ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2013
STATUS: APOLLO
JUL-2013
single

Hotel Quality Expo - Oslo

Hotel Quality Expo din Oslo este unul dintre hotelurile care mi-au plăcut cel mai mult şi asta nu pentru luxul şi confortul celor 4* cu care a fost onorat de clasificatori, ci pentru amplasamentul lui cu totul deosebit.

Făcuserăm cunoştinţă la Trondheim, la Molde şi la Førde cu ospitalitatea hotelurilor norvegiene aparţinând aceluiaşi lanţ, iar Hotelul Quality Expo din Oslo - ultimul care ne-a oferit cazare în Norvegia - a fost ca o "concluzie" şi ca o completare firească a impresiilor precedente.

După un tur de oraş în Bergen, după minunatul drum de-a lungul fiordului Hardanger şi traversarea cu ferry spre Brimnes, după canionul Mabødalen şi cascada Vøringsfossen văzute în drum spre renumita staţiune de iarnă Geilo unde am şi poposit, cuvintele ghidei ni s-au părut seci: "Hotelul Quality Expo a fost dat în folosinţă în 2012 şi este situat într-un parc, pe o peninsulă, cu vedere la fiord. "

Fornebu este o zonă peninsulară care formează suburbiile de vest ale capitalei Norvegiei, Oslo. Strada Snarøyveien conduce la marele complex hotelier amplasat chiar pe malul apei, înconjurat de o pădure frumoasă străbătută de mai multe alei. De la fereastra camerei mele situată la parter, privind printre arbori întinderea de ape, mi-am dat seama ce înseamnă cu adevărat atmosfera scandinavă şi de ce îşi construiesc nordicii case de vacanţă afundate în pădure.

Lobby şi recepţie

Hotelul Quality Expo are doar 3 etaje, dar este întins pe o suprafaţă mare. Acest lucru a permis amenajarea unui lobby imens, cred că cel mai mare pe care l-am văzut eu vreodată. Deoarece seara, la sosire, altele sunt priorităţile, abia a doua zi, înainte de îmbarcare, l-am analizat cum se cuvine.

În afară de recepţie care are şi ea un ghişeu foarte lung, aici sunt mai multe baruri, o sală de lectură, una pentru internet, precum şi o cameră de joacă pentru copii, cu un ecran mare pe care rulează permanent desene animate. Mai multe locuri amenajate cu mese şi scaune permit întruniri de afaceri, dotările tehnicii moderne (calculatoare cu acces la internet, copiatoare, faxuri) fiind un plus. M-a surprins să văd, pe hol, la discreţia oricui, un aparat pentru popcorn.

Pe măsuţele de lângă fotoliile şi canapelele confortabile, publicaţiile zilnice îşi aşteptau cititorii. Lângă lifturi, mi-a atras atenţia un perete cu totul special. Ca şi cum amplasarea hotelului la margine de apă, în inima unei păduri, nu era de ajuns, designerii au adus natura şi în interior. Într-un material poros ataşat de zid, au tăiat din loc în loc porţiuni pe care le-au umplut cu pământ de pădure. În aceste alveole - semănând foarte mult cu nişte cuiburi de rândunele - au făcut un aranjament de plante cu totul original. Îl puteţi vedea în pozele ataşate, iar dacă nu vă place, să-mi spuneţi!

Trebuie să mai adaug faptul că hotelul oferă parcare gratuită pentru autoturismele şi autocarele oaspeţilor, în plus, amatorii de plimbări pe aleile parcului, pot închiria biciclete. Am observat că şi animalele de companie sunt acceptate, probabil contra vreunei taxe.

Camera

Camera 170 care mi-a fost repartizată este situată la parter şi are vedere spre pădure. Obişnuită cu betoanele şi cu înălţimile, deschizând geamul, mi s-a părut bizar să nu văd altceva decât pădure şi apă. Primul meu gând a fost dacă voi fi în siguranţă pe timpul nopţii (la parter şi fără gratii), dar… e atâta linişte şi e atât de plăcut la Hotel Quality Expo - Oslo!

Camera este elegantă, cu mobilier modern, are aer condiţionat, un bar bine asortat şi un televizor cu ecran plat montat direct în perete. În şifonier am descoperit, pe lângă rafturi şi umeraşe, o masă şi un fier de călcat.

Paturile - două, alăturate - aşteptau proaspăt primenite, cu perne şi pilote moi. Pe biroul aşezat în faţa ferestrei era o lampă, telefonul, un notes cu pix, precum şi informaţii despre hotel. Un scaun capitonat şi un fotoliu completau mobilierul.

Camera de nefumători - ca de altfel întreg hotelul - este pardosită cu parchet, are calorifer şi multe prize. Am aflat că oaspeţii beneficiază gratuit de conexiune Wi-Fi, dar nu am verificat personal pentru că nu am avut posibilitatea.

Apreciez că norvegienii s-au gândit la simplificarea sistemului de aprindere / stingere a luminii, în multe alte hoteluri fiind necesară o iniţiere prealabilă, mai ales acolo unde sunt multe corpuri de iluminat în încăpere, plus becuri în tavan. Din hol, imediat după intrare, precum şi de la pat, se aprind simultan lampa de pe birou şi becul din hol, celelalte (lumina din baie, veioza şi aplicele de la noptiere) având aprindere separată. Tot ca un plus, semnalez cele două variante de iluminare de la pat, general şi focalizat, cu posibilitatea de modificare a direcţiei fascicolului de lumină.

Baia

Despre baie ce să vă spun? Curată, cu pereţii acoperiţi cu plăci mari de faianţă, baia de la Hotel Quality Expo - Oslo are aerisire prin zid, o oglindă mare cât un perete, o alta - mică, rotundă, cu posibilitatea de schimbare a orientării - care măreşte (doamnele vor aprecia foarte mult acest amănunt) şi uscător de păr. Duşul, cu scurgere direct prin podea, este separat de restul încăperii printr-un perete transparent, cu uşă. Consumabilele cosmetice (şerveţele, gel la chiuvetă şi la duş, hârtie igienică), două pahare de plastic, precum şi două seturi de prosoape curate aşteptau la locul lor.

Micul dejun

Ca şi holul de la recepţie, sala de servire a micului dejun mi s-a părut imensă. Preparatele erau aranjate pe bufet, iar unele pe platouri aşezate direct pe gheaţă.

Nenumărate feluri de pâine din care tăiai singur, după preferinţă, brânzeturi, creme, pate de ficat, şuncă, mezeluri bune dar picante, ouă ochiuri sau omletă, iaurturi, cereale, unt şi gem, legume (roşii, castraveţi) şi fructe (ananas, pepene roşu şi galben bucăţi), adică în general cam tot ceea ce se poate consuma la cea dintâi masă a zilei. Nu este primul hotel din Norvegia care ne-a oferit la micul dejun peşte (marinat sau pate de somon), ciuperci şi cartofi la tavă, dar n-am încetat niciodată să mă mir cum de mănâncă norvegienii dimineaţa fasole boabe cu sos de bulion. Bineînţeles că şi noi, vrând să încercăm şi altceva, am gustat puţin şi din fasolica lor. Băuturile, aceleaşi ca peste tot - ceai la plic, suc şi cafea la dozator.

Am stat la Hotel Quality Expo - Oslo la 29 iulie 2013.

Trimis de iulianic in 19.09.13 20:01:28
Validat / Publicat: 20.09.13 11:38:40

VIZUALIZĂRI: 3097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Quality Expo - Oslo, intrarea principală.

webmaster87 [19.09.13 22:16:37] »

iulianic [19.09.13 22:45:58] »

@webmaster87: Da, este corect!

andrei44* [23.09.13 14:58:21] »

@iulianic: Faci din un rw de hotel un rw adevarat. Felicitari!

iulianic [23.09.13 19:23:28] »

@andrei44: Mulţumesc pentru felicitări, dar nu înţeleg exact ce ai vrut să spui. Am prezentat Hotel Quality Expo - Oslo prea descriptiv? Ar fi trebuit mai scurt şi la obiect?

florinsta [25.09.13 16:56:15] »

Eu nu cred ca felicitarile erau ostentative.

laura mihaela [26.09.13 17:52:24] »

Buna ziua! Am citit ca ati intentionat sa rezervati un sejur in Cipru la Hotel Livathiotis! Ati fost deja acolo? Ce impresie v-a facut hotelul? Multumesc!

andrei44* [27.09.13 12:32:06] »

@iulianic: Nu. Poate ca nu am fost destul de clar. Mi-a placut rw-ul tau cu adevarat. Chiar daca e vorba despre un hotel imi pare normal sa fie descrise cit mai edificator imprejurimile si tu ai reusit asta.

iulianic [27.09.13 14:09:00] »

@andrei44: OK, mulţumesc!

iulianic [27.09.13 22:29:22] »

@laura mihaela: Iartă-mă, am văzut eroul tău mai târziu! Am fost deja la Hotel Livathiotis - Larnaca. Poţi citi impresiile aici vezi impresii.

andrei44*, florinsta, iulianic, laura mihaela