ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2009
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    FEB-1999

Foarte nemulțumit

Magie in Gambia

"African sunset / Mo'Horizons"

Pe vremea când călătorisem cu rucsacul în spate prin Africa de Vest în căutarea vieţii exotice, a locurilor de cult negru şi a magiei (auzisem că în Africa de Vest se mai practică şi acum “Voodoo”) încă nu existau aparate de fotografiat digitale. Luasem cu noi un aparat vechi, destul de mare şi greoi pe care nu-l puteai ascunde ca şi pe aparatele moderne de acum, uşor în buzunarul de la piept al tricoului. Hotelul la care ne-am cazat în Banjul este cel mai cunoscut din oraş, mai bine zis este singurul hotel accesibil turiştilor. Hotelul se numeşte Carlton şi eu am sunat deja înainte de a pleca pentru a rezerva o cameră. Reţeaua de Hoteluri “Ritz Carlton” fiind pentru mine una dintre cele mai renumite din lume cu hoteluri de foarte bună calitate. Dar din păcate uitasem în ce ţară voiam să călătorim.

Gambia este una dintre cele mai sărace ţări ale lumii ocupând unul dintre ultimele 10 locuri la venitul pe cap de om. Am ajuns dimineaţă după o noapte nedormită în avion, suntem obosiţi şi prăfuiţi după un drum îndelungat cu autobusul şi prima impresie este catastrofală. Acesta nu poate fi hotelul la care am făcut rezervarea... nici vorbă de Ritz, o intrare mică, un coridor murdar, nişte cerşetori în faţa uşii. La recepţie nu suntem aşteptaţi cu un “wellcome cocktail” cum credeam eu. O femeie grasă şi unsuroasă pe mâini ne dă o cheie şi ne arată drumul spre scări. Lift nu avem şi treptele sunt acoperite cu un covor roşu murdar la fel de unsuros ca şi mâinile recepţionistei. Mi-e teamă să deschid uşa camerei şi într-adevăr camera este mică cu un pat în mijlocul ei şi cu o gaură în perete unde a fost cândva un aparat de aer condiţionat. Şi patul este nefăcut! Observ cu neplăcere că persoana care dormise înaintea noastră în această cameră nu s-a descălţat de pantofi, aşa că toată pătura este murdară cu noroi uscat. Cobor din nou la recepţie dezamăgită şi revoltată şi îi fac cunoscut recepţionistei că într-o astfel de cameră nu doresc sa înnoptez. Îşi cere mii de scuze, am ajuns prea devreme, să aşteptăm încă câteva minute…şi îmi promite să cureţe camera cât se poate de repede. Este doar pentru o noapte îmi spun şi înghit găluşca care mi s-a format în gât.

Nedorind să aşteptăm în incinta hotelului hotărâm să vizităm puţin oraşul. Sărăcia care ne înconjoară mă îngrozeşte. Nici vorbă de locurile misterioase pe care mă aşteptam să le descopăr, doar praf şi mizerie. Cartierul prin care trecem se numeşte "half die" din cauză că jumate din populaţie a fost ucisă de ultima epidemie de holeră…hm, au trecut mai mulţi ani de atunci şi totuşi îmi trece un fior neplăcut prin spate!

Ne îndreptăm spre piaţa centrală pentru a vedea ce se vinde. Facem între timp poze prin cartier şi cu oamenii de pe străzi. Legume, ceapă, fasole, portocale, şi multe multe suluri de pânze colorate cu motive mari şi culori stridente. Atmosfera este deosebită, culorile şi mirosurile mă ameţesc. Şi dintr-o dată observăm că din neatenţie am pierdut aparatul de fotografiat. Probabil l-am uitat pe masa unei tarabe unde cumpărasem nişte portocale. Nu se poate…chiar în prima zi…ce ghinion…ne întoarcem într-un suflet înapoi dar nici urmă de aparatul nostru de fotografiat. Întrebăm disperaţi în stânga şi în dreapta. Un domn îmbrăcat mai bine ne informează ca există un birou de piaţă unde putem întreba. Dar din păcate nici supraveghetorul de piaţă nu are nici o idee unde se poate afla aparatul nostru de fotografiat. Într-un târziu am renunţat de a mai întreba şi căuta şi ne-am îndreptat trişti către camera hotelului nostru.

Urc scările cu un sentiment ciudat, neplăcut, parcă tot concediul nu mai are nici un sens…deschid uşa camerei, camera în care intrăm acum este curată, patul acoperit cu haine de pat colorate, un prosop alb şi o bucată de săpun parfumat sunt puse ordonat peste cearceaf…şi lângă ele…aparatul meu de fotografiat…

Trimis de Pami* in 23.10.09 16:03:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri]. A mai fost în/la: Kenia, Senegal

VIZUALIZĂRI: 7249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 padure de palmieri

cristi_an3000
    [23.10.09 16:11:04]

happy ending story

daca ai avea si niste poze de-alea vechi pe care sa le scanezi si sa ni le arati si noua ar fi super!

Ilie Nicolae
    [23.10.09 19:12:08]

da...da....pune poze si spune-ne si cand era vremea aia cand calatoreai....

indiralisa_26
    [23.10.09 22:21:12]

de curiozitate, intreb ....de ce ai ales tocmai tara asta s-o vizitezi?

Alex_Macedo
    [23.10.09 22:58:05]

... daca la "supraveghetorul" de piatza, ati intrebat, sigur v-ar fi spus ca: trenul pleaca din gara la Sinaia de la peronu' unu... adica... singuru'!!!

Noi, mioriticii ne miram de nemtzi ca se duc la biroul de informatzii, primind nimik!!... asa si voi!!

Fara suparare, va admir ca ati ajuns in Gambia care trebuie asimilata dand la o parte saracia!!... privitzi minunatzia ca tzara, nu ca situatzie!! Gambia este ceva de privit... nu are legatura cu un prosop pe care s-a sters toata receptzia!!

Traitzi momentul, oameni buni!!... nu stitzi daca se va repeta!!

Cu respect!

Pe... oricand!!

Pami*AUTOR REVIEW
    [24.10.09 11:52:03]

Multumesc in primul rand pentru multele ecouri...

Am sa pun mai multe poze si poate scriu mai mult despre cele 2 saptamani in Africa de Vest (Gambia si Senegal) pt. ca observ ca va intereseaza; -).

De ce aceasta tara? Sunt interesata sa descopar cat mai multe culturi - cu cat mai exotice cu atat mai bine (copilaria mea am petrecut-o visand sa pot face candva inconjurul lumii). Si de 20 de ani "lucrez" la implinirea acestui vis.

Imi organizez calatoriile individual pt. ca sunt de parere ca doar asa poti descoperi cu adevarat tainele unei tari. Si de multe ori hotarasc doar cu cateva saptamani inainte unde imi voi petrece urmatorul concediu, de multe ori depinzand de ofertele de zbor ce le gasesc... Iar in 1999 se gaseau bilete de avion spre Gambia foarte ieftine...

[24.10.09 12:42:29]

Adaugat GAMBIA ca sectiune distincta pe site (plus o harta a regiunii -- ce traseu neobisnuit au granitele acestei tari!); mutat impresiile in pagina zonei BANJUL (am inteles ca acolo ati fost).

Creat, deasemenea, rubrica distincta pentru SENEGAL -- inclusiv o pagina de calatorie, "Descopera Senegalul"

Pami*AUTOR REVIEW
    [24.10.09 16:05:51]

Multumesc webmaster!

Uite ca va trimit deja un link pentru muzica specifica Senegalului - pe vremea cand am fost acolo se canta la fiecare colt de strada. merita sa fie ascultata. chiar daca concediul meu este deja cu 10 ani in urma imi aduc cu placere aminte de aventura ce am petrecut-o pe aceste meleaguri - textul despre Senegal trebuie insa sa-l compun si din pacate nu va fi deloc distractiv - voi scrie probabil despre insula Goreé, de unde fusesera deportati sclavii africii inspre america (va aduceti aminte de filmul Kunta Kinte? Radacini)

vali1967
    [07.12.09 20:21:22]

Cum ai obtinut viza de intrare? Pe un site englezesc vad ca poti sa o obtii din Banjul daca te prezinti in 48 de ore de la intrarea in tara.Multumesc Vali1967

Diaura*
    [06.10.10 20:40:35]

Si totusi... ceva voodoo ai gasit? Macar o mica vrajitoare... sa faca ceva bun pentru tine?

Glumesc; Nu conteaza ce vant te-a adus acolo, dar setea ta de cultura merita tot repectul.

hsecka
    [13.08.11 20:07:44]

viza de gambia am primit-o la ambasada gambiei de la bruxelles, 50 de euro si doua poze.

eu merg iarasi in toamna asta. zbor bruxelles - madrid - dakar sau bxelles - casablanca - dakar.

apoi, taxi dakar - banjul cu schimb la granita si ferry-boat intre banjul si barra. apoi alt taxi pana la serrekunda.

braileanu
    [13.05.13 16:22:03]

@Pami: Se pare ca link-ul catre muzica Senegalului nu mai este activ. Pacat! Mi-ar fi placut sa retraiesc momentele extraordinare petrecute acolo!

Rodel
    [01.05.17 21:56:20]

Eu abia acum am citit review-ul (în 2009 nu știam că există AFA) și mi-a plăcut. Africa rămâne o tentație pentru mine, dar una intangibilă. Așa că mă bucur să citesc impresii despre aceată destinație.

Alex_Macedo, braileanu, Diaura*, hsecka, Ilie Nicolae, Pami*, Rodel, vali1967