ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2014

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Ne-am simtit bine!

Hello tuturor,

Pt sarbatorile de iarna 2103, mai precis de Revelion, am ales sa le petrecem undeva la cald, asa ca am ales frumoasa Gran Canaria, la hotel Cala Blanca din Taurito, zona Puerto Mogan. Zona e f frumoasa, drumul pana la hotel a fost perfect, doar autostrada, indicatoare, n-ai cum sa te pierzi. Un pic intrarea la hotel am ratat-o initial t ca practice sunt 2 drumuri, unul care incnjoara muntele dar care nu are nico intrare in hotel si unul mai sus pe partea celalata a hotelului.

Desi am avut cateva neintelegeri la hotel pt ca nu ne-au dat chiar ce cerusem in urma cu 3 luni, pana la urma ne-am simtit bine. Pretul insa nu reflecta in totalitate serviciile oferite.

De ex noi am cerut un studio, la un etaj superior si pat dublu (nu twin, lipite). Cand am ajuns ne-au oferit etajul 2 decat si un apartament cu living si dormitor si cu paturi SEPARATE, total separate. Stupoare! Pt etaj ne-au justificat ca e suficient de sus... ma rog... as fi vrut mult mai sus pt priveliste dar am avut view destul de ok pana la urma, si ca de la 4 la 6 sunt rezervate doar pt membrii clubului. Asa am aflat ca acest hotel e club, nu scrie pe site si nici nu ne-a spus nimeni. Nu au fost f receptivi cu privire la cererile noastre, au admis ca nu au vazut cererile si ca e vina lor dar mai mult de atat nu pot face. In final ne-au unit paturile dar mereu aveam o gaura la mijloc, necomfortabila...

Partenerul meu a mai avut o cerere pe care a cerut-o intr-un mail, mail care nu a fost vazut de nimeni. A cerut flori si vin in camera ca si surpriza pt mine. Normal ca nu era nimic. I-a intrebat, au zis ca n-au vazut mailul si la final ne-au intrebat: deci, mai vreti florile si vinu' pana la urma ? Am raspuns usor enervati: nu, nu mai vrem nimic....

Apartamentul arata ok, mobila interesanta dar un pic cu aer vechi, bucataria era complet utilata si mobilata, chiar gaseai orice in ea, aparatura, masina de spalat vase, multe farfurii si tacamuri, pana si tirbuson, plita...

Baia era urata rau, se vedea ca e veche, nu am gasit nici macar un sapunel din ala mic mic..., pe WC nu erau puse acele benzi car indica ca a fost facuta dezinfectarea. Punctul forte al baii a fost ca venea apa calda f repede si era f firebinte. Prosoapele aratau ok.

Dormitorul micut, abia aveai loc sa te misti in el, in dulap nu prea aveai loc de haine, dar mai era un dulap in living.

Era dotat si cu masina de calcat si masa de calcat, safe. TV, DVD.

Paturile erau f comode daca ar fi fost si duble ar fi fost perfect dar receptionerul ne-a spus ca in canaria nu exista asa ceva :)))))

Balconul era f mare, cu masa si scaune, cu 2 sezlonguri si umbrela.

Per total apartamentul arata ok. Curatenie au facut doar 1 data si au schimbat doar 1 data lenjeria si prosoape.

La receptie nu mi-a placut prea tare personalul pt ca nu erau receptivi, se miscau f greu. Am gasit decat unul singur care a fost dragut si ne-a indrumat catre diverse locuri.

Piscina era incalzita mereu, o placere!!! Restaurantul micut dar mancarea nu era cine stie ce si f scumpa. Engleza cam lasa de dorit printre angajati si nu numai... ceea ce m-a mirat intr-o asa statiune full de turisti. Unii abia intelegeau si cand cereai paine. Micul dejun servit doar 1 data a fost f prost. Aveau doar 2 feluri: englezesc si inca unul. Cel englezesc avea 2 oua, fasole ca iahnie, un carnat oribil la gust si 2 fasii de bacon prajit si o bucatica de paine. Nu au branza acolo :)))) Celalalt era compus din 2 sandvisuri cam mici.

La bar nu prea aveai ce sa comanzi, Cocktail-urile erau de proasta calitate. Dar iti ramanea berea si un suc proaspat de portocale;)

Wi-Fi-ul era gratuit doar in zona publica dar la piscina mergea fff greu. Trebuia intai sa te conectezi la receptive si apoi sa pleci in alta parte. Se pierdea semnalul f repede. Ce nu mi-a placut era ca desi era gratis acolo, iti dadeau acces printr-un cod si nu puteai sa te conectezi decat pe un singur device/camera :((

Aveau si 2 lifturi externe din sticla cu o priveliste f frumoasa catre mare si catre hotelurile din Taurito. Seara era f frumos, zeci de luminite pe stanci :)

Nu exista o plaja aproape, trebuie sa mergi in Taurito sau in Puerto Mogan, numai cu o masina sau catre Puerto Rico, Maspalomas etc...

As recomanda acest hotel chiar si cu aceste minusuri doar sa va luati masuri dinainte ca e ceea ce cautati. Pretul mi s-a parut cam mare in final pt ce am gasit...

Am sa revin si cu poze.

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de Delphinash in 10.01.14 15:52:21
Validat / Publicat: 10.01.14 17:28:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Taurito, Puerto Mogan, regiunea Puerto Rico

VIZUALIZĂRI: 3333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

nicole33
    [10.01.14 19:08:44]

@Delphinash:

Poți să-mi spui cât a costat doar avionul?

Mulțumesc

[10.01.14 20:37:49]

@nicole33: cam greu de zis pt ca am luat pachet cu tot cu avion dar la un calcul cred ca in jur de 1000 de euro dar am sa caut prin mailuri si iti mai spun. Noi am folosit asa: blueair Buc - madrid, apoi air europa madrid - las palmas.

Andox
    [10.01.14 22:08:04]

Sincer la cate probleme si nemultumiri ai avut, chiar nu stiu de ce recomanzi hotelul.

[10.01.14 22:52:10]

@Andox: am zis ca in ciuda unor minusuri il recomand totusi daca nu gasiti altceva mai ieftin... nu a fost f rau, doar mici neintelegeri si un pret cam mare. In final m-am simtit ok, nu as putea sa fiu nedreapta si sa spun nu va duceti acolo ca e oribil, nu... e ok cu mici exceptii. Un hotel la care as merge e Costa meloneras in meloneras... ala da! il recomand chiar si daca nu am stat in el.

Michaell
    [11.01.14 20:13:58]

@Delphinash: imi poti spune te rog cum a fost vremea in momentul cand ati fost voi acolo, deci in plina iarna. cum sunt temperaturile? se poate sta la plaja? multumesc.

[11.01.14 20:54:01]

@Michaell: vremea a fost f frumoasa, intr-o singura dupa amiaza a plouat asa din senin vreo jumatate de ora apoi au fost numai zile cu soare. Tempretaurile variau intre 21 si 27 de grade in functie de ora sau zona. Dar pe la 11.30 erau deja 22-23 de obicei.

Am facut plaja in fiecare zi, unii faceau si baie dar mie mi s-a parut oceanul extrem de rece si valuri mai in fiecare zi cu interzicerea intratului in apa in unele zile. In schimb era vant... puternic care facea sa fie un pic racoare la umbra. Seara mie imi era f frig in zona maspaolas, puerto rico. Tot timpul a batut vantul acolo si ma imbracam ca de toamna si tot frig imi era, in schimb erau oameni in tricou. Depinde...

In Tauriot unde am stat noi nu era vant deloc nici ziua nici seara si cand ajungeam inpoi seara la hotel imi era cald.

Delphinash, Michaell, nicole33