ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2013
ÎNSCRIS: 22.04.12
SEP-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 9; 2

Sub orice critică

Apartament inchiriat, furnici la bucatarie

Am ales ca destinatie pentru concediul de o saptamana din septembrie Cipru. Am ales Ayia Napa, se pare statiunea cea mai apreciata din Cipru.

In Cipru se ajunge in principiu doar cu avionul. Exista curse zilnice ale Tarom catre Larnaca, legata cu o autostrada de ca. 50 km de Ayia Napa. Pentru deplasare am inchiriat o masina din aeroport, eu care am apelat pentru prima data la soliutia asta, m-am tepuit pentru ca nu stiam ca ti se blocheaza niste bani pe card (435 eur) cand primesti masina, in afara sumei pe care am platit in avans pentru inchiriere. De fapt trebuei mare atentie la conditiile de inchiriere si inspecial la politica privind combustibilul. Eu am platit un plin desi am folosit jumate!

Trebuie sa stiti ca in Cipru se circula pe stanga si masinile au volanul pe dreapta. Pentru mine, care am condus mult la viata mea, si imi place sa conduc, pot spune ca a fost un stres condusul pe invers, datorita reflexelor pe care le aveam formate.

Loutsiana Apart Hotel este compus din Loutsiana I si II situate pe Nissi Ave (strada principala din statiune) la o distanta ce cca 200 metri unul de altul. Faca aceasta precizare pentru ca receptia este la Loutsiana I, iar daca aveti camere / apartament la L II va trebui sa va deplasati pana acolo dupa ce primiti cheia. In cazul nostru a fost un disconfort pentru ca dupa ce ca am asteptat de la 11 pana la 15 (cand am putut face check in) desi check in ul era promis cu ora 14, a trebuit apoi molesiti de caldura sa ne indreptam spre apartamentul nostru din cealalta locatie. Pe perioada asteptarii am avut acces la piscine.

La L I exista 2 piscine, din care una pentru copii, iar la L II doar una pentru adulti cu apa ceva mai putin adanca la un capat al bazinului. Piscinele aveau si stanci cu cascade, la L I functionau, la L II nicioadata.

Apartamentul spatios cu 2 camere, situat la parter, cu balcon. Toate camerele au vedere la piscina. Bucataria cu dotari medii, fata de alte apartamente unde am mai locuit in lume in acelasi regim.

Internet pe baza de user si parola primite de la receptie. Nu se pt conecta doi useri-i simultan, ceea ce a insemnat ca au fost situatii in care nu am putut folosi internetul.

In "bucatarie" am avut o surpriza neplacuta: trupe de furnici defilau in sir indian tentate de restlete de mancare ramse probabil de la alti turisti. Deranjant a fost ca nu am scapat de ele, fiind nevoiti sa baricadam totul in frigider.

O alta surpriza neplacuta a avut sotia mea, care stand pe balcon intr-o noapte, a vazut un sobolan care a alergat pe langa cladiri.

Aceste 2 aspecte descalifica pentru noi foarte mult ""hotelul"", chiar daca in alte privinte a fost ok.

Una din camere avea aer conditionat, alta un ventilator. Spatiile erau destul de generoase pentru 3 stele, baia ok.

Personalul raspundea solicitarilor, se schimbau prosoape etc.

In imediata apropiere a hotelului era un supermarket (de altfle erau f multe supermarketuri in statiune), iar de partea cealalta o superba gradina "The Garden of Eden" unde am servit de cele mai multe ori masa si despre care voi scrie un review separat pentru ca merita.

Mai este de precizat ca hotelul etse situat in zona linistita a statiunii, la intrarea in Ayia Napa, pana in centru fiind 4 km. Dar si despre statiune voi scrie separat, pentru ca am ce.

Plaja cea mai apropiata Makronissos la 500 m distanta, excelenta; iar Nissi Beach cea mai celebra plaja din Ayia Napa, de asemenea excelenta la ca 1,5 km distanta. In apropiere la 1 km Aqua Park.

Sa nu subestimati caldura cand mergeti in Cipru. Noi am avut la mijoc de septembrie sile cu 37 - 38 grade celsius la umbra (pe bune!), iar minima nu cobora sub 24 grade celsius la ora 6 dimineata. Seara la ora 21 erau inca peste 30 grade! Sunt calduri sufocante, care iti cam taie elanul.

Mi-a placut ca traficul desi strada principala avea o singura banda pe sens era lejer, nici gand de nebunia de la noi de la mare. Daca vreti sa va deplasati in imprejurimi, puteti sa mergeti spre Capo Greco (pesteri marine), cu submarinul in port, la Famagusta (orasul fantomelor) situat insa in partea turca (ceea ce presupune taxe suplimnetare), etc.

Ca o concluzie, intre Mamaia (Constanta) si Ayia Napa (Cipru), castigatoare este pentru mine Mamaia.

Denisa, Emi, Ema si Dan

Trimis de Dan&Ema in 17.09.13 11:12:15
Validat / Publicat: 17.09.13 15:51:25

VIZUALIZĂRI: 2970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Palmierii i decorul de langa hotel era nopatea luminat cu reflectoare care isi schimbau culoarea
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.09.13 11:37:52]