ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2009
SEP-2009

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Agios Georgios Beach(sud) - statiune boema

Am revenit acum doua zile de la Alkyon Beach Hotel din Agios Georgios - Pagi (atentie, mai sunt inca 2 statiuni pe insula cu acelasi nume, situate in parti opuse, din care una nu are acces la mare). Statiunea noastra, practic nu o veti gasi pe nicio harta (sau o veti gasi destul de greu), fiind o mica asezare la malul marii, denumita dupa cel mai apropiat sat, care se afla in munti la 4 km, adica Pagi.

Voi incerca sa fiu obiectiv in aprecierile mele... desi in prima zi, la sosire, prima impresie a fost de usoara dezamagire, ulterior mi-am schimbat parerea... pai sa va spun si de ce... cu plusuri si minusuri.

PLUSURI: peisaje foarte frumoase (in special daca urcati pe muntii din vecinatati, veti avea o vedere de ansamblu superba), apa foarte calda (desi am fost spre sfarsitul sezonului) si curata, aveti ce vizita in imprejurimi si fara masina inchiriata.

De ex: neaparat sa mergeti la taverna rustica Fisherman's, din N-E statiunii, la o ora de mers pe jos de la hotel, pe un drum neasfaltat, printr-o padure de maslini, este cea mai veche de pe insula (din 1970 si ceva), are o priveliste de vis, pe malul marii si servesc numai ce prind pe mare in ziua respectiva, deci e foarte proaspat si bun. Despre mancarea de aici nu pot vorbi decat la superlativ... e ceva super ce nu o sa aveti ocazia sa gustati in alta parte... dar va las sa va convingeti.

In imprejurimi mai puteti merge pe jos in vestul statiunii, catre plaja Afionas - plaja izolata unde se ajunge doar pe jos pe o poteca de munte sau cu barca, vederea e de vis, dar traseul e putin cam greut, de cca o ora jumate dus, pe o poteca de munte neamenajata, cu stanci, dar privelistea de ansamblu a zonei merita tot efortul... si plaja la fel... atentie maxima la aricii de mare din apa (se gasesc cam in toata insula), daca va inteapa e nasol, tepii se scot doar la chirurgie... sunt ca niste ghemuri negre de ace si stau pe sub pietre sau pe langa stanci... sunt statici, doar sa nu calcati pe ei... va recomand sa va luati pantofi de baie...

Alta chestie faina de facut in Corfu... vizitati macar odata Corfu Town, e putin cam chicios (plin de turcisme ieftine de proasta calitate) dar e ok de vizitat... vedeti ca dupa ora 14, grecii inchid tot si se duc la somn... mai raman doar cateva terase deschise. Ar mai fi ok excursiile optionale oferite de agentie, dar noi nu le-am luat pe toate pt ca n-i s-au parut obositoare (dureaza toata ziua, pana seara tarziu)... am luat-o doar pe cea din Paxos-Antipaxos, si a fost ok, doar ca am avut rau de mare pe vapor - cu care am mers toata ziua...

Alt avantaj... puteti vizita statiunea Sidari, aflata la 12 km N-V (noi am luat un taxi... ne-a luat 20 e dus si alti 20 intors, dar am fost mai multi si am impartit cheltuielile)... alta chestie, puteti inchiria o masina cu 35 e pe zi, fara benzina, dar aveti grija maxima ca drumurile sunt criminale pe insula... foarte inguste si abrupte si se circula haotic... grecii nu prea respecta regulile de circulatie, dar aveti ce vedea in imrejurimi. noi am inchiriat una, am fost la Paleokastritsa in S-E statiunii si la Bella Vista (merita peisajul) Ar mai fi si multe altele de facut, dar ajunge cu plusurile...

Sa trecem pe scurt la MINUSURI: camerele la hotel sunt foarte mici, hotelul e cam de 2 stele (mi-a adus aminte de hotelurile comuniste paraginite de pe litoralul romanesc), statiuna nu prea ofera posibilitati de disctractie (exista un singur club deschis - Butterfly, unde nu ne-au pus muzica decat la televizor), e ceva de genul 2 Mai de la noi, preturi mari la lucruri de nimic (suveniruri etc), statiunea e mai mult o asezare formata din cateva case rasfirate, cam mult prea linistita dealtfel, e ok pt familisti, la capitolul curatenie pe plaja, grecii stau cam ca la noi, mancarea la hotel e relativ ok, meniul e static si nu se merita sa va cumparati si cina la hotel, sincer nu face banii deloc.

Evitati terasa din fata hotelului - Marina- e tot terasa lor si au preturi mari. La aceeasi bani puteti manca bine la orice terasa de pe faleza. Complexul alkyon in sine (format din 4 corpuri separate de hotel, din care unul e deasupra unui magazin alimentar) e construit pt a aduna mase de turisti si pt a scoate profit din apropape nimic. Cand am fost noi hotelul era plin de polonezi...

Alt minus... daca plecati porniti sa faceti cumparaturi din Grecia, luati-va gandul, au produse mult mai slabe calitativ ca la noi si mult mai scumpe... veti gasi o gramada de chiciuri ieftine, de chinezarii si turcisme...

Cam atat... in ansamblu va spun ca se merita o excursie in aceasta zona doar pentru peisaje, plaja, baie si posibilitatile de a vizita chestii interesante in imprejurimi... puteti inchiria o barca, o masina... etc... dar va puteti lua si excursii optionale oferite de agentie... (parerea mea e ca nu se merita toate). Totul depinde de ceea ce cautati... daca veti cauta agitatie, aglomeratie, cluburi si showuri, clar nu le veti gasi aici.

Trimis de jwalker in 24.09.09 10:32:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jwalker); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia de la hotel Alkyon. Observati ca daca stati pe WC nu puteti inchide usa.

jwalker
Alte impresii din această RUBRICĂAlkyon Beach Hotel: