ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2013
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
OCT-2013

Rena Hotel, un loc primitor

Fericita alegere cand am hotarat ca noaptea intermediara sa o petrecem la Rena!

Din mai multe motive:

Desi zona era aceeasi ca si in anii precedenti, adica Kucukkuyu, de data aceasta nu am mai ales Motel Aydin (actualmente hotel Cetinkaya), un hotel foarte bun dealtfel, doar pt ca ochisem Rena de aprox. 3 ani si mereu s-a nimerit altceva.

Fiind un hotel de pe lista mea, bucurie maxima cand la formularul nostru de rezervare raspunsul a fost "oferta speciala" la 99 lire/cam. dbl., adica 38/E/ cu D. P.

Cum sa ratezi asa ceva mai ales ca hotelul arata al naibii de bine vazut si la dus si la intors doar pe exterior insa credeti-ma ca surpriza a fost maxima cand am vazut partea dinspre mare, piscina, gradina...

Pecasem "10 din Vaslui"... asa si cu noi! Plecasem 20/pers. din Eforie insa intoarcerea s-a facut in 3 etape si grupe, toti cazandu-ne la Rena doar ca in perioade diferite.

Opt familii din 10 au avut sansa sa beneficieze de mult soare, asadar au profitat la maxim de piscina si mare, ajungand la Kucukkuyu undeva pe la orele pranzului, ei venind de la Kusadasi pe 25 sept.

Noi, am ales anul acesta sa prelungim vacanta cu inca 7 nopti, la Marmaris, asta ca sa nu mai zica cineva ca sunt legata doar de hotel Surtel din Kusadasi, chiar daca adevarul este acesta recunosc, dar iata ca am putut sa ma "dezleg"

Intoarcerea noastra a fost pe 02/oct. dupa o furtuna cum rar m-ia fost dat sa vad, pe ploaie si vant puternic, cu totii fiind nerabdatori sa ajungem la Rena.

Check-in, in 5min., rezervarea tremurand in mana mea de frig, deh... veneam de la 38* iar la Kucukkuyu nu erau mai mult de 15*, ca sa nu mai vorbesc de tremuratul din Vama Veche unde ne asteptau 6*. (a se intelege, grade pt ca nu gasesc semnu').

Am primit cheile camerelor, ambele la etajul 2, ambele cu vedere superba spre mare, piscina si gradina si ambele camere... incalzite! Probabil ca era centralizata incalzirea insa in hotel mai erau doar 3-4 cam ocupate.

Camera

Curata, parchet, mobilier bun, lcd., balcon cu o masuta si doua scaune din plastic, iar patul unul f confortabil. Intr-un cuvant o camera primitoare.

Baia

Cu toate cele necesare, gel dus, sapun, prosoape impecabile, inclusiv cel de picioare, pana si pachetel cu betisoare pt urechi.

Ce m-a surprins a fost faptul ca desi ne balacisem si aruncasem apa cu sapun pe geamul cabinei de dus (inevitabil) totusi dimineata nu ramasesera acele dare pe geam (calcar). Ori astia n-au calcar in apa, ori au dat pe geam cu vreo solutie speciala...

Restaurantul

Avand demi-pensiune, am fost anuntati ca vom servi cina la ora 19 si cum timp mai era, am hotarat sa mergem in micul targ, aprox. 2,5km.

Am scos masina din parcare si am oprit la toate cele 3 super-market-uri, Sok, Bim si unul nou langa fostul Tansas de langa statia peco, care anul acesta l-am gasit inchis! Ultimele cumparaturi... dulciuri, ulei de masline (la Sok, 2l era 12,5tl), apa, sucuri si tigari!

Magazinele de imbracaminte, usor "prafuite" parca eram in magazin universal de pe vremuri. La terasele ceainariilor localnicii jucau table, ridicandu-si privirile spre ciudatii, care eram noi, zgribuliti ca deh... am dat o tura si pe malul marii sa revedem faleza. In masina si inapoi la Rena unde ne astepta cina, servita de un ospatar tare amabil (am aflat ulterior ca primul grup a avut bufet) insa cum numarul turistilor nu depasea 10, se explica...

O supa crema (nu stiu de care) dar f buna si f fierbinte a fost inceputul... apoi un aperitiv destul de consistent insa pe baza de legume de nu intelegeam rostul salatei care era pe masa... ca nu se lega... insa am inteles ca mai e ceva abia cand au schimbat tacamurile si au adus cea mai gustoasa tocanita de vita pe care am gustato vreodata.

Niste dulciuri tipic turcesti si un platou cu felii de pepene rosu si galben, persici, au intregit festinul.

Bautura... extra pay... 2beri la pahar de 300ml si doua cola 24tl achitate a doua zi la receptie dupa ce am semnat nota ospatarului seara.

Micul dejun destul de bogat si variat, mai putin gustos fiind mezelul de care oricum nu ne-am atins in intreaga noastra vacanta! Nelipsitul ceai, cafeaua fiind cu bani am hotarat sa o savuram in Eceabat pe malul stramtorii!

Bineinteles ca am facut cativa pasi si prin gradina hotelului, chiar daca ploua marunt, am vazut minunea de piscina despartita de mare doar de cativa metri, am mers chiar si pe ponton pt cateva poze.

Locatia este superba chiar si pe vant si ploaie si ma gandesc acum cat de superba poate fi pe vreme buna cand poti sa te bucuri de o baie in mare sau in piscina... o consider cea mai buna alternativa pt cazarea intermediara atat la dus cat si la intors, indiferent ca vii din Marmaris, Bodrum sau Kusadasi.

O binemeritata noapte de odihna intr-o oaza de verdeata, de tihna si de incarcare a bateriilor pt inca jumatate de drum, indiferent din ce directie!

Chiar si fara oferta speciala hotel Rena merita din plin fiecare banut!

Si chiar nu-i inteleg pe cei care prefera cazari prin Canakkale, in haosul acela de unde eu personal deabia astept sa scap de fiecare data!

Trimis de maria55 † in 06.10.13 21:08:01
Validat / Publicat: 06.10.13 23:49:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.10.13 21:45:56]

@maria55

Am introdus în caseta tehnică a hotelului pagina web oficială (vezi mai sus). Ne poţi confirma dacă ala-i hotelul? Mulţumesc.

[06.10.13 23:35:55]

@webmaster15: da! Este singurul hotel Rena din Kucukkuyu!

Rodel
    [08.10.13 18:09:58]

Cum este vremea in Turcia la sfarsit de septembrie? Dar apa? Din cate stiu, se intuneca mai devreme dacat la noi.

[08.10.13 18:50:11]

@Rodel: vremea in Turcia este splendida! Aleg mereu perioada 15 sept +/- 10 nopti! Am avut un sejur prelungit in acest an, fata de cei precedenti de 18/nopti.

Toata perioada a fost o vreme grozava, fara nori! In prima perioada 15/09-25/09 in Kusadasi au fost si 28* si 31*, mai putin o zi in care temp a scazut undeva la 25* si a fost putin vant.

Din 25/sept am plecat pt alte 7 nopti la Marmaris unde constant au fost 38* (am fost"nevoita" sa pozez panoul cu ora si temp, sa fiu crezuta de fiul meu ... insa asa ca de sfarsit, pe 01/oct s-a pornit o vijelie cu ploaie torentiala incat am crezut ca vine potopul peste noi... a fost ultima noastra zi in Marmaris asa ca ne facusem plinul de soare urmand ca dimineata pe 02/oct sa plecam la drum.

Temperatura scazuse la 22* pe la Izmir, iar la Kucukkuyu erau 15-16.

In consecinta a doua parte a lunii sept. este o alegere buna, poate cea mai buna.

Rodel
    [08.10.13 20:50:46]

Multumesc pentru raspuns. Vad ca ai stat destul de mult in Turcia, asa cum e si bine ca sa te poti bucura de mai multe locuri vizitate, sa ai timp si de excursii, dar si de plaja. Eu inca nu am fost in Turcia.

[08.10.13 22:28:36]

@Rodel: da, anul acesta am stat mai mult ca de obicei, insa tot parcurgeam km pana la Kusadasi, doream sa vad si Marmaris, am obtinut un pret bun la Aegean Park Hotel si nu am stat pe ganduri (141/E/7n/all. incl.).

In toate exista un inceput! Pana anul acesta nici eu nu fusesem in Grecia, dar incurajata de @ionescunic am prins o oferta low-cost si am testat! Asa poate incurajandu-te si eu la randul meu, anul viitor ai sa alegi ca destinatie de vacanta Turcia.

Sa nu crezi ca daca am stat mult au fost niste costuri uriase! Fara costurile de drum, pt 17/n/all. i. am platit in total 320/E. A fost o vacanta minunata!

[08.10.13 22:33:42]

[08.10.13 22:51:15]

@webmaster: da, este Hotel Rena. D550/E87 in Kucukkuyu/Ayvacik la aprox. 2,5km de hotel Cetinkaya (fost Aydin) pe sensul de mers spre Izmir.

Pe harta dvs. hotelul pare f departe de mare, ori el este situat chiar pe plaja. O locatie excelenta la 230km de Izmir si la aprox. 315km de Kusadasi.

[08.10.13 23:11:51]

@maria55: mulțumesc. Hai să încercăm să-l mutăm atunci mai aproape de mare -- în poziția reală (foarte probabil coordonatele găsite de noi nu sunt 100% corecte)

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • maria55 †AUTOR REVIEW
    [09.10.13 00:05:01]

@webmaster: oofff! Nu ma descurc... daca va ajuta adresa: Mihli Mah. Akgun Albayrak C. No. 134 Kucukkuyu/Ayvacik.

Nu vreu sa gresesc/39.559118, 26.636352

[09.10.13 00:16:27]

@maria55: E posibil să ai noua versiune a google maps, în care nu este (încă) posibil click dreapta pe hartă...

Mulțumesc oricum pentru c-ai încercat...

[09.10.13 07:54:55]

@maria55: te rog incearca din nou si arunca o privire pe aceasta harta.

Dupa pozitie si piscina eu zic ca acesta e hotelul (acolo unde e sageata verde), insa as vrea sa imi confirmi. (eventual foloseste functia zoom pentru a vedea mai bine)

[09.10.13 08:05:23]

@webmaster: da acesta este 100%.

sorin7777
    [09.10.13 09:19:14]

De abia imi facusem planul de bataie si acum iar i-l schimb . Nu pot sa nu ma iau dupa indicatiile doamnei Maria si sa nu i-l iau in considerare ca si cazare intermediara.

[09.10.13 09:48:54]

@sorin7777: multumesc f mult pt apreciere, crede-ma ca dintre toate cele intermediare din ultimii ani pot spune ca Rena a fost cea mai buna alegere.

Nici Cetinkaya nu e de lepadat, dar la Rena este mult mai elegant. Cat despre cazarile din Canakkale (oras) nici nu mai vreau sa aud, dupa experientele din anii trecuti!

NUTU
    [09.10.13 18:41:17]

@maria55: Kucukkuyu, doamne ce nume ciudat de pronuntat, oare asa canta acolo cocosii dimineata???probabil cand sunt beti dupa chef

[09.10.13 18:51:54]

@NUTU: am luat-o drept o gluma, insa crede-ma nu stiu cum canta cocosii in zona sus mentionata, nici treji nici beti. Stiu insa ca in traducere libera inseamna "fantana (sonda, put) mica.

Ori de "fantana mica" nu prea au auzit turistii care asealteaza spatiile de cazare (f bune) din zona, insa de Kucukkuyu, da!

NUTU
    [09.10.13 19:02:28]

@maria55: ha, ha, bineinteles ca era o gluma

[09.10.13 19:05:24]

@NUTU: o. k. norocul tau ca "tin" la glume... insa la celalalt review, cel despre Pamukkale, am simtit mult sarcasm... probabil ai vrut sa fii subtil... n-a iesit!

bigu_2006_rapid
    [17.10.14 12:49:08]

@maria55 - sarut mana... din nou! am patit si eu asa ceva in 2009! ne intorceam din kusadasi de la vera santa maria spre casa si am avut 2 nopti de cazare cu mic-dejun la hotel yalta din istanbul! ladus am avut o noapte de cazare cu mic-dejun in kesan la hotel soros, noi am fi preferat cannakkale dar asa a fost programul agentiei! cand sa plecam spre casa duminica dimineata, parca pe 8 septembrie (nu mai stiu exact), dupa ce am luat micul dejun si ne caram bagajele la autocar, cred ca era vreo 9 dimineata, s-a pornit o vijelie mare de tot cu vant puternic si ploaie la fel! a plouat tare pana ce am iesit bine din istanbul! ajuns acasa am vazut la stiri ca a fost furtuna mare in istanbul si inundatie ce nu a mai fost de mult pe acolo! sunt pe youtube filmulete cu ce-a fost acolo, exact in laleli unde am stat noi! m-am ingrozit! va urez toate cele bune, sarut mana! la vara negresit vin in eforie s. !

[19.10.14 12:05:18]

@bigu_2006_rapid - va astept la Eforie, cu tot dragul!

[10.07.16 09:31:08]

@maria55 - Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca Kucukkuyu este in drum spre Kusadasi sau trebuie sa deviem de la drum?

krisstinna
    [10.07.16 09:40:14]

@trush: Este în drumul vostru, nu trebuie să vă abateți.

[10.07.16 09:45:07]

@trush: este drumul spre Kusadasi. Hotelul sau hotelurile sunt la sosea vizibile de la distanta... daca alegeti ceva in zona puteti sa ma intrebati! Eu am stat la Rena dar am prins o oferta f buna pt cs este un hotel f bun! Acum pretul imi pare maricel... dar tot merits! Imi permit sa. ti recomand si Cetinkaya Beach! Este cu 2 km inainte de Rena! Bun si mai ieftin! Ambele cu piscina si iesire la mare!

[10.07.16 11:11:39]

@krisstinna - Multumesc frumos!

[10.07.16 11:15:07]

@maria55 - Multumesc pentru raspunsul atat de prompt! Imi puteti recomanda si alte hoteluri in Kucukkuyu, daca se merita sa fac rezervare din timp, in ce moneda se plateste la hotel (euro/ lira) mai convenabil?

[10.07.16 11:34:34]

@trush: eu in general intru pe site-ul lor, cu ceva timp inainye! Incerc sa negociez de acasa! Ca un exemplu: la Cetinkaya Beach, pers. de contact dl. Levent, pt o cam dbl dar sunt uriase... am primit un pret de 45euro pe noapte si copiii gratuit. Specific ca era cu demi/pensiune! O cina perfecta dupa un drum lunh si un mic dejun consistent! Da, in zona sunt multe... alege ceva o locatie care sa fie pe sensul tau de mers! Ayvacik... de acolo sunt multe...

Alege ceva si eu pot sa. ti confirm daca este ok. Cert este faptul ca trebuie sa iesi din zona f aglomerata de la Canakkale si sa mai rulezi aprox 80km. De aici treci serpentinele de la Kuciukkuyiu si gata... alegi! Googaleste... si alege, apoi vb.

[10.07.16 12:21:20]

@trush, Gultur Club, Ida Tur, sunt in imediata apropiere de Hotel Cetinkkaya! Verifica preturile! Sunt pe drumul tau, adica E87-D550. Pe sensul tau de mers si cu iesire la mare! Sa stii ca ma tot repet cu iesirea asta... dar crede-ma ca dupa un drum atat de lung iti doresti asta... o baie si relaxare si nu balamucul din Canakkale unde risti ca timpul liber sa. l aloci cautarii unei parcari! Si preturile cam peste tot se invart in jurul a 45-50e/cam. Cred ca in Eceabat, inainte de traversare, la Hotel Ejder sau Metin gasesti si la 30euro... dar eu totusi recomand traversarea si cazarea la Ayvacik!

bigu_2006_rapid, maria55, NUTU, Rodel, sorin7777, trush
    Alte impresii din această RUBRICĂRena Hotel: