ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2013
DIN: Ţăndărei [IL]
ÎNSCRIS: 17.07.13
JUL-2013

Complexul hotelier Naslada-Balcic, Bulgaria

Balcik, este o vestita statiune la Marea Neagra, situata in partea de N-E Bulgariei, dispusa pe coline cacaroase, mostenitoarea multor vestigii arheologice si a fortaretei medievale Kavurna, datand din secolele XI-XIV. Atractia orasului o constituie Complexul “Castelul”, amplasat intr un parc intins, cu o gradina botanica cu specii rare de plante.

Un premiu de 500 lei, concretizat intr un sejur turistic, m a facut sa aleg ca destinatie Balcicul, pentru ca acolo am gasit oferta pentru care sa nu fiu nevoita sa mai scot bani din buzunar, in plin sezon estival (29 iulie-4 august 2013). Asa ca am ales sa merg aici, pentru 88 euro + 2,5 euro taxe de statiune, pentru cazare cu mic dejun, 5 nopti, transport dus/intors de la Constanta- 120 lei. Am mai fost in iulie 2010 intr o vizita de 2 ore la Castelul Reginei Maria, mi a placut mult, si mi am dorit sa revin. Imbarcata in microbuzul de Balcic din Autogara Sud, Constanta la ora 10.00 aveam sa ajung in Balcic la ora 13, pe ruta Constanta – Mangalia -Vama Veche - Balcic. Pe traseu au mai fost imbarcati turisti si s-a facut oprirea de rigoare pentru o cafea. Microbuzul a stationat in parcarea din apropierea Castelului. Hotelul Naslada se afla situat pe un platou mai inalt decat soseaua, in chiar plina zona turistica, iar norocul a facut ca una din caile de acces catre hotel sa dea in piata cu statia de debarcare (hotelul are indicatoare in toate caile de acces dinspre oras). Aveam sa urmez scarile care se insiruiesc in spatele portalului care indica drumul spre hotel. Am descoperit un complex de cladiri cu destinatii diverse. Primele aveau sa fie cladirea care adaposteste restaurantul hotelului si a doua, lateral si in fata un spatiu de cazare si sala de jocuri electronice. Am urmat alte scari (in numar mai redus) spre platforma cu terasa in aer liber, parcul si cele doua piscine. Pe partea dreapta se m au insotit cladirile cu sala de fitness, sala de billiard si tenis, sauna si sala de masaj. Corpurile de cladiri care au aceste utilitati la parter la etajele superioare (structuri cu doua - trei etaje) au spatii de cazare (pe timpul sejurului meu acolo se aflau copii in tabara). Corpul principal al hotelului se afla in fata aleii care urca dinspre restaturant si se poate recunoaste dupa arhitectura balcoanelor.

Hotelul Naslada are corpuri de 2*+, 3* si 3*+, detine 13 apartamente, 150 camere cu 2 si 3 paturi dotate cu: grup sanitar, TV, aer conditionat, telefon, balcon, minibar, internet.

Receptia se afla la etajul intai. Tot aici se afla casa de schimb valutar, cabinet medical (doctor), camera de bagaje, seif la receptie.

Balciul este o statiune linistita. In acest hotel m am odihnit intr o camera dubla cu 2 paturi, dulap pentru haine, oglinda, fotoliu pat, aer conditionat, TV, frigider incorporate in masa televizorului. Balconul este mobilat cu masa si scaune din plastic. Baia este cu cabina de dus, fara probleme cu apa calda si apa rece,cu articole cosmetice asigurate zilnic si prosoape.

Micul dejun, bufet cald si rece destul de indestulator, l am servit in restaurantul hotelului, fie in salon, fie pe terasa restaurantului. Pentru cine vine in concediu la aer, soare, mare, plimbare, distanta pana la plaja nu este un inconvenient, pentru ca in drum sunt peisaje superbe de admirat. Pentru cine este comod, hotelul are doua piscine (una pentru copii si una pentru adulti), cu tot confortul situate intr un cadru natural deosebit. Eu am fost cazata in structura de 3***, care a fost in concordanta cu pretul platit. Excelenta locatia, dupa parerea mea, pentru persoanele cu buget redus. Eu de pilda daca mai ajung la Balcic nu as avea nicio problema sa ma cazez tot aici. De fel, nu platesc “stele”. Nu mi trebuie decat frigider (plec cu mancare de acasa), baie in camera si un pat. Pentru cine nu serveste toate mesele la restaurant in imediata apropiere a hotelului, se afla un supermrtket si piata libera pentru producatorii independenti de legume, fructe, flori, etc

Hotelul mai are un birou de excursii, inchiriaza biciclete, parcare proprie cu acces din soseaua care duce la Albena.

Daca azi stau poate altfel lucrurile aici ,cred ca hotelul are management Italian .

M am straduit ca in fotografii sa ilustrez tot ce am spus aici.

Cum ajungi;

strada Daki Yordanov, nr 20, Balcic

-exista scari de acces, cu indicatoare (bannere) ”Hotel Naslada” din strada Yordanov si langa supermarketul din piata cu aleea care duce in Bazar si spre Castelul Reginei Maria.

Trimis de ile57b in 10.09.13 23:14:24
Validat / Publicat: 11.09.13 01:41:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena, Balcic (2 ore la Castel)

VIZUALIZĂRI: 3614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ile57b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 INTRAREA PRINCIPALA IN HOTEL DIN STRADA DAKI YORDANOV
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.09.13 01:42:23]

[11.09.13 07:16:34]

@webmaster: Da, am fost. Iti pot trimite copie dupa contractul incheiat cu agentia din Romania care mi a vandut oferta. Nu stiu ce cauta altii la un hotel, dar pentru mine si insotitoarea mea, a fost ok. Ai judecata de valoare a unui om care a calatorit ceva si a stat in pensiuni, hoteluri, studiouri si care nu a dat mai mult de 250 euro pe un sejur (si nici nu va da) pentru nici o locatie din nicio capitala, oras, etc...

[11.09.13 07:55:15]

Care plaja? Aia de pe bordura? sau aia de pe trotuar? sau alea de 2 mp? Frumos, bravo ! tine-o asa ! Poze super, fac toti banii !!

[11.09.13 08:01:29]

@GYL: eu am facut plaja in Golful Tracic (hectare intregi), la Castel (mai mult decat sufficient) si La 2 Cocosi. Or mai fi si altele (se zice ca sunt 8 plaje in Balcic), dar eu nu ma omor cu plaja. O zi am stat in Gradina Botanica, una am fost la Varna, iar restul (din 5) am facut si plaja. Dar daca cauti sa faci plaja, ai unde, si pe iarba verde de pe islaz.

[11.09.13 08:42:36]

@ile57b: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

traian.leuca †
    [11.09.13 11:12:17]

@GYL: Există şi o plajă mai acătării (cam de 200 de metri), aproape de strada Panoramic, pe lângă o mică piaţă. Este o plajă cu nisip destul de bun, terasă la intrare, chioşcuri cu răcoritoare, şezlonguri, umbrele, duşuri etc, însă este foarte aglomerată şi... scumpă.

[11.09.13 16:15:49]

@traian. leuca: K, nu stiu asta, o fi, dar eu nu recomand Balcicul pentru cei ce vor sa faca plaja la malul marii [...]

[12.09.13 23:12:26]

@webmaster: da, web

Nasshu
    [13.09.13 21:34:57]

@GYL: plaja se poate face si la munte, nu e musai sa mergi la mare... asa ca recomandarea ta e fix 0.

[13.09.13 22:17:46]

Am șters o serie de ecouri total off-topic și am avertizat utilizatorii. Vă rog să păstrați discuția în spiritul subiectului acestui articol și un discurs politicos.

[13.09.13 22:29:32]

@Nasshu: Da, asa e, plaja se mai poate face si pe terasa blocului, la strand, in curtea casei, etc, eu ma refeream la "plaja de la MALUL marii", da? Parca, totusi citita corect recomandarea mea ar merita macar 0.5, nu ?

Nasshu
    [13.09.13 22:41:12]

@GYL: nope... nici macar 0,5. in Balcic se poate face plaja si la malul marii, mai greu cu scaldatul!!!

[13.09.13 22:44:15]

@Nasshu: Va rog frumos sa terminati si sa admirati plajele din Balcic, doar le am postat, sa i dea web ul ok ul.

Un week end placut va doresc!

[13.09.13 22:47:53]

@GYL: Mult soare in suflet sa ai, ti am rezervat un loc pe plajele din Balcic. Admira-le! Doar sa dea web ul ok ul.

Un weekend placut iti doresc!

[13.09.13 23:07:01]

@Nasshu: Ok, m-ai convins, toate bune iti doresc si sa ai parte in vacantele tale viitoare numai de plaje si baie in mare ca in Balcic.

dorgo, GYL*, valimi, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂNaslada Hotel: