ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2014
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
MAY-2014

Zona Millstatt, satisfactii maxime, cheltuieli minore

Carinthia. lacul Millstatt-satisfactii maxime, cheltuieli minore!

Vacanta de patru zile la inceput de mai in Austria? Unde mergem:

1. Tirol, zona lacului Achensee riscant in aceasta perioada si izolat in caz ca vremea nu" joaca cu noi".

2. zona lacurilor Salzkammergut (Hallstatt, St. Wolfgang etc) sa nu mai spun de Bad Mitterndorf, fiind zilele acestea pe buzele tuturor mai ales dupa performanta"baiatului cu rochie si barba"originar de pe aici.

Se zice ca neamurile germanice nu prea au simtul umorului dar nu este chiar asa. Mica localitate din Styria a avut parte de o schimbare de nume pot zice semioficiala, un grup de tineri au avut ideea sa ataseze pe indicatorul de la intrare in statiune noua denumire trendy "Bart (barba) Mitterndorf" pe care autoritatile au gustat-o si pentru trei zile au lasat colantul cu pricina pe indicator! :)

Zona splendida dar la fel... daca ploua non stop... was machen?

3. Zona lacurilor din Carinthia poate Millstatt, sudul Austriei: Daca ploua ce face austriacul aflat in concediu? Fuge mai la sud in Italia la mare, Venetia, Lido etc se afla la nici doua ore de aici cu masina si chiar daca ploua este mai "latina"

Acestea fiind optiunile am ramas la Millstatt si a fost Ok nu a plouat de loc dar am avut parte de zapada... -- pe ghetar la 3000metri... :))

Lacul Millstatt al doilea ca si marime din Carinthia 11.8km lungime, 1,8km latime si o adancime de 147metrii maxima se afla incadrat de muntii Nockberge (2000m.) de aici incepe spre nord Parcul National Höhe Tauern (Taurii inalti) si varfurile acestora de peste 3000. Pe malurile acestuia o serie de localitati-statiune: Seeboden, Millstatt, Spittal a d Drau, Dobriach.

Este o zona turistica superba cu circuit turistic non stop atat vara cat si iarna si cum in mare parte vedem peste tot in Austria, pajisti de un verde crud, munti cu varfurile inzapezite a caror silueta se vede in lacurile de puritatea apei potabile si multa curatenie.

Am sa incep (de pe la mijloc) cu detalii tehnice care au legatura directa cu titlul-satisfactii maxime pe cheltuieli minore. Probabil pentru cine nu intereseaza anoste dar pentru altii unTips util.

Mergem in concediu sa ne relaxam dar avem nevoie si de atractii turistice altfel mergeam la termal!

Atractiile costa si pentru o familie cu copii incepem sa taiem din ele mai ales cind sunt multe.

Cum sa ne bucuram toate fara a face gaura in buget? Raspunsul este unul singur, noul concept al card-urilor de vara in Austria sunt o adevarata mina de aur, ne da intrare libera la majoritatea marilor atractii turistice din zona sau cel putin reduceri substantiale.

In speta am sa ma refer la cardul Carinthia care l-am avut noi pe timpul sejurului. Peste 100 de obiective turistice gratuite si alte zeci cu reducere: kaerntencard.at/en/tourist-destinations.

Instalatii pe cablu: telegondole se poate vedea la"cable cars"sunt 14 dintre cele mai importante din zona cu descriere amanuntita, program, traseu, puncte de interes etc. Fara card un traseu costa im medie 20€ de persoana!

Mai departe fara a intra in amanunte; Parcuri de aventuri, muzee, gradini zoo, strazi alpine, plimbari cu vaporul, rafting, chei si cascade (atractii naturale) stranduri si piscine sau bai termale, cetati o oferta foarte variata.

Cardul se poate procura in doua moduri:

Se alege o unitate de cazare care il ofera gratuit cu conditia ca acesasta sa fie pe lista partenerilor (lista aici: kaerntencard.at/en/inclus ... sive-facilities. sunt cateva zeci de locatii).

Se poate achizitiona de aici: kaerntencard.at/en/for-to ... ices-and-prices.

Noi am ales prima varianta pensiunea la care am stat (Haus Rosenheim - vezi impresii) este pe lista partenerilor cardului si pot spune ca am profitat masiv de el cu toate ca am impartit timpul dedicat relaxarii cu cel rezervat vizitarii atractiilor turistice. In medie 2-3 obiective pe zii din zona si totusi daca nu am fii avut cardul suma totala alocata acestora ar fii ajuns la circa 250€ pentru familie!

O minicroaziera pe lac intr-o zii cu soare nu putea lipsi durata a fost patru ore cu o escala in aristocratica localitate Millstatt de vazut, contemplat savurat o cafea sau o inghetata pe una din multele terase. De pe lac avem o frumoasa vedere asupra zonei si in special a muntilor care o inconjoara. O alta atractie a zonei sunt nenumaratele strazi alpine din jurul lacului si as mentiona:

Malta Hochalmstrassse (1980m) o strada de mare inaltime care alaturi de Grossglockner (Edelweisspitze - 2580 m) si Silvretta-Montafon (2012m) parerea mea sunt cele mai pitoresti. De a lungul acesteia mai multe cascade si lacuri de o frumusete aparte culminand in varf cu unul dintre cela mai mari baraje din Austria (200m. inaltime, 620m. lungime) Kolnbreinsperre si lacul de acumulare de la aproape 2000 metri altitudine! familiental.com/en.aspx/S ... er/Sehenswertes. Taxa actuala 18€/auto posesorii de card gratis.

Regiunea Maltatal si Lisertal este considerata una din cele mai prietenoase pentru familii din Europa!

Tschiernock o sosea alpina aici gasim multe parcuri zoo si de aventuri precum si stravechi cabane din lemn sau piatra unde se poate lua masa intr-un cadru alpin de vis.

Recomand aici un local rustic asezat asa cum numele- i spune intr-o frumoasa poiana deasupra lacului cu o "frumoasa perspectiva" asupra zonei: millstaettersee.com/unter ... sicht-Millstatt.

Cu masina nu sunt mai mult de 3km. din Millstatt sau 5km din Seeboden, mancare traditionala la preturi foarte bune,gospodarie autentica cu animale.

Am fost surprins sa vad cat s-a bucurat fiica mea de 11 ani vazand puii de la closca pentru prima data!Uite ca un lucrru cat se poate de banal pentru multi dintre noi,copiii nostri il vad live pentru prima data.

Mai sus taranul are inca doua cabane montane la 1790 metri (Alexanderhütte) dar accesul era inca blocat din cauza zapezii la inceput de mai.

Lammersdorfer si Millstatter alte doua sosele ce duc de la lac spre munte si ofera peisaje pitoresti pornind tot de la lac. domeniul lor si pe care le am vizitat

Am sa ma opresc la trei obiective care sunt unice si detin recorduri in domeniile lor.

Muzeul Bonsai

Pe soseaua alpina Tschiernock la nici 1 km de Seeboden se gaseste cel mai mare muzeu bonsai din Europa: bonsai.at/fileadmin/slide ... how/museum.html.

Mai toate speciile de arbusti indigeni sunt expusi aici in miniatura, bineinteles si specii exotice asiatice totul pe o suprafata de 10000m2 sunt in jur de 3000 de bonsai. In mijlocul parcului o superba gradina Zen si totul intr-un cadru alpin fascinant. Noi fiind primavara se poate banui ce o feerie de culori se putea vedea in gradinile muzeului in aer liber.

Fotografiile de aici sper sa fie elocvente cuvintele sunt sigur de prisos un loc care nu se uita.

Burg Sommeregg aflat doar la 500metri de gradinile cu bonsai pe o terasa deasupra lacului ne propune antagonismul frumosului sau daca vreti: paradisul si iadul.

Cel mai mare muzeu al torturii din Europa: sommeregg.at pe o suprafata de 800m2 sunt expuse cele mai groaznice metode inventate de om pentru pedepsirea osanditilor.

Castelul medieval este bineinteles sinistru, personalul parca ales sa dea senzatia de frica iar interiorul este sigur in cel mai bun inteles, fantomatic.

Intrarea in muzeu se afla in partea superioara iar de aici pe trei nivele se coboara in diferite camere totul in lumina difuza doar exponatele si manechinele erau la vedere!

Exponate: Leaganul lui Iuda (foto si detalii) Fecioara de Fier (sarcofagul cu tepi) Tronul Spaniol (1500 de cuie si devenea incandescent) Garota (folosita pana in 1975 in Spania pentru executie!), ferastraul (foto, detalii) purificarea sufletului, roata, masca rusinii si alte metode in jur de 100 de exponate unele chiar originale. Unul din punctele centrale este si spectacolul audio-vizual al arderii pe rug a unei vrajitoare.

Un shop cu ineresante produse se gaseste la intrarea in muzeu, la un etaj inferior un restaurant decorat in stilul evului mediu cu o bogata carte de bucate, retete stravechi iar in varf o terasa de unde se poate admira zona de deasupra lacului si panorama muntilor.

Turnul Pyramidenkögel: Atentie NOU!!! Cel mai inalt turn panoramic din lume construit dln lemn are 101metrii, si este ansamblat din 18 grinzi eliptice de sustinere care au forma spiralata care parca se insurubeaza spre cer.

Amplasat strategic intre cinci lacuri intre care Wörthersee si lacurile Keutschach atrage atentia chiar i de pe autostrada A2 care duce spre Italia se afla pe o proeminenta a reliefului la 920 metrii altitudine.

Urcarea se poate face cu ajutorul unui modern lift panoramic in 7-8 secunde cu o capacitate de 20/persoane sau urcand treptele in numar de 440. Prima oprire se face la 70 de metrii de aici mai sunt la fiecare 10 metrii cate o terasa uriasa de forma circulara. Panorama de 360 grade este sa ma exprim mai clar, exact precum ceea din avion cu avantajul ca ramane fixa. Cei 17 km. ai lacului Wörtersee de la Klagenfurt la Velden (malul opus) sunt o nimica toata fata de panorama ce se intinde in jurul nostru, orizontul in orice parte te vei uita se termina cu muntii din Italia, Slovenia sau cei de peste 3000 din masivul Höhe Tauern. Coborarea se face in trei moduri de aceasta data: Lift, trepte respectiv topogan. Acesta are o lungime de 120 metrii si odata introdus intr-un fel de sac de pasla pana la brau si ceva aparatori pentru coate distractia poate sa inceapa, mai putin de 30 de secunde esti jos si cu fotografia facuta! proholz.at/kommunalbauten ... nkogel-kaernten

Intrucat vorbim de o constructie noua si foarte spectaculoasa inaugurata in iunie 2013 a ajuns repede in Top 10 cele mai vizitate atractii din Austria la momentul actual!

Costuri; cardul "Nichts" este si aceasta atractie inclusa, fara card costul este de 11€/persoana. Topoganul costa in ambele variante 4€/persoana.

Zona lacurilor din Carinthia as indraznii sa o numesc intr-un fel poate una dintre cele mai complexe din Austria deoarece are cate ceva din toate celelalte landuri la un loc iar din punctul de vedere al atractiilor si a posibilitatilor de recreere este intre primele zece cu siguranta din Austria.

De referinta deasemenea seria de review-uri ale lui Bogdan DSN, precum si ale lui Cristi. Alina, le gasesc foarte utile.

Un singur amanunt as dori sa mai subliniez fiind inca inceput de Mai mult de 50% dintre obiectivele aflate pe card nu erau inca deschise sau erau in perioada de revizie vezi instalatiile pe cablu din 14 doar ceea de pe ghetarul Mölltal era in functiune restul deschid de la 1 iunie pana spre sfarsit de septembrie, cand intra in pauza pentru sezonul de iarna.

Rog webmaster sa insereze pentru intro filmul: youtube... elocvent pentru a descrie aceasta zona.

Vacante placute tuturor!

Trimis de claudiu 71 in 18.05.14 12:11:58
Validat / Publicat: 18.05.14 14:31:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 Statia de urcare spre Gheterul Molltal

[18.05.14 14:28:26]

Excelent & f. f. util articol - a fost bineînţeles selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

Mutat în rubrica "Descoperă Millstatt" (nou-creată pe sait).

amero
[18.05.14 15:53:39]

apreciez rew. foarte bun, util si frumos. da, ai dreptate cardul este extrem de util. acum 2 ani in luna septembrie am stat la un hotel St. Hubertushof/zona Thumersbach/Zell am See si 2 ad+ copii am avut gratie cardului inclus in pretul achitat hotelului f. multe facilitati, plimbare cu vaporasul, intrare gratuita la mina, transport in comun, transport pe cablu, muzee din zona Kaprun si unele restaurante. este intradevar recomandabila achizitionarea unui card. felicitari ptr. rew. si multumiri ptr. informatii.

[18.05.14 17:38:08]

@webmaster: Danke!

O rugaminte, din titlu a papat marmota o litera, s-ar putea adauga?

---------------

Rezolvat.

[18.05.14 17:46:38]

@amero: Lütfen

Reciproca si incantat de interes.

Este intradevar un lucru minunat implementarea acestor card-uri, bine ar fii sa fie si iarna, peste 40 €/zii pentru un skipass este mult pentru o persoana!!

saxonul
[19.05.14 08:59:58]

@claudiu71: Frumoasa vacanta ati avut. Zona e splendida. Pyramidenkogel actual e un re-design al unei constructii mai vechi, din 1968; inainte era mai putin inalt si mai simplu construit, eu l-am vazut prin 2008 si arata ca in poza de sus stanga de aici: derstandard.at/1339639136 ... -Pyramidenkogel

Acum arata mult mai spectaculos, dupa re-construire.

[19.05.14 09:52:55]

@saxonul: salut.

Exact asa este, vechiul turn a fost demolat si in locul lui s-a construit acesta cu structura din lemn dar mai inalt cu 30 metri. Terasele panoramice sunt mult mai mari si mai aerisite. Peisajul spune totul, am facut mai multe foto folosind setarea panoramica, una am inserat-o a iesit cred foarte bine.

dananecula
[19.05.14 17:19:43]

Un review excelent si foarte util, iar despre fotografii... ce pot spune: absolut superbe! Austria e tara de care m-am indragostit acum 2 ani, cand am fost in Kaprun si cu ajutorul cardului Salzburgerland Card am vizitat si am avut o multime de facilitati, reduceri, bonusuri, gratuitati la diferite obiective. Pentru ca nu ne-a fost de-ajuns, anul trecut din nou am optat pentru Austria, zona bailor termale, Bad Gastein, dar n-am stat locului si bineinteles ca am exploatat imprejurimile la maxim. Cred ca Austria este tara cu cele mai mari atractii, atat iarna cat si vara, ce merita vizitata in fiecare an, descoperindu-i fiecare coltisor plin de frumusete !

Multumim pentru asa review exemplar si felicitari din plin, @claudiu71!

[20.05.14 10:38:48]

@claudiu 71: Ciau!

Maxime multumiri pentru calitatea si complexitatea articlolelor si... la cat mai multe!

Legat de Karnten card, inteleg ca este oferit gratuit doar in afara sezonului!?? ... cel putin asta am inteles eu de pe site-ul diverselor locatii de cazare (inclusiv Haus Rosenheim).

Intentionez sa ajung acolo la sfarsitul lunii Iulie si ma intereseaza in mod deosebit acest aspect inainte de a face rezervarea.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

[20.05.14 13:36:36]

Buna Dana.

Sincer multumesc pentru aprecieri.

Despre Austria intr-adevar sunt multe de spus este un loc de care multi se indragostesc. Daca ar avea si iesire la mare ar fii cu siguranta "Number1" asa lasam Franta si Italia sa concureze la titlul de Miss.

Cand vine vorba de organizare, curatenie, pret / calitate sau de multe ori ospitalitate situatia se schimba.

Iti doresc si tie concedii minunate in Austria si pretutindeni pe mai departe.

[20.05.14 14:40:58]

@Doriansky: Buna.

Ma bucura aprecierea ta vis a vis de utilitatea relatarilor.

Kärnten-card este un "bilet de acces" la marea majoritate a atractiilor, obiectivelor turistice din zona la care ne referim.

Aproape toate zonele din Austria au adoptat acest sistem, daca la unele oferta de gratuitati sau reduceti este mai saraca, altele printre care si cardul Kärnten au in program majoritatea intereselor turistice.

Cardurile au fost gandite exact pentru perioada de VARA este daca vrei un all inclusive care atrage clar un numar urias de turisti.

Kärnten card incepe de la Paste pana la sfarsit septembrie!!

Ai pe site-ul oficial toate detaliile.

Eu am instalat pe smartphone app -ul: Karntencard de pe playstore gratuit. Este de un real folos.

Daca iti mai pot fii de ajutor, iti raspund cu placere.

O zii buna.

[20.05.14 15:41:52]

@claudiu 71: Multumesc frumos pentru promptitudine.

Nu perioada de valabilitate a cardului (de la Paste pana in Septembrie si deci mai ales vara) i-mi era neclara ci doar daca locatiile respective (printre care si Haus Rosenheim) i-l ofera GRATUIT indiferent de perioada si numarul de zile pe care-l petreci la ei.

Altfel e clar ca poti sa-l cumperi (pt cate saptamani vrei) si nu te mai intereseaza daca pensiunea respectiva i-l ofera GRATUIT sau nu (eu, spre exemplu, m-am orientat spre Staudacher Hof pentru cazare dar as alege totusi Haus Rosenheim daca mi-ar oferi gratuit cardul si n-ar mai trebui sa platesc cca 70 euro pentru a-l achizitiona - eu + sotia).

Daca ma poti lamuri, raman dator o tuica autohtona sau o bere cand ajung la Wiener Neustadt!

Multumesc anticipat.

[20.05.14 21:05:10]

@Doriansky: Salut, berea din partea casei

Tuica e super dar mare grija la vama, vamesii unguri au pus gand rau"brandului romanesc" o miros de la o posta, confiscarea si o amenda de marimea cardului cca. 40€ chiar si pentru un litru!

Daca alegi zona Millstatt poti vedea exact locatiile care o ofera gratuit aici: kaerntencard.at/en/inclus ... sive-facilities.

Bineinteles poti sa te orientezi si dupa alte locatii care nu ofera cardul dar atunci il cumperi, cca 36€/persoana pentru una saptamana.

Sfatul meu vezi pretul de pe Booking sau similar (Trivago etc) pozitia locatiei este de asemenea foarte importanta si incearca sa scrii un e-mail proprietarului, pretul trebuie sa fie mai Ok, la Rosenheim functioneaza! Inca un Tipp care l-am uitat in cazul ca ajungi acolo mai ales daca esti cu sotia nimic mai romantic decat: millstaettersee.com/en/su ... encounters.html. "stelelor" in amurg merita toata tuica

[21.05.14 08:56:41]

@claudiu 71: Esti piesaaa!

M-ai binedispus de la prima ora... si azi mai e si sarbatoare, deci urmeaza si carmolirea cu colegii Constantini si Elene!

Multumiri si stima maxima!

[21.05.14 14:06:27]

@claudiu_71,

Satisfacţie maximă: să citesc un review despre Austria semnat @claudiu_71. Iar când este vorba despre zona Millstätter See, satisfacţia este cu atât mai mare, mai ales că am petrecut acolo o vacanţă frumoasă acum două veri. Pentru alegerea locului de cazare am oscilat atunci, destul de mult, între Seeboden şi Millstätt, până la urmă am ales Seeboden (ca şi tine) şi nu am greşit. Eu am stat la Hotel Bellevue, care, de asemenea, avea Card Carinthia inclus.

Foarte aproape de Seeboden este Reisseck-Bergbahnen Mölltal (Kolbnitz) , oberkaernten.info/moellta ... seck-bergbahnen, un must′-see′ pentru zona Millstätt. Nu ştiu dacă funicularul "umbla" de 1 Mai, însă pe timpul verii nu trebuie ratat.

Plimbarea cu vaporaşul pe Millstätter See este, de asemenea, de neuitat şi merită toţi banii (iar cu cardul este gratis). Poţi urca şi coborâ oriunde, când vaporaşul trage la mal. Iar imaginile din jur parcă sunt dintr-o carte poştală.

Apropo de satisfacţii maxime: am văzut că voi, austriecii, sunteţi tare mândri de "femeia cu barbă". Nu ştiu cum aţi putut trimite aşa ceva la Eurovision, din cauza "ei" eu am stins televizorul în seara concursului. Aş încerca şi eu "satisfacţia maximă" dacă aş vedea "femeia cu barbă" sărind fără paraşută de pe Pyramidenkogel

[21.05.14 19:20:18]

@motaneata:

De unde le mai scoti, esti un veritabil entertrainer cand vine vorba de buna dispozitie. Ai reusit sa ma bine dispui oricum am avut o zii faina dar pic cu pic se umple paharul

Hai sa o luam de la coada:

Sa stii ca entuziasmul este mic de tot, nici macar presedintele sau cineva de la ministerul culturii nu a avut nici o reactie la "marele triumf". Iar media se plange, la anul Eurovisionul vine aici si costa circa 30milioane. Parintii l-au renegat de mult tatal administreza un gasthaus in Bad Mitterndorf: gasthof-neuwirth.at sper si eu sa fii fost doar o cometa trecatoare aparitia

Asta este soarta poporului acesta are norocul de a da umanitatii celebritati precum: Mozart, Beethoven, sau Ferdinand Porsche si altii precum... mai bine nu le pronuntam numele!

Intr-o seara ne plimbam pe malul lacului si de acolo am mers printr-un parc spre strada principala. pe un delusor se afla hotel Bellevue, chiar te-am pomenit cand l-am vazut.

Noi am stat de la Pizzeria Al Lago inspre lac, strada paralela cu ceea principala.

Am fost sus la ghetarul Mölltal am trecut pe langa Reisseck dar era inchis a deschis abia pe 16 Mai la fel: nationalpark-hohetauern.a ... wertes/View/565. tot din aceeasi data.

Chiar si soseaua spre Weissensee era blocata asa ca ne-am invartit pe langa casa.

Uite ca s-a potrivit cu rima

O zii frumoasa iti doresc!

[21.05.14 19:31:42]

@claudiu 71: Precum poetul, aş vrea şi eu să pot spune că "Locuinta mea de vară/E la ţară... in Austria". Deocamdată, mă mulţumesc cu pozele şi slovele altora.

@motaneata: Domnu'coleg, cred că eşti puţin cam aspru cu austriecii. Ai uitat, se pare, pe cine a trimis Tevereul, anul trecut, la Sovietovizionul ăsta. Eu cred că ai ceva cu nambăroana din anul acesta.

le_maitre
[22.05.14 09:32:03]

@claudiu_71: Klaus... aşa cum ne-ai obişnuit, informaţiile pe care le expui vin la pachet complet, un fel de All Inclusive-Ghid asupra destinaţiei, astfel încât mă-nclin!

Apropos, mă mir că @ariciul meu personal nu a sărit ca arsă la fotografiile cu Muzeul Torturii, n-o fi avut timp de ecouri sau nu a fost atentă la poze, altfel era deja cu booking-ul efectuat pentru zona în cauză

[22.05.14 23:57:58]

@Flaviu: Servus.

Sa parafrazez: "Acolo era sa mor/... de frumos, pe lacul mare

Poetul primaverii readaptat

le_maitre:

Incantat de revedere, eu sunt departe de celebrii "Ghost Hunters" din castelele pragheze sa nu mai spun de cele scotiene.

Incerc sa tin pasul dar e greu

Un Tipp daca va faceti timp am vreo 300 de castele pe aici cu si fara "metode de tortura" cand lasati nordul. va astept sa va prezint "intunecatul apus"

[23.05.14 12:44:42]

@Flaviu:

Da, uitasem ce a "ouat" tevereul acum un an. Cam tot o Conchita, adică ceva cu "bile"... debile.

Dar să revin on topic, în legătură cu "locuinţa ta de vară, pentru o seară". Hai să-ţi vând un pont (sau măcar să ţi-l închiriez): în mijlocul lacului (Millstätter See) este amenajată o mică platformă plutitoare, din lemn, cu o masă şi două scaune. Acolo, în serile de vară, poţi să iei o cină romantică, la lumina stelelor şi a lumânărilor, (da, în mijlocul lacului!), numai tu şi ea! Chelnerul aduce mâncarea şi băutura... cu barca, apoi pleacă, lăsându-i pe îndrăgostiţi să-şi continue jurămintele de iubire. Locul este foarte căutat de tinerii căsătoriţi, mă gândesc că vi s-ar potrivi.

Am vrut să mă înscriu şi eu, dar mi-au zis că locul este pentru cupluri "romantice", nu... "reumatice".

[23.05.14 17:28:31]

@motaneata: Mulţumesc pentru pont dar romantismul se va consuma în trei: eu, ea şi el. El, ăla micu'. La o adică, de romantism nu ducem lipsă nici în Bucureşti, sunt atâtea lacuri minunate, important e să plouă suficient. Da' hai să-ţi spun partea cea mai frumoasă a lucrurilor. Acum, când mă duc la Cluj, parcă aş merge la Viena, parol! Parcă nici nu mă mai omor după plecatul în străinătate... cu excepţia numită Grecia, desigur.

O seară faină să aveţi!

[23.05.14 18:00:52]

@Flaviu:

Oooooo, ce frumos! Să vă trăiască! Ştii cum se spune: "să fie frumos ca mamă'sa, deştept ca tată'su, pontos ca naş'su şi iubitor... de Grecia ca... Motăneaţă!

[23.05.14 18:08:40]

@motaneata:

Mulţumesc mult! Anul ăsta va merge pentru prima oară în Grecia. Sper să îi placă.

Toate cele bune!

amero, claudiu 71, dananecula, Doriansky, Flaviu, le_maitre, motaneata, saxonul