ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
    DIN: cluj
    ÎNSCRIS: 06.11.12
    AUG-2013

Super sejur

Desi citisem o multime de pareri negative atat despre locatie cat si despre hotel, am fost placut surprinsa cand am ajuns acolo.

COMPLEX

Compexul arata biner, are multi almieri in curte, piscina este mica, dar curata, sezlongurile si umbrelele sunt gratuite la piscina dar trebuie sa ai consumatie de minim 2 euro de la bar. dIn complex este un supermarket care are preturi foarte bune, un bax de apa (6 sticle 1.5 l) era 1.45 euro. Pana la plaja se fac 5 minute maxim pe jos, fara exagerare.

APARTAMENTE

Apartamntele sunt ok, destul de mari, noi am stat 4 persoane intr-un apartament si a fost super ok, oricum nu ne-am dus acolo pentru cazare. Bucataria este complet utilata, de la farfurii, oale, tigaie, ibric de cafea pana la prosoape. Apropo, prosoapele se schimba o data la 3 zile iar lenjeria o data la 4 zile. In mare, apartamentul este modest, dar curat. Foarte ok, daca nu vrei sa stai prea mult in camera. Am uitat sa mentionez, ca nu era televizor, iar wi-fi se prindea doar la receptie.

MANCARE

Fiind cupluri de tineri, ne-am luat doar cazare, fara sa fim constransi de mese. Dimineata mancam din ce ne-am dus de acasa iar masa de pranz si cea de seara le luam in oras sau acasa, dupa cum aveam dispozitie. Dar va pot spune ca mancarea nu este scumpa, un gyros traitional costa 2.5 euro/pers, o salata 4 euro, platou de peste pentru 2 pers 20 euro (dar lejer puteau manca 4 persoane, atat era de mare), calamari 7 euro, pizza family 2 euro (extrem de mare, 4 persoane adulte de abia am mancat-o). Asadar, mancarea nu este foarte scumpa.

PLAJA

Plaja este cu nisip si pietris iar intrarea in mare desi este lina, este cu piatra si este recomandat sa ai papuci de apa (costa aprox 5 euro/pers) deoarece risti sa te tai la picioare. Apa este curata dar foarte sarata. Cat despre sezlonguri si umbrelute, 5 euro costa 2 sezlonguri si o umbreluta (rezonabil, zic!)., pentru o zi intreaga. Puteai sa-ti lasi lucrurile acolo (cele fara valoare), sa pleci la masa sau prin statiune si sa te intorci inapoi la sezlong. Aaaa, primeam si cate o sticluta de suc gratuit in timpul zilei. Un frappe foooartte bun costa 1,8 euro pe plaja si primeai o sticla de apa gratuita. Nu era muzica pe plaja, daaar linistea ne era perturbata de neintreruptele ronduri ale vanzatorilor ambulanti si in special a celui care vindea gogosi cu ciocolata :)).

SHOPPING SI DISTRACTIE

Pefkohori este un sat pescaresc destul de animat, multe taverne, cafenele, supermarketuri, restaurante. Seara era full pe faleza si prin centru statiunii. Magazine de haine sunt foarte mult si gasesti lucruri chiar dragute. Poti sa mergi cu mainile in buzunar si tot gasesti ceva sa-ti placa: D. Cluburi n-am idee daca sunt, dar cafenele simple, de fite, de toate felurile, sigur sunt. Cadouri pentru cei dragi gasiti foarte ieftine, un agnet este 1 euro, sapundin ulei de masline 0.5 euro, ulei de masline de la 2 euro la 15 euro, in functie de calitate si gramaj.

DRUMUL

Noi ammer pe la Calafat-Vidin, Sofia, Kulata, Salonic, Pefkohori. Am facut cam 20 de ore, dar s-a meritat. Se gasesc indicatoare atat in Bulgaria cat si in Grecia, important e sa tineti drumul E79, care tine aproape pana in Pekohori. Ne-am intors pe Bulgaria pe un drum de munte pe care nu-l recomand decat daca mergeti ziua. Limitarile de vitezqa pe Bulgaria sunt groaznice, sa aveti mare grija, sta destul de des politiacu radarul, pe noi ne-a oprit dar era totul in regula. Pe Grecia, nu am vazut strop de politie. Per total, drumurile sunt bune. Sa nu uitati sa va pastrati banii pentru free shop-ul de la granita Grecia-Bulgaria, gasiti chestii ieftine acolo. Sa nu uit a va spun ca in Bulgaria nicaieri nu se accepta euro, asadar asigurati-va ca ati alimentat si aveti mancare la voi cat tranzitati Bulgaria, altfel ramaneti cu masina in drum, asta in caz ca nu aveti leva la voi.

Noi am alimentat la iesire din Romania si la intrare in Grecia si a fost super ok. La retur, am venit venit tot pe la Calafat ar am mers prin Craiova, Valcea, Sibiu. Pana in Dragasani, sa nu va asteptati sa gasiti o pensiune sau un restaurant la care sa va opriti sa mancati ceva. Si in Dragasani, am gasit cu greu si asta pentru ca ne era foarte foame.

Cu alte cuvinte, sejurul nostru a fost unul placut, ne-am simtit tare bine si m-as intoarce acolo cu drag.

Trimis de cimis* in 21.08.13 13:02:59
    Validat / Publicat: 21.08.13 14:48:09
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cimis*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.13 14:47:55]

@cimis: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂIoli Village:

• pagină generată în 0.048342943191528 sec