ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
JUL-2007

In mare o vacanta minunata

Eu si prietena mea am decis ca avem nevoie de o vacanta pe plaja, dar asezonata si cu un pic de istorie si cultura, iar Tunisia ni s-a parut locul ideal pentru asta. Ne-am cazat la hotelul Bel Azur din Hammamet. Avem ambele 21 de ani. Dupa ce am citit impresii de calatorie despre acest hotel pe net am devenit un pic ingrijorate, nu eram sigure unde o sa ajungem! Totusi, grijile au fost neintemeiate.

Cand am ajuns aproape de miezul noptii am fost servite cu o bautura si conduse in camere. Camera era simpla dar perfecta pentru ce aveam noi nevoie. Prosoapele erau schimbate in fiecare zi iar cameristele prietenoase. De asemenea, puteam lasa orice in camera, nu au fost probleme, hotelul e sigur din acest punct de vedere. Lasam bani si valori in valize si nu ne-a disparut nimic. Poti sa inchiriezi si un seif de la receptie, daca vrei. Singurul inconvenient al camerei noastre era ca zgomotul facut de echipa de animatori pana pe la 2 noaptea se cam auzea din camera. Asta pentru ca era orientata spre locul unde se tineau showurile de seara.

Mancarea era in regula. Cate ceva pentru fiecare. Sunt si chipsuri si pizza, daca nu sunteti interesat de restul ofertei. Era salata in fiecare zi, precum si feluri diferite de carne cu orez. E fain ca ai masa ta fixa intotdeauna, iar dupa o perioada chelnerii stiu direct ce bautura sa iti aduca. Mancarea era deci minunata, insa nu era etichetata. Trebuia sa-i intrebi pe chelneri ce e fiecare fel. Acest lucru poate fi un mare inconvenient pentru cei ce au alergii.

O alta problema era lacomia unor turisti ai hotelului. M-a uimit cantitatea enorma de mancare pe care unii o serveau, in plus cam tot acestia fiind si cei mai badarani, se bagau in fata la cozi.

Micul dejun a fost bun, in special placintele, fructele si painea.

Piscina si plaja sunt minunate. Nu am avut dificultati in a gasi locuri la umbra, si nu a fost problema sa ne lasam lucrurile pe plaja sau langa piscina cand mergeam la pranz. Chelnerii erau foarte prompti, au invatat repede ce bauturi consumam si o data ce terminam un pahar, ne si intrebau daca nu mai dorim unul! Si pentru o lira sterlina, cat costa o bere, nu prea refuzam. Devin insa cam agasanti tot felul de tipi care te invita la o plimbare cu camila sau la excursii in desert, astia vin in fiecare zi. Spuneti-le nu si o sa plece.

Am fost la Hammamet Medina, Hammamet Yasmine Medina si Piata Nabul. Am mers cu taxiurile galbene din fata hotelului, pur si simplu ne-am urcat in ele, nu am mers in excursii organizate si a fost ok. Comerciantii trag in permanenta de tine sa cumperi cate ceva. Spune-le politicos ca nu vrei sa cumperi si te vor lasa in pace. Daca esti prietenos, vor fi si ei prietenosi. Mersul la Medina face parte din farmecul excursiei.

Am fost si intr-o excursie organizata la Cartagina care a meritat si mai ales seara "Visul African" care a fost cea mai faina. Ultima costa cam 20 de lire sterline si are inclusa intrarea in parcul cu animale, unde poti calari o camila, spectacolul de seara a unor dansatori Zulu, o masa cu 4 feluri si bauturi, inclusiv alcoolice. Sticlele de vin au venit una dupa alta.

Saptamana petrecuta la Bel Azur a fost minunata. Am intalnit oameni incantatori si am petrecut clipe minunate. In final, dac ate duci la Bel Azur asteptandu-te la tratament de 5 stele vei fi dezamagit, dar daca te astepti la tratament de 3 stele si sti sa te bucuri de vacanta, te vei simti bine. M-as reintoarce acolo, cu oricine si la orice varsta. Chiar gasesti de toate pentru toti.

lazreed, Anglia

Trimis de alinviola in 10.04.08 07:42:28

VIZUALIZĂRI: 2159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

alexhaihui [10.02.09 17:25:08] »

foarte buna descrierea. am o rugaminte te rog: mai multe detalii. as vrea sa merg acolo, la acelasi hotel vara asta si ma intereseaza:

- cam care sunt preturile la terase, pe plaja? cat e o bere, o cafea, o masa...

- cat costa sezlongul si umbrela pe plaja?

- hotelul e intr-adevar pe plaja?

- sunt terase, magazine in preajma hotelului? ca locuri de petrecere a timpului liber si ca alternative ale mesei la hotel. ma refer la vecinatatea apropiata a hotelului.

- am inteles ca viza se cumpara din aeroportul lor. cat costa?

multumesc

tm67bru [10.02.09 17:32:50] »

Nu este necesara viza ptr Tunisia, se intra pe baza de pasaport valabil, atat.

Nu-ti pot raspunde la celelalte intrebari, dar sper sa o faca cineva care a fost la acest hotel sau in Hammamet. Eu am fost in Yasmine-Hammamet, anul trecut, si doar in trecere prin Hammamet.

Am fost la un hotel cu AI, cu un copil mic, in concluzie nu prea am mancat/baut prin oras. Dar tin minte ca preturile erau mici.

alexhaihui [10.02.09 17:37:03] »

multumesc pentru raspunsul rapid, asa am citit pe net "viza turistica se achizitioneaza in aeroport, pe baza de pasaport valabil minim 6 luni de la data intrarii in tunisia"

astept in continuare raspunsuri de la cei care au fost acolo: Hotel Bel Azur Thalassa din Hammamet

multumesc

alexhaihui