ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2013
ÎNSCRIS: 13.12.13
AUG-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 13ani

Un sejur de exceptie!

Am fost la Hotel Elena in august 2013 si pot sa recomanda cu cea mai mare incredere tuturor oamenilor care ar dori sa mearga la acest hotel!

Am ajuns pe la 10:30-11:00 seara la hotel din cauza unor probleme familiale. Cand am ajuns cazarea s-a facut in 5 minute si ni s-a dat o camera la etajul 2 cu vedere la mare, nu la piscina, cu frigider, cu aer conditionat, cu balcon in care se aflau 2 scaune si o masuta+ TV cu cablu (posturile TV erau majoritatea bulagaresti si cateva turcesti; exista doar PRO TV International de la romani) -in camera. In parcarea hotelului bineinteles ca la ora aceea nu era niciun loc liber asa ca masina a fost parcata ceva mai incolo la indrumarile unui baiat de la hotel.

Cand am intrat in camera, Spre surprinderea noastra, am gasit pe birou, farfurii cu mancare si desert pentru toti, deoarece cina se terminase la ora 21:30. Am controlat camera, bineinteles si a fost impecabila, nimic de reprosat, nu ca in Romania unde trebuia sa schimbam 2-3 camere pana gaseam una acceptabila! Noaptea nu a fost galagie, am dormit perfect!

Dimineata la micul dejun gaseai tot ce puteai pofti in acel moment: de la cele mai simple cereale cu lapte si oua fierte, mezeluri, branzeturi, pana la clatite si 3 tipuri de omblete diferite. Existau deasemenea si vreo 4 feluri de prajituri+ 2 tipuri de compot+ 2 tipuri de creme (de vanilie si capsuni-pt. prajituri) + fructe proaspete (portocale, pepene rosu si galben, mere, pere, grapefruit etc.). Ca sucuri existau la doazatoare: de capsuni (cred) sau de portocale, sau la barul din interiorul restaurantului era: Mirinda-portocale si lamaie, Pepsi, Sprite (7 up). exista vreo 2 sau 3 automate de cafea, unul sau doua de ceai si un automat de apa rece sau calda.

La pranz vreo 3 tipuri de ciorbe+supa crema+crutoane. Pentru felul doi, erau o multime de varietati: de la simplii carofi prajiti pana la cele mai sofisticate fripturi care nu leam mai vazut in viata mea (de pui, porc, vita si peste). Ca salate erau vreo 6 varietati diferite. Asa ca oricat de pretentios ai fi, tot s-ar gasi macar un fel de mancare sa te multumeasca. Mesele erau ori in interiorul restaurantului, ori pe terasa (se putea gasi loc cu usurinta). Farfuriile si tacamurile era prezente non-stop, cand se terminau, erau foarte rapid inlocuite, la fel ca si felurile de mancare. La cina, aceleasi bauturi, dar feluri de mancare diferite si salate diferite. Nici deserturile nici felurile de mancare nu se repetau zilnic sau poate la 3-4 zile decat.

Intre mese, barurile din holul receptiei si de la piscina erau permanent dechise, putand sa iti comanzi tot felul de bauturi raucoritoare sau calde (cafea, ciocolata calda) la orice ora. La piscina, se afla un frigider plin cu gustari reci (fructe+prajituri) si un minigratar in care se pastrau calzi carnati si mici. Apa de la piscina foarte curanta, nu plina de clor, cum spuneau altii, nimic de reprosat, se gaseau sezlonguri la orice ora. Apa din piscina pentru adulti avea 1,60 m iar cea de la copii era undeva peste genunchi (pana intr-un metru inaltime) si era permisa intrarea cu colac sau saltea sau jucarii de apa.

Plaja era plina de sezlonguri, dar cu putin bunavointa se putea gasi un loc unde sa-ti intinzi cearsaful. Exista mereu un salvamar la post care chiar isi facea treaba, spre deosebire de ce este in Romania. Apa NU se adancea brusc si nici NU avea pietre. Distanta de la hotel pana la plaja nu era foarte mare, in 10 minute se putea parcurge drumul si NU erau asa de multe scari cum sunt prezentate in alte comentarii, ci era doar un set de scari, nu mai mare ca al unui set de scari dintr-un bloc de la parter pana la etajul 1.

In camera ni se facea curat zilnic (dat cu aspiratorul, spalat pe jos prin baie) iar la 2 zile ni se schimbau prosoapele si ni se aducea hartie igienica. Asternuturile erau schimbate cam la 3-4 zile. Apa calda venea imediat la orice ora, cele 2 lifturi aflate in capatul holului receptiei erau noi, incapand vreo 5-6 persoane in ele. Exista si un fel de mezanin, deasupra receptiei in care se afla un bar si un televizor (o plasma cu telecomanda) multe canapele, unde exista retea WI-FI gratuita.

La piscina exista zilnic o echipa de animatie foarmata din 2 fete si un baiat care aveau programe fixe de animare a clientilor. Pe la ora 4 incepea muzica la pascina si se dansau cateva dansuri foarte amuzante, apoi una dintre fete facea aerobic cu oricine dorea in piscina. Cealalta fata se asigura de amuzamentul copiilor mici: se juca cu ei tot felul de jocuri in piscina (trenuletul etc.) si se organizau deasemenea jocuri cu mingea in apa (pentru barbati) cred ca ceva gen fotbal in apa, la care se aduceau si porti speciale, exact ca la fotbal, doar ca erau mult mai mici.

Hotelul nu e la mare distanta de centrul statiunii, la care se ajunge mergand pe o faleza plina cu buticuri, alimentare, marketuri etc., destul de aglomerata. Se gasesc tot felul de suveniruri, care chiar nu erau prea scumpe, la tot pasul gaseai Exchange-uri, unde puteai sa schimbi leii in leva.

La inceput am fost speriata cand am citit comentariile lasate de altii, dar nu trebuie sa credeti tot ce se scrie, unele chiar sunt exagerari. Personalul hotelului a fost foarte amabil cu noi, chiar daca eram romani (la holtel mai erau si rusi si germani), la masa era o varietate imensa, deci aveai de unde alege si la bar exista o lista intreaga de cockteluri, preparate pe loc etc.

Am fost si in Romania la hoteluri de 4 stele, dar conditiile erau la jumatate fata de Bulgaria.

A fost un concediu exceptional, am fost multumita pana peste asteptari, recomand hotelul oricui, si pot spune ca m-as mai intoarce oricand aici daca as avea ocazia, fara nicio ezitare!

Rog cititorii acestui site sa nu se lase pacaliti de comentariile anterioare si sa nu isi anuleze concediul doar pe baza unor exagerari voite. Credeti-ma, nu aveti de ce sa va faceti griji!!! Luati-va bani doar pentru suveniruri, parcare (undeva aproape de hotel) eventual sezlonguri pe plaja, caci in rest totlul este gratis de la bun inceput (mancare, piscina, bauturi, gustari, animatie etc.) !!!

Cu siguranta acest sejur in Bulgaria, desi am fost prima oara, a fost cel mai frumos din toata viata mea!!!

Sper ca aceasta postare a mea sa va ajute sa luati decizia cea buna, si repet: nu va lasati pacaliti de exagerarile altora, hotelul si conditiile lui sunt de exceptie!!!

Trimis de Stoica Ramona in 13.12.13 12:12:35
Validat / Publicat: 13.12.13 15:00:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stoica Ramona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din roata din centrul statiunii.

[13.12.13 12:47:01]

@Stoica Ramona: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Setul de impresii şi recomandări aparţinând unui autor sub 16 ani, va fi publicat, cf cutumei, fără note. Notele vor fi restaurate după mutarea în secţiunea sau categoria AmfostAcolo jr., preconizată a fi înfiinţată în viitor pe sait.

• Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: