ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2014
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 12.07.11
    JAN-2014

Thailanda un tinut de vis!!!

Am ajuns in Bangkok in 15.01.2014, impreuna cu trei prietene. Ne-am cazat la hotel Furama Silom 4*, situat in centru orasului, un hotel super primitor, cu camere mari apa calda tot timpu, curateniel si cu o terasa dementiala pe acoperis. Un raport excelent calitate pret: 65 euro/3 nopti cu mic dejun/pers. Dupa ce ne-am cazat am plecat sa exploaram lumea de noapte a Bankok-ului care este tare deosebita cu terase, saloane de masaj (un masaj la picioare=20-25 lei, masaj thai=25-30 lei etc), chioscuri unde gasesesti ce vrei si ce nu vrei la preturi acceptable (chiar bune) NU LUATI SUVENIRURI DIN BANGKOK DACA AJUNGETI SI IN PHUKET PENTRU CA LE GASITI LA PRETURI MULT MAI BUNE!!! am umblat pe atrazi in stanga si in dreapta, de langa hotel (cam la 100m) este statia de tren (skytren) care te duce trei statii mai incolo la mall-ul din centru Silom cu 2,5 lei (la banii lor tai un zero si ajungi la valoarea in banii nostrii)

In Bangkok nu ratati vizita la Palat unde puteti merge cu taxi sau mai bine cu tuk-tuk-ul pret care se negociaza, Piata pe apa, tigru si elefantii-60 lei transport, 100 lei intrare piata pe apa+20 poza de la iesire :), 60 lei plimbarea cu elefantul +10 lei banane (nu merita) +40-60 lei-2,3 poze la iesite+poza cu o maimutica 20 lei+20 lei poza langa puiul de elefant, 800 lei intrare+lapte pt tigru (care era un pui de 6 luni si nu statea fara lapte :) -super tare ca nu era sedat ca cei mari care stau la poze) iar la final cam 2,3 lei/pers la sofer care sta dupa voi in toate aceste locatii pe care le vizitati intr-o zi. Mancati fructe de pe strada cate puteti!!! sunt dementiale!!! mancarea in Bankok cam 60lei/masa depinde si ce mananci :)))

NU INTRATI IN LOCALURI DE NOAPTE PING-PONG SHOW!!! In prima faza va spun ca e gratis sa va uitati, apoi sa intrati ca o bautura costa numai 10 lei iar la sfarsit show-ul costa 100lei/pers PRIVITUL!!! Mai bine nu!! Iin Pucket o sa le vedeti de pe strada si mult mai faine sau... :) mai faini :) !!!

Dupa trei zile in Bangkok am plecat in Phuket, in Patong Beach -care este cea mai populara zona de pe insula!!! Ne-am cazat la hotel Narry 3* la 100m de plaja a fort exact ceea ce ne-am dorit!!! raport calitate pret excelent 390 euro/11nopti ci mic dejun/pers. Camera destul de spatioasa, un pat mare de nici nu te atingi, baie curata cu dus unde era apa calda non-stop. micul dejun nu este extraordinar dar... poti sa mananci!! Va recomand acest hotel daca vreti sa vizitati, sa fiti langa plaja si sa nu platiti mult!!! Este chiar super!!! Dupa ce ne-am cazat am plecat la pas prin statiune sa descoperim imprejurimile. O multitudine de terase (una langa alta), tarabe piata de toate RAI!!! Am mancat la o terasa langa piata cu mancare de toate felurile la preturi... super, de la 8 lei la 28 lei o portie si f buna mancarea. Am vizita:t Phi-Phi island

(unde s-a filmat filmul The Beach cu Leo...) -140lei, James-Bond island (unde s-a filmat filmul Avatar) -120Lei si Similan island-190le,i toate cu barca rapida si cu masa de pranz inclusa. Noi din pacate nu am facut mai multe excursii dar daca aveti posibilitatea faceti cat de multe puteti!!! excursiile sunt... fara cuvinte de frumoase prin plajele lor, vegetatia luxurianta peisajele de vis... !!! Nu va spun mai multe deoarece o sa va las sa va rasfatati pupilele la fata locului si va trageti propriile concluzii extraordinare... NU RATATI EXCURSIILE OPTIONALE!!!

Nu in ultimul rand sa nu ratati showl de travestiti-55 lei+la final 10 lei poza daca vrei sa faci cu una dintre "fete". Nu o sa regretati pentru ca o sa ramaneti frumos impresionati si o sa vedeti un spectacol minunat de "FETE" :)).

Cam atat in mare despre fascinanta, deosebita, minunata si extraordinara Thailanda pe care va recomand din suflet sa nu o ratati daca aveti ocazia sa o vizitati pentru ca nu veti regreta nici un banut si nici o secunda petrecuta acolo!!!

MERGETI SI DESCOPERTI THAILANDA!!!

pret bilet avion Bucuresti-Bangkok - 770 euro-Austrian

pret bilet avion Bangkok-Phuket-110 euro-Asia arlines

cazare Bangkok-65 euro/3 nopti cu MD-Furama Silom 4*

cazare Phuket- 390 euro/11 nopti cu MD-Narry 3*

bani de cheltuiala - 1000$ din care 450 in Bangkok si 400 in Phuket si... 150 am venit cu ei acasa :)

Trimis de raluca gabriela* in 23.03.14 18:21:26
    Validat / Publicat: 23.03.14 20:19:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 4878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca gabriela*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.03.14 18:41:49]

@raluca gabriela, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

cazare Bangkok-65 euro/3 nopti cu MD-Furama Silom4*

cazare Phuket- 390 euro/11 nopti cu MD-Narry 3*

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (review-uri) noi.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

La fel, pentru Bangkok si Phuket, ar fi fost mai potrivit câte un review distinct incadrat fiecare la o rubrică diferită, din aceleasi motive mentionate mai sus. Te rog sa ai in vedere aceste recomandări pe viitor. Reviewul a fost mutat la rubrica generală Descoperă Thailanda.

gabitza76
    [25.03.14 02:34:52]

felicitari pt review si multumim pentru informatiile folositoare. Toata lumea vrea sa stie cat costa, cat costa aia sau cealalta. Super!

catalinmuraru
    [07.04.14 18:45:02]

@raluca gabriela: Buna ziua, am bilete de avion pentru Bangkok in luna noiembrie. Ce imi recomandati la cazare? Bangkok sau Pattaya?

mprofeanu
    [04.11.14 13:09:13]

Buna Raluca,

Foarte bun reviewul tau!

In decembrie 2014 mergem in Patong. Poti sa-mi spui de ce ai ales excursiile doar cu speed boat si nu si cu big boat?

Se poate face excursie de o zi in insulele Similan pentru ca sunt cam departe?

monaserban
    [03.11.15 11:59:04]

@raluca gabriela - Buna Raluca

am o intrebare. Si eu as vrea sa plec intre 17-31 martie 2016, la fel Bangkok si Phuket. ai putea sa imi spui cum a fost vremea? a plouat sau cat de cald a fost?

catalinmuraru, gabitza76, monaserban, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: