ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2013
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un pic sub asteptari...

Recent ne-am intors din vacanta mult asteptata in Skiathos, Hotel Golden Beach.

Am inceput cautarile in luna martie, si citind impresiile de pe acest site despre Hotel Golden Beach am facut rezervarea in luna aprilie, beneficiind si de o reducere de 15%. Am ales acest hotel datorita faptului ca a fost cea mai ieftina oferta pentru un hotel si ca era foarte aproape de plaja Koukounaris.

Hotelul a fost construit in 1986, si de atunci nu cred ca a suferit imbunatatiri. Totul este foarte vechi. Camera maricica, loc suficient pentru 3 paturi, mobilier vechi, dar in stare buna, TV foarte mic cu 10 programe grecesti, frigider mic, functional, baia destul de mare, dus fara perdea si uscator de par. Aerul conditionat contra cost, 6 EU /zi, dar de care nu am avut nevoie, fiindca camera se afla la parter si in fata balconului era un palmier care ne-a tinut umbra.

Curatenie se facea in fiecare zi, asa si asa, nu stiu daca ne-au schimbat asternuturile in cele 7 zile, dar sigur ne-au schimbat prosoapele de cate ori le lasam pe jos.

Micul dejun a fost partea cea mai urata. Un fel de sunca foarte ciudata la gust, un fel de cascaval, genul acela topit, unt, cereale cu un gust ciudat (cred ca erau rancede), gem la cutiuta, lapte, ceai lipton, si cafea... care era imposibil de baut. La bar aveau espresso, 3 Eu. Cafeau ne-a costat 42 Eu in acest sejur.

In schimb mancarea de la restaurant era foarte buna, portii mari si la preturi acceptabile.

Personalul foarte amabil, bine dispusi, ne-au ajutat cu foarte multe informatii.

Plajele din apropierea hotelului erau Koukounaris, care era cea mai apropiata, aprox. 500 m, Banana Beach la 800-1000m, de urcat pe deal, aici era o parte si pentru nudisti, Agios Elenis 1200 m, Ampelakia Beach, 500 m.

Koukounaris este o plaja foarte aglomerata, vin foarte multe vaporase cu turisti din Skopelos, Paralia, Halkidiki+ localnici. Nisipul este foarte fin. Mie cel mai mult mi-a placut Banana Beach datorita atmosferei de acolo. Dupa ora 17 erau tot felul de petreceri pentru cei mai tineri si fara copii. Am mai fost la Troulos Beach, foarte cocheta, linistita si foarte curata, Agia Paraschevi Beach, din dreptul hotelului Skiathos Princess, care este cel mai scump hotel de pe insula.

In croaziera din jurul insulei, care ne-a costat 25Eu (2 adulti si un copil) am vizitat Lalaria, o plaja la care se ajunge doar cu vaporasul si unde apa este foarte limpede si albastra, dotorita pietricelelor albe de pe fundul marii, ceva asemanator cu Navagio din Zakinthos, Tsougria Beach, Aselinos Beach si Castro.

Insula este foarte mica, foarte aglomerata si animata. Clima a fost foarte placuta, datorita padurilor de pini, adia un pic vantul. Temperatura undeva intre 30-32 grade. Exista o linie de autobuz care face legatura intre Skiathos Town si Koukounaris Beach, 26 statii, un bilet costa intre 1Eu si 2 Eu in functie de cate statii calatoresti. Skiathos Town este superb seara, portul nou plin cu ambarcatiuni care mai de care mai luxoase, se pot inchiria. Stradutele pline cu terase si taverne. Preturile sunt cam maricele.

Per total insula face toti banii, hotelul doar partial.

Trimis de zsolt_tusnad in 31.08.13 14:08:25
Validat / Publicat: 31.08.13 15:55:57

VIZUALIZĂRI: 3409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zsolt_tusnad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach Hotel [Koukounaries]: