ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
SEP-2013

Aventura indoneziana - partea I Pregatirea circuitului

Nici nu stiu cum sa incep- recunosc, doar am sperat ca in aceasta viata. am sa ajung odata aici! Si sa vizez parea mult)

Ne doream Thailanda de ceva vreme pentru ca citisem foarte mult despre costurile relativ mici, dar mari pentru biletul de avion, cu exceptia celor in promotii, asa ca... am inceput sa urmaresc promotii pentru destinatia Bangkok!

A sosit iunie 2013 si un pret bun pentru BKK cu o companie de cinci stele Qatar! Pret bun, perioada de calatorie perfecta (am ales ianuarie 2014), numai ca soarta a pregatit si altceva -un pret foarte bun, tot cu Qatar pentru Singapore! De aici in Indonezia mai era un pas, si nu am putut rezista!

Vacanta 2013 era septembrie Singapore-Yogyakarta-Bali, si pentru 2014 ianuarie Thailanda! Am lasat pregatirile pentru Thailanda, si le-am inceput pe cele pentru vacanta nesperata din septembrie!

Totul a mers ca pe roate, cu toate ca era pentru prima oara cand plecam pe cont propriu asa de departe de casa (ne-am mai organizat singuri vacantele din Croatia si Muntenegru, dar aici, acasa, in Europa)) si au existat emotii!

Pentru ca biletul de avion era Bucuresti-Singapore, evident ca am lasat timp si pentru a explora SIngapore, o metropola asiatica despre care auzisem ca impresioneaza pe oricine, desi nu e tipic reprezentativa pentru Asia- tot ce s-a spus este adevarat, nu cred ca exista cineva caruia sa nu-i placa Singapore! Noua, clar, ne-a placut foarte mult!

Zborul a fost cu Qatar, cum am mai spus, si a fost minunat, nici nu stii cand trece timpul - zborul a fost cu escala la Doha si primul zbor Buc-Doha a durat 4,5 ore, escala 8 ore (dar noaptea, asa ca am dormit si au trecut repede), iar al doilea zbor Doha-Singapore a durat 7,5 ore, care si ele au trecut relativ repede datorita conditiilor din avion!

Cine a calatorit cu Qatar, stie desigr despre ce vorbesc, si nu as vrea sa plictisesc pe nimeni, vreau doar sa dau cateva detalii pentru a da curaj de calatorit pe durata mai mare si celor care au nevoie!

Clasa economic ofera conditii de 5 stele - scaune cu spatiu suficient si pentru un barbat de 190 cm, filme, muzica, documentare, foarte noi, in limba engleza (si nu numai) ce pot fi vizionate la propriul tau ecran. doua mese foarte bune si indestulatoare, bauturi de tot felul pe toata perioada zborului, patura, perna, set pentru calatorie (periuta dinti, pasta dinti, masca pt ochi, sosete), esti tratat regeste!

In orice aeroport Qatar are multe ghisee, multe persoane care sa te indrume in caz de ajutor, poti lasa bagajul oricand ajungi in aeroport, pe aeroportul din Doha primesti indrumari la fiecare pas astfel incat sa ajungi acolo unde trebuie (cine coboara si ramane la Doha are biletul albastru, cine are escala rapida are bilet portocaliu, iar escala lunga are bilet galben)

Toti oamenii urca in acelasi autobuz (exceptie VIP care merge cu limuzina), aici ti se repeta informatiile din avion cu privire la bilete-culori, unde cobori, si cand se opreste autobuzul exista persoane care iti verifica biletul si nu te lasa sa cobori daca nu esti in locul potrivit (si credeti-ma, am vazut persoane care greseau din diverse motive)

Ajunsi in terminalul potrivit, pentru cei cu escala mare exista o sala la etaj, Oryx lounge se numeste, unde pe baza biletului primesti paturi si niste scaune ceva mai comode decat cele normale, dar nu extrem de confortabile, ai ales daca esti inalt! Daca nu esti, si mai ai si bagaj oe care iti poti sprijini picioarele, poti avea parte de un pui de somn!

Nu e multa liniste, fiind in spatele unei cafenele, dar poti avea parte de un view interesant, prin fata geamurilor uriase trecand avioane la un metru de tine!! Interesant, nu?

De asemenea, e foarte frig, aerul conditionat e setat pe 16 grade si aici se simt rau, dar iti poti lua din cos cate paturi vrei, nimeni nu te intreaba!

E un aeroport extrem de aglomerat, si e foarte interesant sa privesti sutele de oameni, de toate culorile si nationalitatile, fiecare cu portul lui, cu religia lui, cu deschiderea lui catre alti oameni! Mi-a placut mult sa vad asta, spre exemplu- am stat de vorba cu un domn de origine din Sri Lanka, ce traia de 15 ani in SUA, si care isi promova tara natala, povestindu-ne o gramada de lucruri interesante si oferindu-ne o gramada de informatii utile pt o viitoare vacanta, de ce nu?

Revenind la povestea noastra, din Singapore am zburat cu Air Asia in insula Java, mai exact in Yogyakarta, pentru ca ne doream sa vedem cele doua mari temple emblematice pt zona -templul budist Borobudur si cel hindus Prambanan (Air Asia o mare companie low cost din Asia, cu preturi extrem de atractive, si cu avioane noi, si stewardese foarte dragute!

Din Yogya am zburat apoi, tot cu Air Asia in Bali, unde am ramas 4 nopti in Ubud, ca punct de pornire pt explorare insula prin excursii, si 5 nopti inSanur, la ocean pentru relaxare dupa excursii!

Din Ubud in Sanur am ajuns cu masina pe care am inchiriat-o pt explorare insula de acasa, de pe net, din recomandarile scrise de cei care au fost acolo inaintea noastra!

Din Sanur am plecat tot cu Air Asia inapoi in SIngapore, unde am mai ramas 2 nopti inainte de a avea zboul catre casa SIngapore-Bucuresti cu escala la Doha, cu Qatar evident!

Costurile au fost pt transport Buc -Singapore-Buc 512 euro de persoana, Singapore-Yogyakarta 37 euro cu bagaj de cala, (zbor apr 2 ore), Yogya-Bali 30 euro cu bagaj cala, (zbor 1 ora), Bali -Singapore (zbor apr 3,5 ore)

In Bali am avut sofer inchiriat cu masina Toyota, extrem de curtata si ingrijita, soferul vorbea o engleza bunicica, si lucrase in turism la birou, deci stia multe lucruri! Ne-am inteles pt 200 dolari, iar suma a cuprins asteptarea la aeroport in Denpasar -Bali, drumul pana in Ubud apr 1 ora, 3 zile pline de excursii pe insula, unde ne-a fost nu numai sofer, dar si ghid, si fotograf personal! , si drumul din Ubud in Sanur, ultimul loc vizitat!

A meritat toti banii, este parolist, curat, ingrijit, corect, respectuos, a venit cu noi la obiective si ne-a fost ghid, tot drumul am discutat despre tara lui, raspunzandu-ne la toate intrebarile puse, ne-a fost forograf personal si chiar e talentat! Daca aveti nevoie de datele lui, vi le ofer cu mare placere!

Cam asta a fost prima parte a aventurii noastre, voi reveni cu alte review-uri!

Vacante placute!

Trimis de andreea72 in 23.03.14 19:54:07
Validat / Publicat: 23.03.14 21:36:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 3076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cina in avion Qatar airways

[23.03.14 21:35:34]

Mutat în rubrica "Indonezia - pregătiri si primul contact" (nou-creată pe sait)

roth
[24.03.14 08:05:00]

@andreea72 abia astept continuarea, un subiect interesant, bine abordat din cate inteleg eu din rw-ul de deschidere.

Faci acasa munca de planificare/informare insa si parerea unuia care a fost acolo conteaza foarte mult.

Cat mai multe vacante reusite.

TraianS
[24.03.14 09:49:17]

Super preturile de la Air Asia. Ma uitasem si eu fugitiv la ei, dar niciodata nu am dus procesul de rezervare pana la sfarsit ca sa vad costul final. Daca a ramas la 37 de euro, cu bagaj de cala pentru un zbor de 2 ore... ce iti poti dori mai mult? Sa tot zbori cu ei.

Astept si eu cu interes continuarile.

monaserban
[24.03.14 10:39:39]

Buna ziua

felicitari pt vacanta.

Imi puteti spuneti mai exact care a fost perioada. Am incercat sa fac o rezervare pe Air Asia 9 ianuarie (Singapore Bali) - 16 ianuarie si mie imi da 252 SGD = 187 Euro, in nici un caz 37 Euro

monaserban
[24.03.14 10:59:05]

Mai revin cu intrebari.

La ce hotel ati stat in Singapore si cat a costat?

Aceeasi inrebare si pt Bali

andreea72AUTOR REVIEW
[24.03.14 18:22:28]

@monaserban: BUna- perioada a fost in septembrie 2013, dar am luat bileteledin iunie 2013, am si scris in review

le_maitre
[24.03.14 19:42:16]

@andreea72: Iacătă şi un Superbonus pentru o aventură care îmi cam face cu ochiul în sensul de a lectura musai "sequel-ul"! Până aici am doar cuvinte laudative, parol!

braileanu
[23.05.17 15:53:22]

@andreea72:

Buna ziua,

Foarte interesant articolul. M-ar interesa datele de contact pentru șoferul din Bali. Multumesc frumos.

Claudiu

[23.05.17 19:05:07]

@andreea72: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

andreea72AUTOR REVIEW
[23.05.17 19:08:03]

Scuze ,,cumva cred ca pers care cere date tb anuntata, eu am vrut doar sa ajut si m-am grabit cumva, ,,scuze

andreea72, braileanu, le_maitre, monaserban, roth
Alte impresii din această RUBRICĂIndonezia - primul contact: