ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2014
DIN: Galați
ÎNSCRIS: 08.07.08
JUN-2014

Un hotel linistit si foarte bine amplasat

Hotelul se află la circa 15 km. de aeroport, în zona Terranova (între Magalluf şi Palmanova).

Este format din 8 etaje şi toate camerele au vedere la mare, care în această zonă are aspectul unui golfuleţ.

Etajele superioare (de la 4 în sus) au o vedere superbă de la terasa camerei.

În prima seară ne-a fost repartizată o camera la etajul 4, în capătul holului, de dimensiuni generoase (încapeau lejer cele 3 paturi - 2 unite care formau aşa zisul pat matrimonial şi patul copilului care era la aceleaşi dimensiuni ca cele pentru adulţi), dar geamul de la baie cu vedere în stradă nu era prea bine izolat şi toata gălagia de la terasele din zonă se auzea până târziu în noapte).

A doua zi dimineaţă am solicitat o altă cameră, iar recepţionerul (de o amabilitate extraordinară ca de altfel tot personalul hotelului) ne-a schimbat-o cu una situată la ultimul nivel, beneficiind astfel de o privelişte frumoasă.

Descrierea pe scurt a camerei:

- foarte spaţioasă, cu gresie pe jos, dotată util, cu frigider, un dressing imens cu uşi culisante din oglindă, 2 paturi duble unite (cu saltea de calitate), nu am mai solicitat şi pat pentru copil întrucat era suficient spaţiu în cele existente, 2 noptiere cu vreo 5 sertare, masa cu 2 scaune elegante, lcd samsung (pe care l-am deschis o singură dată) şi un birou, deasemenea cu mai multe sertare.

- aerul condiţionat era centralizat şi destul de eficient (l-am folosit într-o singură zi, temperatura noaptea fiind una placută, în această perioadă a anului).

- baia era spaţioasa şi dotată cu cadă.

- pe terasa mai era o masuţă şi doua scaune din plastic.

- izolaţia fonică dintre camere era destul de deficitară, dar din fericire camerele vecine erau ocupate de persoane în vârstă care nu au deranjat.

De altfel am remarcat faptul că, în această perioadă (sau poate nu numai) hotelul era preferat într-o proporţie covârşitoare de persoane de vârsta a treia.

-restaurantul era spaţios, climatizat (dar nu foarte bine aerisit) cu o tersa superba cu vedere la mare.

Mâncarea:

- micul dejun - clasic si putin variat - 2-3 tipuri de sunca/salam, omleta, ouă

ochiuri/fierte, clătite, bacon prăjit, roşii, caşcaval, unt/gem, fructe, produse de patiserie, iaurturi şi micul dejun preferat în special de germani/englezi - fasole cu cârnaţi (blea!); de băut cafea şi suc la dozator (provenit din boxbag):

- cina - un adevărat festin - extrem de gustoasă/variată, proaspătă şi pe placul nostru: - 2-3 tipuri de salate, fructe de mare zilnic, 1-2 tipuri de peşte, creveţi carne de pui/berbecuţ/porc/vită în diferite combinaţii, brânză cu mucegai, paella, legume variate, paste cu diferite sosuri, supe; băutura era comandată la ospătari (extrem de amabili si operativi) si costa 1 euro şi ceva o bere, în jur de 3 euro un pahar cu vin sau 8 euro o sticlă cu vin, bani pe care i-am plătit la recepţie în ultima zi (sucul pentru copil de la dozator era în continuare gratis).

Piscina hotelului era una clasică, curată - nu am folosit-o întrucât am preferat marea).

În ultima zi, deoarece aveam zborul tocmai la ora 21.10, am solicitat check-out târziu şi contra sumei de 30 euro (cu factură) am predat cartelele la ora 18.00 şi am beneficiat şi de masa de prânz (în prima seară am venit pe la orele 22 şi nu am servit cina).

Animaţia era destul de slăbuţă, aproape inexistentă şi consta de obicei într-un program de muzică live, foarte apreciată de altfel de turiştii vârstnici (dar mari consumatori de alcool).

Curăţenia în cameră (se făcea zilnic la cerere), ca de altfel în tot hotelul era impecabilă, prosoapele deasemenea se schimbau zilnic (la cerere), directorul hotelului venea zilnic la masă, saluta turiştii şi verifica ca totul să fie în ordine.

În hotel nu mai erau cazaţi alţi români, ponderea era cam de 40 % nemţi, 40 % englezi, 20% ruşi.

Plaja era situată vis-a-vis de hotel, curată, nisip foarte fin, fără pic de scoici sau pietre, cu intrare în mare lină, lungă, apă foarte limpede (se vedeau peştii înotând la mal), curată, fără vegetaţie, ideală pentru copii.

Şezlongurile cu 2 umbrele erau în jur de 12 sau 14 euro (numai reţin exact), dar era multă lume care prefera să-şi întindă prosopul direct pe nisipul fin sub câte o umbrelă pe care o cumpărai de la multele magazine din zonă cu 10 euro.

În jurul hotelului erau numeroase terase cu preţuri rezonabile, supermaketuri (o bere circa 0,80 euro, o apă plată la 2 litri cam tot atât) sau centre de închiriat maşini (30 euro/zi un fiat panda nou, cu toate asigurările şi rezervorul plin), staţia de autobuz (din Magalluf) era la circa 5 min. de mers pe jos (preţ bilet până în Palma - 3,15 euro).

În concluzie un hotel curat, liniştit, ideal pentru familiile cu copii, bine poziţionat, cu personal amabil.

Trimis de mitrea_mgm in 11.06.14 13:36:03
Validat / Publicat: 11.06.14 15:02:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 2095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitrea_mgm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.14 15:30:00]

mitrea_mgmAUTOR REVIEW
    [12.06.14 11:40:22]

@webmaster: Este bine, acela este hotelul! Multumesc.

mitrea_mgm