ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2009
    DIN: brasov
    ÎNSCRIS: 22.09.09
    SEP-2009

Horror

Gumbet - Bodrum este o dezamagire... asteptari mari... vise spulberate.

Am gasit hotelul dupa indelungate peripetii (am calatorit cu masina personala), nimeni nu stia nimic de strada pe care este hotelul, ce sa mai vorbim de hotel... l-am gasit in final cu ajutorul GPS-ului.

La hotel surpriza... nici vorba de 4 stele, am fost cazati intr-un fel de bungalow, de fapt niste casute cu subsol parter si un etaj, situate in partea din stanga a hotelului. Hotelul propriu zis este amplasat pe un deal, nu stiu daca in hotel erau conditii mai bune pentru ca nu am reusit sa vorbim cu managerul, deoarece tot timpul avea de facut cate ceva, nu era in hotel, era plecat la moschee sau alte ocupatii casnice.

Camera era oarecum un apartament cu dormitor si living de fapt o bucatarie cu chiuveta, hota, si fara aragaz... ma rog... in living mai erau: o canapea, doua fotolii si inca un pat.

La receptie si de fapt in tot hotelul nu aveai cu cine schimba o vorba in engleza... noroc cu putinele cuvinte in turceste pe care le stiam. Se pare ca fara cotizatii in "tip box" nu rezolvi nimic, doar asa te poti intelege cu receptionerul (pe care mai tarziu, in conversatia lui cu niste englezi l-am auzit vorbind engleza cu o dictie cat de cat placuta, pe cand cu noi nu a reusit sa articuleze corect putinele cuvinte pe care le-a rostit).

Camerele erau un dezasrtu, peretii murdari, gresia murdara, aerul conditionat nu mergea, trebuia sa scoatem cartela ca sa putem opri si aerul conditionat (spre finalul vacantei n-a mai pornit nici asa), dusul era sub orice critica, apa calda a fost in primele 3 zile, apoi probabil boiler-ul n-a mai functionat sau ceva de genul acesta.

Sala de mese este pozitionata sub piscina, in doua locuri din asa zisul restaurant picura apa pe mese.

Ospatarii sau ce or fi fost aceeia aveau hainele murdare; mancarea era rece si consta in majoritate intr-o gramada de salate care contineau mancarea de la micul dejun sau pranz sau cine mai stie, in texturi diferite fata de cea initiala (carnaciorii de la micul dejun erau seara in nu stiu ce salata cu paste si maioneza si tot asa), desertul era invariabil format din pepene rosu, uneori si galben.

A doua zi dimineata, am lasat, dintr-o regretabila greseala (aveam sa ne dam seama spre seara), impreuna cu alte obiecte (ochelari, aparat foto, etc), pe o masauta, in living si niste marunt si ceva bancnote, in total aproape 30 de lire, adica aproximativ 15 euro. Seara ne-am dat seama ca banii nu mai sunt si am sunat la receptie, am aflat ca acestia au fost considerati bacsis si "adjudecati" de "omul de servici" sau cine o fi fost (in alta seara l-am vazut la poarta de la intrarea in hotel, apropos, hotelul este situat pe un deal si de la intrare in hotel pana la receptie sunt destul de multe scari de urcat, deci daca veti fi cazati in hotel trebuie sa va energizati bine inainte pentru a putea cara bagajele). Intr-un final am intrat in posesia banilor in momentul in care receptionerul a bubuit efectiv in usa de la camera si ne-a atentionat printre dinti ca nu se lasa bani pe masa. Ma gandesc oare ce o fi fost in capul aluia de a luat banii, eram doar de 2 zile acolo si ce ne-am gandit noi sa lasam un bacsis de 15 euro sa fie, nu?!!!? Dar se pare ca oamenii nu aveau niciun fel de scrupule... si in plus cred sincer ca cei din zona aceea au ceva cu romanii... (este a patra oara cand merg in Turcia dar nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva, este adevarat, in primele trei dati am fost in zona Antalya, INCOMPARABIL!!! ).

Daca vreti distractie va anunt ca bar street-ul este format dintr-o serie de baruri si cateva cluburi/discoteci, habar n-am cum sa le spun, in care nu se fumeaza, decat daca iesi afara (de 2 luni in Turcia s-a interzis fumatul in locurile publice, daca nici turcii nu mai fumeaza... atunci campania antifumat in sfarsit a dat roade), berea, Efes bineinteles, este intre 4-6 lire, la pahar, ce va gandeati, un cocktail cu alcool, dar de fapt fara niciun pic de alcool, va costa aprox. 10 lire, un whiskey 15 lire, etc, toate barurile au un fel de animatori (numai barbati!!! ) care incearca din rasputeri sa "incinga" atmosfera, expresia poate fi asumata ad litteram pentru englezoaicele de o obezitate morbida, care impanzeau statiunea.

Majoritaea turistilor sunt englezi, irlandezi, ceva francezi, oricum aproape toti de varsta a treia, la care se adauga o gramada de pustani englezi scapati de acasa (sau veniti cu bunicii, nu stiu).

Pe malul marii am gasit cateva terase destul de dragute, dar in rest...

In concluzie a fost o vacanta ratata, nu inteleg de ce agentiile de turism recomanda zona aceea... aaah... am uitat sa spun plaja este mizerabila, si era foarte departe de hotel si nu la 500 de metri cum ni s-a spus de la agentia de turism (MARATON din Brasov).

Trimis de allie0604* in 22.09.09 19:01:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Antalya

VIZUALIZĂRI: 753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (allie0604*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGuler Riviera Resort [HV2]: