ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
AUG-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

La răscruce de vânturi

LA RASCRUCE DE VANTURI …

Dupa un drum destul de bun, parcurs usor cu o noapte intermediara la Kucukkuyu la hotel Cetinkaya Beach a doua zi in jurul pranzului am ajuns la Sigacik / Euphoria Aegean.

Parcarea era plina ochi, cu greu am gasit locuri de parcare, altii aveau parcata masina in exterior dar fara sa fie aceasta o problema, masini din Turcia, Romania, Bulgaria.

Ne-am prezentat la receptie, camerele nu erau pregatite, am fost invitati la masa urmand sa intram in camere pe masura ce puteau fi pregatite. Personalul de la receptie destul de dragut dar doar o persoana comunica in engleza, daca nimereai pe oricine altcineva nu intelegeai nici tu nici el nimic.

Camerele- foarte frumoase, in culori placute, un sistem de climatizare f. silentios ce nu deranja noaptea, minibar plin - 2cola, 2cola - light, 2fanta, 2sprite, 2capy, 2efes, 2 ape minerale, 2 ape plate ce era zilnic reumplut, un program romanesc la TV –TVR Intenational, bun si ala macar mai auzeam niste stiri pe limba noastra, wireless in camere dar si in tot hotelul, la restaurant, bar hol, pe ponton, pe plaja, o incantare pt. copii dar si pt. noi.

Curatenia in camere lasa de dorit, femeile de servici se miscau cu incetinitorul, ajungeau pe la 6,7 seara sa faca curatenie si mai pe fuga, dupa ce a venit o doamna sa verifice curatenia si i-am explicat ca nu are ce curatenie sa verifice la ora 19 inca nu era facuta de a doua zi totul a intrat in normal se miscau mai cu… talent.

Mancare - f. buna, bine gatita, diversificata, multe feluri deosebite-peste, pui, curcan, vita chiar si rata, fructe de mare, etc. Fructe multe, diverse, prajituri bune, bineinteles baclavale, inghetata algida - pe parcursul zilei cat si la masa de seara.

Restaurantul frumos amenajat, organizat dar niste chelneri mai impiedicati nu am vazut, se adunau vrafuri de farfurii pe masa, cu bauturile veneau cand isi aduceau aminte si cu ele incurcate, era doar unul mai in varsta care era piper si il urmaream sa ne punem la una din mesele de care raspundea el. Vinul si cel alb si cel rosu f. bun.

Baruri destule cu bauturi locale – stiam asta de la inceput - dar tot asa cu chelneri ametiti.

Spectacole cam slabute, in ultimile zile cand erau mai putini turisti nu s-au mai tinut la amfiteatru ci doar pe terasa.

Piscina mare, curata cu destule sezlonguri dar…apa cam rece, daca in primele 5 zile a fost ok dupa ce a inceput sa bata vantul mai tare era cam f. rece.

Ponton mare, frumos, sezlonguri destule atat pe ponton cat si la plaja, apa cu pietre si… arici dar daca coborai in apa de pe ponton era bine sau cu papuci. Apa curata, in primele zile cam 24 grade dar apoi rece, rece. Pe plaja erau niste bungalowuri acoperite cu stuf si multe perini unde beneficiai de intimitate si liniste pe care ca sa le ocupi nu trebuia sa mergi cu noaptea in cap pe la ora 9 era bine.

Terenurile de tenis sunt ok, nu e inghesuiala la ele.

Piscina interioara in primele zile avea apa rece dar apoi a fost incalzita, 2 saune uscate f. bune, o sauna cu aburi buna, baie turceasca f. faina si mare, camera de mai putina…. odihna datorita conationalilor. Sala de sport super, aparate f. bune dar un program prost-incepea de la ora 9.

In zona de vile mai era o piscina cu multa liniste si apa rece.

Topogane mari dar piscina de aterizare cam micuta, un domn mai bine facut a aterizat in margine si s-a lovit serios. despre facilitatile pt. cei mici nu stiu prea multe fiindca ai nostri cautau discoteca.

Hotelul este in panta, pentru a merge la mare ai de coborat serios, daca va place miscarea e ok.

Pana acum tot ce am povestit a fost de bine si f. bine si lucruri ce pot fi remediate in timp dar raul cel mai mare e VANTUL!!!

Vantul bate, bate tot timpul, noaptea mai putin - culmea - iar dimineata pe la 9 incepe si da si da pana nu mai poti. Noi am avut noroc ca primele 5 zile au fost ok, vreme buna, cald dar datorita adierii vantului f. placut, seara a fost placut, umiditate redusa, aer respirabil dar apoi s-a pornit… si cand bate, bate.

Alti prieteni au fost de la 01.08.2013 si nu au putut sa faca baie nici in mare – apa aprox. 20 grade, nici in piscina datorita apei reci si a vantului.

Hotelul pot spune ca e bun si am fost de cateva ori in Turcia dar chestia cu vantul te omoara. In golful in care se afla hotelul am inteles ca sunt niste curenti care mentin apa rece iar vantul adie varianta buna dar si bate cu rafale de 40-50 chiar 70km/h.

Ca hotel il recomand dar pt. cei ce doresc o baie buna mai bine nu.

Trimis de simov in 11.09.13 15:57:49
Validat / Publicat: 11.09.13 17:04:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: 15 ORI

VIZUALIZĂRI: 3220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera deluxe care e identica cu cea standard dar are vana cu jacuzzi

pecrista
[13.01.14 09:43:30]

Cred ca am fost in aceeasi perioada. Noi am fost din 26.08 pana pe 05.09... Nasa mea este din Caransebes, dar locuieste in Timisoara asa ca probabil ne-am intersectat ... Este 100% exacta descrierea ta... imi aduc aminte de chelnerul in varsta... era spirt... sigurul ... Anul asta unde? ... Delphin Botanik?

pecrista
Alte impresii din această RUBRICĂEuphoria Aegean Resort & Spa [Sigacik, Seferihisar]:

• pagină generată în 0.037039041519165 sec