ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2014
FEB-2014
team-building

la PMM* = 221 AED

Dubai, un vis implinit

In februarie 2014 am stat o saptamana in Dubai, in interes de serviciu. Am zburat din Bucuresti cu FlyDubai, aproape 5 ore. In aeroport, formalitatile de scanare a retinei si verificarea actelor au decurs foarte bine, in 20 de minute recuperasem bagajele si ne indreptam inspre iesire. Transferul de la aeroport la hotel a durat 15-20 minute, la receptie toti au fost foarte operativi, asa ca in alte 15 minute eram in camera.

Hotelul se afla in zona Deira, la 5 minute de statia de metrou Union si e inconjurat de blocuri dar nu e intr-o zona sufocanta. In apropiere este un mic magazin alimentar, mai multe fast-food-uri, un mall nu foarte mare dar cu preturi ok, restaurant libanez cu preparate foarte gustoase, cofetarie si patiserie.

Camera a fost spatioasa, cu vedere inspre bulevard, cu 2 paturi, mocheta, birou, fierbator de apa, minibar full, baie destul de mare, cu cada, seif, LCD. Zilnic se facea curatenie, schimbau prosoapele, consumabilele de la baie, alimentau barul. Am lasat bani, telefon, tableta pe noptiera, fara nici un fel de probleme. Singurul inconvenient a fost legat de sistemul de aprindere a luminii in camera si la baie. Se aprindea doar dintr-un singur loc, inclusiv veiozele, dar ne-am obsnuit. Wi-fi e gratuit.

Micul dejun nu a fost foarte bogat, predominau mancarurile locale, cu sos, pe care nu m-am incumetat sa le gust atat de dimineata. Mai erau branzeturi, oua, salate, iaurturi, hummus si diverse variante de omleta preparate pe loc. Aveai de unde alege.

Pe hotel este o piscina cu apa incalzita, sezlonguri si liniste...

Am folosit metroul pentru a ajunge la Burj Khalifa, la targul la care am participat si in piata de aur. In rest, pentru ca am fost un mic grup, foloseam taxiul, era mai ieftin. Sunt taxiuri de 7-8 locuri pe care le comandam de la hotel.

In spatele hotelului era amenajat loc de joaca pentru copii, cu masinute, carusel, terenuri de fotbal cu nocturna, pline pana la miezul noptii.

Schimb valutar se putea face la receptie dar am preferat o casa de schimb din incinta metroului, fiind cursul mai convenabil.

Cam atat despre hotel. Consider ca cele 4 stele pe care le are sunt reale si il recomand celor care doresc sa se cazeze in Deira.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Trimis de nana in 03.06.14 15:25:31
Validat / Publicat: 03.06.14 17:52:04

VIZUALIZĂRI: 3248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Locul de joaca si terenurile de fotbal din spatele hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 221.00 AED pe cameră

[03.06.14 17:51:56]

Mutat în rubrica "Landmark Grand Hotel Deira" (nou-creată pe sait).

Gabriela28
    [13.04.16 22:31:05]

Buna. M-ar interesa in luna august cum ar fi vremea? Este foarte cald? Am vrea si noi da mergem. Multumesc.

Gabriela28, nana