ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2013
DIN: BOTOȘANI
ÎNSCRIS: 31.07.12
JUL-2013

Pensiunea Lucinel II, voi reveni cu plăcere

Am descoperit primele informații despre pensiune pe AFA în timp ce îmi documentam călătoria din această vară.

Am luat legătura cu cei de acolo și, spre încântarea mea, după un dialog rapid, coerent și politicos am rezervat o cameră triplă în noua pensiune. Pentru că am mai văzut dubii în comentarii trebuie menționat că e vorba de o locație cu totul nouă, diferită de pensiunea originală pe care eu de altfel nici nu am văzut-o.

Odată cu rezervarea am primit toate reperele de acces la pensiune precum și un număr de telefon românesc unde să anunți sosirea în timp real.

Totul funcționează pe încredere nefiind nevoie de avans sau garantarea cu cardul. Seriozitatea gazdei obligă la seriozitatea turistului.

Nu pot să vă relatez despre vechea clădire că nici nu știu unde este dar o să vă povestesc despre cea în care am stat eu.

Localizată în mica localitate Maria Ellend are coordonatele de GPS: Maria Ellend, Alte Post Strasse nr. 18,2402.

ATENȚIE: Pensiunea este situată la nr. 10 care nu există pe hărțile GPS fiind inaugurată în urmă cu câteva luni într-o zonă de extindere a localității.

Pentru a vă ajuta vă pot da câteva indicații suplimentare:

Indiferent din ce direcție veniți (Viena sau Budapesta) din A4 ieșiți pe ieșirea nr. 19 Fischamend, virați dreapta imediat după ce terminați de rulat pe breteaua de ieșire, iar după 4,1 Km ajungeți în Maria Ellend.

Rulați spre centru comunei până când, pe dreapta veți vedea biserica. Imediat după aceasta este o intersecție semaforizată la care virați stânga. Traversați prima stradă și imediat ajungeți în cea de-a doua, Alte Post Strasse. Aici virați dreapta și la cca 150 metri pe partea dreapta este pensiunea cu nr. 10 vizibil pe gardul proprietății.

Pensiunea are parcarea proprie, cam mică dar de regulă ajunge pentru musafirii existenți. Dacă se adună totuși mai mulți este posibilă parcarea pe străduța din față, fără nici un risc.

Pentru a analiza oportunitatea unei astfel de alegeri, pe lângă preț, amabilitate și altele pe care cred că le voi surprinde în continuare vă prezint câteva repere:

Vienna, centru 28,5 Km;

Vienna, Prater 27,4 Km;

Aeroportul Fischamend 12,1 Km;

McArthurGlen Designer Outlet Parndorf 30,2 Km.

Micuța localitate este situată pe un braț al Dunării având amenajat un minunat parc de plimbare, alergare sau excursii cu bicicleta (asta dacă nu vă năvălesc țânțarii). Dacă micile și enervantele insecte vă deranjează puteți alerga, plimba sau cicla pe drumul de câmp, asfaltat, ce unește Maria Ellend de următoarea localitate Neuhaslau.

Localitatea dispune de mai multe terenuri de sport pentru fotbal și tenis de câmp (ambele cu nocturnă), sală polivalentă, casă de cultură, un centru comercial și câteva restaurante.

În ceea ce privește serviciile oferite de pensiune: fără reproș. Deși am ajuns târziu am fost așteptat de un tânăr conațional amabil, îndatoritor și răbdător (salutare dl. Nicu). Acesta ne-a ajutat cu bagajele, cu cazarea dar a fost de un real ajutor și pentru potolirea setei noastre de la drum (mai ales a mea, de o berică rece).

Ne-am cazat într-o cameră mare, mirosind a nou, impecabilă în curățenie. Am remarcat că sunt 10 camere toate cu baie proprie și atent amenajate.

Întreaga pensiune de altfel sclipea de curățenie și este plăcut amenajată. Televizorul LCD din cameră și living furnizează canale românești pentru a nu pierde contactul cu țara după cum și internetul gratuit peste tot în locație e de asemenea de ajutor.

Micul dejun se servește începând cu ora 08,00 în acest frumos living și este bogat și gustos, întrecând cu mult ce am întâlnit la locații cu mai mult moft din Europa. Nu am observat o limită de timp în servire gazda asigurându-se că fiecare musafir a mâncat de dimineață.

În plus, pentru că la plecare am plecat înainte de ora de servire a micului dejun gazda noastră l-a transformat în pachet pe care l-am putut mânca mai târziu.

La parter este o mică bucătărie complet utilată unde puteți să vă preparați singuri ceva de mâncare putând de asemenea să păstrați la rece în frigiderul de acolo.

Amfitrionii noștri amabili s-au oferit să ne acorde consultanță și informații turistice despre Viena, trasee dorite sau recomandate, locuri de parcare gratuită, restaurante etc. dar pentru că noi nu eram la prima aventură vieneză am declinat oferta.

În ceea ce privește tariful acesta categoric reflectă calitatea serviciilor oferite existând și o ofertă de fidelizare: 5% reducere la o viitoare cazare iar prietenii veniți cu dvs. beneficiază de aceiași reducere.

În concluzie, recomand cu căldură să apelați la serviciile acestei pensiuni (Bravo dle Lucian).

Trimis de unq in 28.11.13 19:46:29
Validat / Publicat: 29.11.13 09:31:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Igls, Graz, Innsbruk, Salzburg

VIZUALIZĂRI: 2816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Pensiunea Lucinel II, la doi pași de Viena

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel 2: