita Park, nu in hotel. Mi-au placut vilele pentru ca este verdeata multa in zona si sunt ok ca si cazare.

[03.07.14 10:40:51]

@webmaster26:

Hotel Vita Park: 43 22 07 0 N si 28 04 21 0 E

In fata hotelului, peste drum, este Politia si putin mai sus, hotelul COM.

In spatele hotelului, peste sosea, se afla restaurantul pentru acest hotel si pentru hotelul Ralitsa.

Parcarea pentru hotel, este al treilea drum, pe stanga.

Concediu placut tuturor!

[03.07.14 10:57:32]

@corina75: Vilele, sunt situate putin mai sus, fata de hotel, deci si mai departe de santier. Poate acolo o sa fie liniste mai multa! Se mai aude muzica (si aceasta asurzitoare, de la piscina) si de la snack-bar. Izolarea fonica, in camere, nu stiu cat este de buna.

Poate voua va place muzica data la maxim, dar noi, nu suportam asemenea decibeli. Daca stiam asa ceva (cu toate ca m-am uitat la parerile postate, dar nimeni nu a facut vre-o referire la asa ceva), nu alegeam acest hotel.

O zi buna!

[03.07.14 12:53:55]

@doinagherasim: Doina, noi suntem cazati in corpul C si nu se aude muzica din lobby.

Cred CA B Este problema.

De asemenea camera are vedere la parcare si nu ne deranjeaza nici zgomotul de la Piscina.

[03.07.14 14:24:39]

@doinagherasim: daaaa, e al 3-lea an cand mergem la vile. Cunoastem zona. Unele sunt mai sus fata de hotel si altele spre hotelul Ralitsa 3*. Ne-a placut si ne intoarcem. Am fost in august, acum mergem in iulie. Nu ne-a deranjat niciun zgomot, nu se auzea pana la noi...

androstef, corina75, doinagherasim*, dragos1985
    Alte impresii din această RUBRICĂVita Park Hotel: