ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2013
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 29.11.09
SEP-2013

Amabilitate

Deoarece aveam alocate 2 zile pentru zona Efes, iar ofertele de cazare in Selcuk nu ni s-au parut a fi convenabile, am ales cazare intermediara o noapte in Kusadasi la Gultepe Apartments. Rezervarea am facut-o pe booking cu aproximativ 2 luni inainte la pretul de 45 eur camera tripla cu mic dejun inclus si anulare gratuita. Pensiunea am gasit-o ceva mai greu, desi aveam gps, avand sansa sa oprim masina langa o doamna care vindea excursii. Doamna respectiva a vazut numarul masinii de RO si ne-a intrebat direct intr-o limba romana perfecta ce hotel cautam. Stiind ca pensiunea e situata langa hotel Minay, i-am spus acest lucru si ne-a explicat cum ajungem, noi fiind pe o strada cu sens unic, oarecum paralel cu Gultepe Apartments. Zona fiind plina de strazi inguste cu sens unic, pentru a fi siguri ca mergem bine, am reintrebat un turc care se urca in masina lui iar acesta ne-a dus in fata hotelului Minay, de unde ne-am descurcat singuri.

Situat la 5 minute de mers lejer pe jos de Ladies Beach, Gultepe Apartments dispune de 2 spatii de cazare, ambele cu 2 etaje, accesul in camere se face din exterior. Am parcat masina in fata pensiunii (nu dispune de parcare amenajata) fiind imediat preluati de cei 3 frati care se ocupa de afacere. Cel mai mic dintre ei, un foarte bun vorbitor de limba engleza, ne-a aratat camera si ne-a intrebat daca ne convine, in caz contrar ne arata alta. L-am rugat sa ne arate alta si ne-a cazat in apartamentul 5 la etajul 2 din prima cladire (la parter se afla receptia si zona de luat micul dejun).

Apartamentul este compus din doua camere, o chicineta, baie si terasa pe unde se facea accesul in apartament. Pe terasa erau 3 scaune de plastic, apoi se intra in prima camera care avea 2 canapele mici ca latime, in care puteau sa doarma cate o persoana, tv mic cu tub, dulap, o masa si un scaun. Apoi se trecea in chicineta, dotata cu frigider mic functional, plita cu butelie, ghiuveta, dulap pentru vesela. Din chicineta, in fata se intra in baie iar in stanga se intra in dormitor, toate incaperile au usa. Baia de dimensiuni medii, curata, fara cada sau cabina de dus, efectiv faceai dus direct pe gresie, fara perdea astfel incat stropeai si ghiuveta si vasul de toaleta. In baie era hartie igienica si sapun lichid. Bateria de la ghiuveta avea o problema, in sensul ca robinetele de apa rece si apa calda nu se inchideau perfect. Dormitorul avea pat dublu, doua noptiere, geam si ac split. Nu a fost nevoie sa pornim ac asa incat nu stim cat de tare racea, daca emana vreun miros urat sau daca era zgomotos. In tot apartamentul era pusa gresie, pe fiecare pat am gasit cate prosop de baie.

In fata cladirii cu receptia era amenajata o minipiscina cu cateva sezlonguri, iar langa receptie este amenajat un mic de bar de unde se puteau cumpara bauturi. In spatiul destinat receptiei sunt canapele si mese cu scaune unde dimineata se serveste micul dejun, iar seara turistii cazati stateau la o bere. In exteriorul celor doua cladiri am observat montate in multe puncte camere de luat vederi. Conexiunea wi-fi este disponibila doar in zona receptiei, cu parola, la o viteza buna, in camere nu exista semnal. Patronii sunt extrem de prietenosi, amabili, iti ofera multe informatii despre zona, unde se poate servi masa seara si chiar se ofera (daca doresti sa pleci dimineata devreme) sa serveasca early breakfast.

Micul dejun se serveste zilnic incepand cu ora 8.30, nu este bufet si consta dintr-un platou care cuprinde: un ochi, doi carnaciori, rosie, castravete, masline, ardei, o felie de cascaval, o felie de salam, o felie de cas, ceai, cafea, un pahar de nectar, paine, unt si dulceata. Pentru noi a fost destul.

Recomand cazarea in acest loc pentru o scurta perioada de timp datorita apropierii fata de plaja, a conditiilor de cazare (cu un minus pentru dus) si a amabilitatii celor 3 frati care se ocupa de pensiune.

Trimis de narcisa in 21.09.13 09:50:59
Validat / Publicat: 21.09.13 13:43:02

VIZUALIZĂRI: 1355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.09.13 12:45:55]

narcisaAUTOR REVIEW
    [22.09.13 13:46:13]

@webmaster: acestea sunt coordonatele corecte 37.842758; 27.245619

[22.09.13 15:14:51]

@narcisa: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

narcisaAUTOR REVIEW