ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
ÎNSCRIS: 30.08.08
AUG-2013

Hotel Imperial cu rele si bune

In perioada 26.08-30.08.2013 am petrecut un miniconcediu de 4 nopti la Hotel Imerial Sunny Beach Bulgaria.

Inainte de plecare am tot citit pereri pe net care nu sunt toate bune deci intr-un fel eram pregatita si pentru lucruri rele!

Am ajuns la hotel in jurul orei 14.00 si am fost cazati imediat – check in-ul a fost facut in 10 min cu tot cu plata cu cardul! Cu toate ca am precizat atat in rezervarea pe booking.com cat si la receptia hotelului ca vrem camera la etaj superior cu vedere la mare, ni s-a dat o camera la etajul 3 cu vedere la strada spre supermarket-uri – in camera mirosea ingrozitor! Ne-am intors la receptie si am solicitat schimbarea camerei!

Ni s-a spus ca este singura camera disponibila, ca au camere libere cu vedere la mare insa sunt rezervate si costa in plus 15 leva / noapte!

Sa revenim dupa 2-3 ore si poate ne da alta camera daca nu vin cei care au rezervat!

In timpul asta am plecat la Snack Bar sa mancam ceva! Dezamagire totala! Snack Barul acestui hotel este de toata rusinea! Ca si mancare: rosii fermentate intr-un bol, un singur fel de branza, cateva fructe storcosite, cartofi prajiti si cateva felii de vinete coapte! La pizza era o coada imensa (am stat 20 min pentru 2 felii de pizza formata din blat, sos de rosii si cascaval); la clatite coada la fel de mare!

Nebunie si dezorganizare totala, mancare proasta si balacita! Inghetata si sucurile de cea mai proasta calitate! Berea la fel!

Ne-am reintors dupa 2 ore la receptie pentru schimbarea camerei, le-am spus ca suntem dispusi sa platim numai sa ne dea ceva sa fim multumiti; ne-au dat camera la etaj 7 cu vedere superba spre dune, mare si piscina; camera destul de ok, nu mirosea urat! Am mai platit 60 leva si am ajuns la concluzia ca este o strategie a bulgarilor sa mai stoarca niste bani pentru anumite camere mai bune! Asa am patit si cand am fost la Nisipuri insa acolo nu am vrut sa platim si am ramas in camera urata!

Cum am ajuns in camera am facut inventarul minibarului deoarece citisem ca te cam fraieresc cu asta, si bineanteles ca ceea ce era fizic nu coincidea cu ce era trecut pe hartie! Aveam minus o sticla de apa, alune, un suc! Ne-am dus la receptie si am facut sesizarea – deci atentie mare la minibar! In camera ni s-a facut curatenie zilnic, aspirat, schimbat prosoapte, aranjat asternuturi, nu ne-au deranjat niciodata – probabil ne urmareau cand plecam!

Camera este foarte spatioasa, cu 2 paturi unite, saltele confortabile, lejerie curata, 1 canapea extensibila. Televizor LCD la care se prind in majoritate posturi bulgaresti si doar TVRi. Poasturile celelalte sunt traduse in bulgareste nu sunt subtitrate.

Accesul in camera se face cu cardul si functionalitatea curentului de asemenea (se introduce cardul intr-o fanta) Aerul conditionat se face prin sistem de ventilatie general, este foarte silentios si termostatul functioneaza foarte bine. Baia este foarte frumoasa, mare, dotata cu tot ce este necesar.

Mancarea la restaurante: sunt 2 restaurante (Casablanca etaj 2 si Alexandria etaj 1) – cu precizarea ca la ei numerotarea etajelor incepe cu etajul 1 care la noi este parter.

Relativ ok – nu mori de foame insa nu mananci de cea mai buna calitate!

Mancarea se recicleaza destul de mult si nu este foarte gustoasa; exista si gratar unde se prepara diverse mancaruri pe zile (pui, peste, mici) – bineanteles ca se foarmeaza coada! Pizza la fel de proasta, bauturile de proasta calitate, prajiturile chimicale la mixim! Numai crème si blaturi sintetice! Uneori mai puneau si un mar copt, o placinta cu branza sau mere si baclavale; au fost si budinci cat de cat mai ok! Tortul care il faceau seara la fel ca si prajiturile, foarte chimic; din frisca vegetala de cea mai proasta calitate!

Mancarea la restaurant era sa zicem ok, nu ca pentru 4 stele insa se putea manca ceva nu ca la sneck bar!

Programul de masa nu mi s-a parut deloc dificil: mic dejun 7.30-9.00, pranz 12.30-14.00 iar cina 18.00-21.00.

La piscina sunt 2 sau 3 umbrele pentru tot hotelul iar sezlongurile nu au saltelute! In rest mi s-au parut ok, curata si apa potrivita termic!

Se organizau zilnic diferite joculete atat pentru copii cat si pentru adulti – tineau cam 1 ora insa era amuzant!

Beach Bar – rusinea pamantului! Se sta 15-20 min la coada ptr 1 pahar de 250 ml de suc/apa/bere de proasta calitate!

Au plaja privata cu sezlonguri si umbrele contra cost, se pot plati la receptia hotelului (2 sezlonguri+1 umbrela – 15 leva), dar se poate face plaja si pe prosopel!

Despre statiune pot spune doar cuvinte de lauda – curatenie, liniste (cu toate ca se spune ca este cea mai galagioasa statiune din Bulgaria); galagia o gasesti doar daca o cauti in cluburile amenajate nu asa la tot pasul ca la roamani unde se intrepatrung acordurile de manele de la doua terasele vecine. Este mai civilizat ca la noi cu toate ca au si ei buticuri cu diverse suveniruri amestecate cu tiganisme si chici-uri. In centrul sunny beach-ului o multime de localuri care mai de care mai interesante – mi-a parut tare rau ca m-am dus la all inclusive si masa de seara n-am putut sa o luam in oras fiindca in cele 4 seri cat am stat aveam ocazia sa mancam in 4 locuri diferite si vorba sotului – bem o singura bere buna sau un cocktail super decat 1 tona de bors si suc de la tec.

Old Nessebar superb! Merita vizitat, preturile putin mai mari decat in sunny beach. Si aici multe terase pe malul marii cu specific pescaresc!

Concluzie!

Hotel relativ ok, cu unele camere bune pentru care mai cer niste bani in plus, mancarea la restaurant ok insa nu de 4 stele, mancarea de la snack bar de slaba calitate!

Noi nu ne mai ducem la all inclusive decat daca vom merge in desert; am ajuns la concluzia ca e mai interesant sa fii liber cu mancarea si sa mananci de unde ai chef decat sa fii conditionat sa mananci zilnic intr-un loc o mancare care este posibil sa nu-ti placa!

Vreau sa precizez ca statiunea e plina de supermarketuri deschise non-stop, cu preturi mici (cam ca la noi).

Informativ 1 leu – 0.419 leva

Va doresc concedii cat mai frumoase tuturor, pentru alte detalii si intrebari va stau la dispozitie oricand cu mare placere!

Trimis de Alinutza79 in 01.09.13 13:24:13
Validat / Publicat: 01.09.13 16:42:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur - Hotel Ambassador

VIZUALIZĂRI: 3763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alinutza79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

XCris
    [01.09.13 21:22:09]

Buna seara,

Referitor la: ,,La piscina sunt 2 sau 3 umbrele pentru tot hotelul iar sezlongurile nu au saltelute! ''

Noi am fost in perioada 16-23.08.2013 cu doi copii si am stat cateva zile si la piscina, pentru ca au fost anumite zile cu vant puternic (steag rosu pe plaja si valuri mari) si in privinta saltelutelor si a umbrelelor am apelat la receptie si de fiecare data ne-au oferit respectivele accesorii fara plata vreunei chirii, doar inregistrarea in calculator a camerei noastre si anularea la predare. Chiar am vazut cum au fost aruncate de vant si distruse foarte multe umbrele aflate la piscina. In privinta animatorilor au fost destul de antrenanti in special pentru copii cu gimnastica de inviorare, jocuri in piscina, volei pe plaja, fotbal, seara concursuri diferite de dans si muzica, OK.

Probabil ati prins mai aglomerat si turisti cu un alt grad de civilizatie, deja incepusera reducerile de toamna, cu greu am vazut intr-o saptamana in tot hotelul 2 - 3 familii de romani, restul predominant rusi, cehi, polonezi, nemti, unguri si nu mai spun ce masini erau parcate in fata hotelului si aglomeratia la masa mai redusa la restaurantul Casablanca, disponibil turistilor cazati la Imperial, in privinta restaurantului Alexandria este destinat hotelului Amfora de 3*si Snack Bar-ul este frecventat in deosebi de cei cazati aici, pentru cei de la Imperial existau doua baruri mult mai selecte plus cel de la piscina, sala de forta si SPA, cu programare la sedintele de masaj si sauna. Patronii detin trei hoteluri in locatia respectiva, in anii trecuti toti turistii serveau masa la gramada, la cele doua restaurante, atunci sa vedeti aglomeratie, pana ce au facut sesizarii turistii de vaza (nemti, unguri, rusi) si cei cazati la Imperial servesc masa separat la etajul 2, restul pentru 3 stele la cel de la etajul 1 si Snack Bar-ul respectiv (noi nu am sevit nimic aici).

Am beneficiat de un apartament impunator de doua camere cu doua grupuri sanitare foarte mari si luxoase, cu o tereasa imensa cu doua masute, avand vedere la dune, mare si piscina, fara alte atentii sau pret suplimentar, dar platit din timp prin agentie. Per total eu cred ca la banii respectivi nu gaseati in Romania confortul, curatenia, peisajul si totusi trei mese asigurate.

Pentru anul viitor, daca mai mergeti in Sunny Beach, va recomand hotel Club Evrika Beach sau Helena si in Nessebar hotelul Sol Nessebar Palace si o vizita de o zi la Aqua Paradise Nessebar Park sau statiunea intima Duni.

Dar, rezervari din timp!

[01.09.13 21:38:30]

@XCris: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Alinutza79AUTOR REVIEW
    [02.09.13 10:49:58]

@XCris: nu am stiut acest aspect cu saltelutele si umbrelele pentru piscina; oricum am stat putin si nu am avut mare nevoie de ele!

Treaba cu Snack Bar-ul comun nu mi se pare deloc ok, consider ca trebuia snack bar si la Imperial daca tot se lauda ca este de 4 stele!

Cred ca vom mai merge in sunny beach sau in nessebar insa nu cred ca mai optam pentru AI (pe noi nu ne avantajeaza mancarea asigurata). Atat Club Evrika Beach sau Helena cat si Sol Nessebar Palace nu se compara la pret cu Imperialul... este si o vorba "cat dai atata face"

Alinutza79, XCris
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):